مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اولین گرامیداشت دریادلان غواص در استان زنجان

چاپلینک ثابت
به مناسبت سالگرد عملیات پیروز والفجر 8

 

عمده نیروهای غواص لشکر 31 عاشورا در گردان علی اصغر (س) متشکل از نیروهای استان زنجان قرار داشتند. این گردان، خط شکنی عملیات والفجر 8 را در محور لشکر عاشورا  بر عهده داشت.  به مناسبت سالگرد عملیات والفجر 8، اولین آئین بزرگداشت شهدای غواص در روز سه شنبه 20 بهمن در این شهر برگزار می گردد.

 

در سال 1382 هنگامی که مقام معظم رهبری در سفر خود به استان زنجان، از شهدای «دریادلان غواص» این استان به طور ویژه یاد نمود، شاید این سوال در ذهن برخی افراد به وجود آمده باشد که مگر زنجان، منطقه ای ساحلی است که غواصان لشکر 31 از این استان برخاسته اند؟!

 

استان زنجان در دوران دفاع مقدس شامل استان های فعلی زنجان و قزوین بود . این استان در کنار استان های آذربایجان شرقی (شامل اردبیل و آذربایجان شرقی فعلی) و آذربایجان غربی، تامین نیروی لشکر آذری زبان 31 عاشورا را بر عهده داشت.

 

نیروهای غواص لشکر، از بین افراد اعزام مجدد و دارای سابقه خط شکنی، با توجه به توانایی های جسمی خاص انتخاب و باگذراندن دوره های فشرده و سنگین شناگری و غواصی در کنار سد دز و رودخانه کارون، آماده انجام عملیات والفجر 8 شدند.

 

در سالگرد عملیات والفجر 8، اولین آئین گرامیداشت شهدای غواص روز سه شنبه 20 بهمن ماه ساعت 15 برگزار می گردد. ناصر گیوه ای از غواصان لشکر 31 و عکاس جبهه و جنگ، با اعلام این خبر افزود: این مراسم با کمک سپاه انصارالمهدی زنجان در سالن اجتماعات دارالقران زنجان برگزار خواهد شد و  سردار امین شریعتی، فرمانده لشکر 31 در دوران دفاع مقدس، به تشریح حماسه غواصان این لشکر در عملیات والفجر 8 و همچنین شجاعتها و رشادتهای نیروهای قزوین در مقابله با پاتک سنگین ارتش بعث در منطقه کارخانه نمک خواهد پرداخت.

شهدای غواص لشکر عاشورا

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید