مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اولین جلد از کتاب تاریخ شفاهی سردار صفوی رونمایی می شود

چاپلینک ثابت
مدیر تاریخ شفاهی نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس خبر داد:

یدالله ایزدی مدیر تاریخ شفاهی نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در گفتگو با تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از رونمایی اولین جلد از کتاب «تاریخ شفاهی سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی صفوی» خبر داد و گفت: اولین جلد کتاب تاریخ شفاهی سردار صفوی با حضور تعدادی از فرماندهان، نویسندگان، افراد علاقه‌مند در حوزه پژوهش‌های تاریخی به‌ویژه در زمینه جنگ ایران و عراق و برخی از خانواده‌های شهدا در محل باغ‌موزه دفاع مقدس روز شنبه ۱۲ آبان رونمایی خواهد شد. 


وی تاریخ شفاهی را یکی از مهم‌ترین منابع مربوط به تاریخ‌نگاری دفاع مقدس دانست و بیان کرد: در تاریخ شفاهی است که جامعه را با چیستی، چرایی و چگونگی این رویداد مهم تاریخ معاصر ایران، آشنا می‌کند. درواقع حادثه جنگ را به شیوه گفتگوی شفاهی ثبت و ضبط می‌کند و آن بخشی از وقایع که معمولا در اسناد خیلی مستوفی و دقیق بیان نمی‌شود، روایت می‌کند. 


مدیر تاریخ شفاهی نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اظهار به اینکه گفتگو با سردار صفوی به‌عنوان یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و از فرماندهان اصلی جنگ ایران و عراق از اولویت‌های اولیه مرکز برای گفتگو با فرماندهان بوده است، گفت: این گفتگوها توسط مرحوم دکتر حسین اردستانی مسئول فقید وقت مرکز انجام‌شده بود یعنی به دلیل اهمیت گفتگوها اجرای کار نیز در بالاترین سطح مرکز صورت گرفت که با فوت تاسف بار و غیرمنتظره دکتر اردستانی، عزم مرکز جزم شد تا این کتاب را با بهترین کیفیت ممکن آماده چاپ نماید. 


وی عنوان کرد: جلد اول تاریخ شفاهی سردار صفوی با عنوان «از سنندج تا خرمشهر» سه مقطع را دربر می‌گیرد. در مقطع ابتدایی، زندگی‌نامه ایشان تا وقوع انقلاب اسلامی ایران با تمرکز بر حوادث ماه‌های منتهی به انقلاب اسلامی، بخش دوم، حوادث وقوع انقلاب اسلامی تا آغاز جنگ است و بخش سوم و اصلی این گفتگوها از وقوع جنگ تا پایان فتح خرمشهر را در برمی گیرد. 


 
مراسم رونمایی از این کتاب در روز شنبه ۱۲ آبان ماه ۹۷ از ساعت ۹ تا ۱۲ در سالن خلیج‌فارس باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد.
 

دسته بندی اخبار: 
تاریخ شفاهی
اخبار - آثار مرکز
مصاحبه

دیدگاه جدیدی بگذارید