مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اولین فرماندهی که وارد خرمشهر شد، چه کسی بود؟

چاپلینک ثابت

عملیات بیت‌المقدس تقریبا یک ماه به درازا کشید و در این مدت حسین خرازی نه‌تنها به‌عنوان بازوی توانمند فرماندهی عالی عملیات نظامی، ایفای نقش می‌کرد بلکه از هرلحظه، برای حضور مستقیم در خط مقدم منطقه نبرد سود می‌برد و در سایه خصلت‌های ذاتی خود مانند یک بسیجی به جبهه اسلام قوت می‌بخشید.


سوم خردادماه ۱۳۶۱، یوم الهی بود که در آن امت مسلمان ایران به آرزوی بزرگ خود رسید. در سحرگاه آن روز، کریم نصر، فرمانده گردان موسی بن جعفر (ع) از لشکر امام حسین که مأموریت رسیدن به اروندرود از مسیر گمرک خرمشهر را به عهده داشت حسین خرازی را از طریق بی‌سیم مطلع کرد:


... به حول و قوه الهی ما به هدف رسیدیم، بچه‌ها الآن کنار اروندرود ...


و به این صورت پیش از پانزده هزار نفر نیروی سازمان‌یافته عراق در محاصره کامل رزمندگان اسلام قرار گرفتند. لحظات پر شوری که پس از چند ساعت درگیری شدید، به تصرف خونین‌شهر قهرمان توسط یاران امام خمینی (ره) انجامید. در این معرکه بزرگ که نقطه علف تاریخ انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی است، حسین خرازی فرمانده لشکر امام حسین (ع) اولین رزمنده‌ای بود که در ساعت یازده صبح روز سوم خرداد 1361 با جیپ فرماندهی خود از خاکریز غربی عبور کرد و وارد خرمشهر شد. این خبر بزرگی بود که شبکه‌های بی‌سیم یگان‌های مختلف و قرارگاه کربلا که هدایت عالی عملیات را به عهده داشت دریافت کردند و رزمندگان با شنیدن آن سجده شکر به‌جا آوردند.
 

دسته بندی اخبار: 
اخبار- مرکز
اخبار- فرماندهان دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید