مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اولین بیانیه شورای امنیت درباره تجاوز رسمی و علنی عراق به ایران چه بود؟

چاپلینک ثابت

 

 در روز اول مهر 59، با گذشت حدود یک ماه از اقدامات نظامی عراق در طول مرزها و یک روز پس از تجاوز رسمی و علنی عراق به خاک جمهوری اسلامی ایران، رئیس شورای امنیت سازمان ملل به صدور بیانیه‌ای برای ابراز نگرانی اکتفا کرد.

 

در این بیانیه بدون اشاره به وقوع تجاوزی گسترده و جنگی بزرگ، از کلمه "وضعیت میان ایران و عراق" استفاده شد و صرفاً از طرفین ( متجاوز و مداقع!) خواسته شد تا دست از همه عملیات‌های نظامی بردارند.

 

پذیرش توصیه رئیس شورای امنیت ازسوی ایران، به‌معنای عدم‌مقاومت مشروع در برابر دشمن متجاوز بود.

 

شورای امنیت با صدور این بیانیه ضعیف و درخواست از ایران برای انجام اقدام نظامی، عملاً حمایت دیپلماتیک از کشور متجاوز عراق را آغاز کرد.

 

 متن بیانیه رئیس شورای امنیت از این قرار است:

 

بیانیه رئیس شورای امنیت

 

«امروز اعضای شورای امنیت درباره تشدید آخرین وضعیت میان ایران وعراق، به‌طور غیررسمی مشورت و تبادل نظر کردند. آنها وخیم‌ترشدن روابط میان ایران و عراق و تشدید عملیات‌های نظامی را که منجر به خسارات جانی و مالی سنگینی شده است بررسی کردند.

 

اعضای شورا، نگرانی عمیق خود را از این درگیری که به‌طور جدی تشدید شده، ابراز کردند و درباره تهدید خطرناک صلح و امنیت بین‌المللی هشدار دادند.

 

اعضای شورا ضمن استقبال، پشتیبانی خود را از درخواست دبیرکل از طرفین منازعه در مورخ 22 سپتامبر 1980 مبنی‌بر به‌کارگیری مساعی جمیله جهت حل‌وفصل درگیری، اعلام نمودند.

 

اعضای شورا از من درخواست کرده‌اند که ازطرف آنها از دولت‌های ایران و عراق بخواهم به‌عنوان نخستین گام جهت حل‌وفصل منازعه، از کلیه عملیات‌های نظامی و تمامی اقداماتی که می‌تواند به وخیم‌ترشدن وضعیت خطرناک فعلی بینجامد دست بردارند و مناقشه میان‌ خود را با استفاده از ابزارهای صلح‌جویانه حل‌وفصل نمایند.»

 

 

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید