مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اولین بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

چاپلینک ثابت
حسین عسگری موفق

در26 فروردین ماه 1358 بیانیه‌ای با عنوان " اولین بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی " در مطبوعات درج گردید


 

 

 

 متن کامل آن به شرح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

اگر انقلاب شکوهمند مردم ایران دنیا را به شگفتی واداشت و کلیه تئوریها را به هم ریخت و صاحب‌نظران را به تجدید نظر مجبور کرد و استراتژیها را به شکست محکوم کرد ، همه و همه از عمق ایدئولوژی اصیل و ژرف مردممان حکایت می‌کند . اینک بر آن شدیم که این ایدئولوژی را بیش از پیش ارج نهیم و عذر و تقصیر به پیشگاهش آوریم که علت محرومیت خلق رنجدیده و دربندمان و عامل بی‌نوایی و سکوت و سکونمان و انگیزه رکود و رخوت و بی‌تفاوتیمان فقط و فقط دوری ما از اسلام بود .

این دوریها که خواست امپریالیسم بود ، بسیاری از روشنفکرانمان وصاحب‌نظران و رهبرانمان آگاهانه و یا ناخودآگاهانه در ایجاد و گسترس و تداومش موثر بودند چنان اثرات نامیمون و شوم و سوئی برایمان به جا گذاشت و چنان ماهرانه ما را به میل خود به چپ و راست راند و چنان ما را از همه چیز ساقط کرد که روز به روز مأیوس‌تر و بدبین‌تر و زبون‌تر وبی هویت‌تر می‌شدیم و امپریالیسم مست از باده پیروزی از دور نظاره‌مان می‌کرد و می‌خندید !

اینک خلق به پاخاسته‌مان با مشتهای گره کرده ولی با امید به خدا و تکیه بر ایدئولوژی و پاکبازی قهرمانانه و غیرقابل وصف چنان به احیاء هویت خویش و اثبات آن همت گماشت و چنان شور و شوق و شکوهی آفرید که در تاریخ کاملاً تازگی داشت . چه از رهگذر این تجدید حیات، نیرومندترین ارتشهای غیرهسته‌ای دست‌پرورده غرب را با تمامی‌حامیان و هوادارانش با سرعتی باور نکردنی متلاشی ساخت و سران و رهبران آن نظام پوسیدة طاغوتی را در دادگاه انقلابی معدوم نمود مابقی نیز سرنوشتی این‌سان خواهند داشت .

برای آنها که نمی‌دانند و یا اصولا نمی‌خواهند بدانند ، تذکر این نکته لازم است که در نظام حیاتبخش اسلام که قوانینش غالبا همان سنت‌الله است و در آن تبدیل و تحویلی نیست ؛ و " لن  تجد لسنه الله تبدیلا " تنها و تنها ملاک تقرب و عزت و احترام ، تقوی و پرهیزکاری است ؛ " ان اکرمکم عندالله اتقیکم " بر این اساس ، کلیه ملاکها و ضوابط ، ضدخدایی و ضدبشری و طاغوتی است و هیچ فرد مسؤول و متعهدی زیر بار این‌گونه عوامل که نتیجه‌ای جز انحراف ، تغابن و خسران ندارد ، نخواهد رفت . به عبارت دیگر ، در مقابل قوانین الهی همه یکسان و مساویند و کمترین تبعیضی در این امر حیاتی و سرنوشت‌ساز بین افراد وجود نداشته و نخواهد داشت. همین عامل ارزنده و روح نواز بود که در ابتدای بعثت ، مستضعفین را به اسلام راغب نمود و به آینده امیدوارشان ساخت و می‌بینیم که فقیر درمانده و رانده‌شده‌ای از روستاهای اصفهان به قدری نزد پیامبر منزلت می‌یابد و احترام کسب می‌کند که حضرتش می‌فرماید : سلمان منا اهل‌البیت " ( سلمان از خانواده ماست.) و در مورد عمویش خدا می‌فرماید : تبت یدا ابی لهب و تب " . لذا از نظر ما هرنوع برداشت و دریافت دیگری از مفاهیم قرآن که برخلاف موارد فوق باشد ، اجتهاد در مقابل نص است و باطل و مردود می‌باشد.

 

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌که به فرمان امام‌خمینی تشکیل گردید از همان اوایل مشی خود را بر احیاء موارد فوق گذاشت و بر این مهم اصرار ورزیده و از این به بعد نیز اصرار خواهد ورزید . ان‌شاء‌الله رهبری آیت‌الله‌العظمی‌امام‌خمینی که بار دیگر قیام انبیاء و اوصیاء را در خاطره‌ها زنده کرد ، بی‌هیچ گزافه‌ای اثری شکوهمند در تاریخ مبارزاتی جهان عموماً و کشورهای جهان سوم خصوصا خواهد گذاشت و لذا همه ما مدیون مجاهدت بی‌دریغ و فوق طاقت ایشان هستیم .


وظیفه انسانی و اسلامی‌ما حمایت و پاسداری از این دستاورد مقدس است وگرنه ، دیری نخواهد پایید که انقلاب شورانگیزمان سرنوشتی مشابه جنبش مشروطیت خواهد داشت و بعد از چندی ازنتایج این همه فداکاری و پاکبازی اثری به جای نخواهد ماند . لذا ما برآنیم که به پاس احترام از خون پاک شهیدان گلگون کفنمان و به پاس تقدیر از زندانیان مقاوممان که تازیانه بیداد سر و روی و سینه و پشت و دست و پایشان را به زخمهای ناشی از فریاد [ دادخواهی ] آراست و به پاس وظیفه‌شناسان و مسؤولین آگاهمان که در این مقطع حساس تاریخی همه چیز خود را در طبق اخلاص گذاشته و به آستان خلق قهرمانمان هدیه کرده‌اند ، از انقلاب و دستاوردهای انقلاب مراقبت کنیم.

 

ما شاگردان مکتب آیت‌الله مجاهد ، مبارزه نستوه ، آقای طالقانی بر این امر واقفیم که استاد بزرگ سهم بسیاری در این انقلاب دارا هستند و رهبری و راهنماییهای ایشان در طول حیات پربرکتشان بر هیچ‌کس از آحاد مردم ایران پوشیده نیست ؛ چه ایشان همواره قلماً ، قدماً ، لساناً و اخلاقاً انی از هدایت خلق غافل نبوده‌اند و بذر شناخت حقیقی قرآن را ایشان در نهاد دانش‌آموزان مکتب پرفیضشان کاشته‌اند. اینک ما پاسداران انقلاب اسلامی‌که شاگردان مکتب این بزرگواران هستیم، خدای بزرگ را گواه می‌گیریم و به تمامی‌انبیاء و اولیاء سوگند یاد می‌کنیم که تا آخرین قطره خون خویش در حفظ و حراست انقلاب عظیم اسلامیمان خواهیم کوشید و در این راه نه تنها برای به محاکمه کشیدن ضدانقلاب هیچ‌گونه اغماض نخواهیم کرد ، با تمامی‌وجود و همه امکانات با مخالفین به وسایل مختلف خواهیم جنگید . این دیگر مسأله شخصی نیست که قابل عفو باشد، بلکه این بار حقانیت مکتبی است که چهارده قرن وارث شهادت است و آنی فرصت اظهار وجود نداشته است . ما به هیچ قیمتی از راهی که در پیش گرفته‌ایم باز نخواهیم گشت ؛ آینده همه چیز را روشن می‌کند . خداوند همه ما را به وظایفمان آشنا فرماید .

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌

 

منبع

 روزنامه اطلاعات ، 1358/01/26 ، ص 1و2

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
یادداشت

دیدگاه جدیدی بگذارید