مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اگر دفاع مقدس نبود، آشوب‌ها و انفجارهای داخلی هنوز ادامه داشت

چاپلینک ثابت

سردار احمد غلامی در ابتدای همایش فرماندهان و مسئولان ادوار لشکر 10 سیدالشهدا (علیه‌السلام) با تشکر از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس گفت: این افراد روزهای سخت جنگ را تبدیل به حماسه‌ای کردند که قرن‌ها در یاد و خاطره ملت ما باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به یکسری وقایع در جنگ که هنوز روشن‌ نشده و بعضی از نقاط آن مجهول است، ادامه داد: دلیل این امر این است که بسیاری از آنان که در صحنه بودند برای ثبت وقایع حضور نداشتند و الان زمان مناسبی است که فرصت دارند خاطرات را به نام تاریخ شفاهی جنگ برای ماندگار شدن در تاریخ و ریشه پیدا کردن آن در جامعه جوان امروز بیان کنند.

وی با اشاره به رویکردهای مختلف تاریخ شفاهی افزود: رویکردهای فرهنگی و اجتماعی ثمره تاریخ شفاهی است؛ به این دلیل که بخش عمده جنگ، بخش مردمی‌اش بود. وقتی که مردم حضور یافتند و بسیج شکل گرفت و سپاه قوام پیدا کرد، کم کم با قدرت بیشتری به سراغ عراق رفتند؛ رفتند و شروع کردند نقاط تصرف‌شده را از اشغال خارج کردند.

سردار غلامی به عملکرد نیروها در ابتدای جنگ اشاره و عنوان کرد: جوان بودن نیروها و جسارت زیاد آنها نقطه قوت این نیرو بود؛ آنها از موقعیت استفاده کردند و به دشمن آسیب زدند و بعد به خواسته امام خمینی (ره) سراغ عملیات‌های بزرگی مثل حصر آبادان رفتند. بعد از آن جسارت‌ها، اتکا به نفس‌ها بیشتر شد و عملیات‌های طریق‌القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس و ... را انجام دادند. بعد دیگر عراق به داخل خاک خودش رفت.

سردار غلامی همزمانی جنگ لبنان با اسرائیل را یک توطئه جهانی معرفی و تصریح کرد: توطئه جهانی شروع شد تا توجه مردم به بیروت کشیده شود و حتی خود ما هم برای کمک به مردم مسلمان لبنان وارد عمل شدیم تا آنجا را از اشغال اسرائیل خارج کنیم.

وی با بیان اینکه باید شیرینی و حلاوت جنگ به آثار ماندگاری تبدیل شود، اظهار داشت: این آثار ماندگار امروز با عنوان "تاریخ شفاهی جنگ" تعریف شده و چون جنگ، مردمی بوده به طرق مختلفی بیان می‌شود، اما باید دقیق، منظم و آموزنده مطرح شود.

جانشین لشکر 10 سیدالشهدا در زمان جنگ خاطر نشان کرد: جنگ به نحوی بود که اگر کسی یک بار به جبهه می‌آمد آن‌چنان جذب آن محیط می‌شد که جاذبه‌های دیگر برایش بیرنگ می‌شد؛ جاذبه جبهه همه را ماندگار می‌کرد. بسیجی‌هایی بودند که به خاطر حضور بسیار، کارکشته شدن و تجربه‌های بسیاری یافتند. عده‌ای فرمانده شدند و بسیاری به شهادت رسیدند، اما عده‌ای که باقی مانده‌اند چه بسیجی‌ها و چه سپاهی‌ها، الان این وظیفه را دارند که آن تاریخ را برای آیندگان ثبت کنند.

سردار غلامی به آثار هشت سال دفاع مقدس در کشور اشاره کرد و گفت: اگر طی این هشت سال این اتفاق ( دفاع مقدس) نمی‌افتاد؛ آشوب‌های داخلی و انفجارها و اقدامات براندازانه سازمان‌ها و گروه‌هایی که در همین خیابان‌های پایتخت درگیر بودند هنوز ادامه داشت. نمونه‌اش عراق را ببینید، چند سال از آزادسازی‌اش می‌گذرد و الان چه وضعیتی دارد؟ ما چیزی نداشتیم، گاهی با التماس چند خمپاره می‌گرفتیم. آنها باور نمی‌کردند این‌طوری جنگ را اداره کنیم.

سردار غلامی با بیان اینکه ما قواره‌ای به نام یک جنگ و دفاع هشت ساله ایجاد کردیم که دنیا را به حیرت واداشت، افزود: جسارت و شجاعت و اتکا به نفس و ایمان که مهم‌ترین بخش این قضیه است و امروز جامعه تشنه آن است؛ یک ایمان واقعی و خالص نه این ایمان‌های کاذب.

وی افزود: رزمندگان آن‌ موقع اعتقادات پاکی داشتند؛ چیزی که جبهه را به دانشگاه تبدیل کرد و خیلی از جوانان دانشجو درسشان را رها کردند و به جبهه آمدند، به همین علت بود و اینها باید به  تاریخ و مسائل اجتماعی و باورها تبدیل شود و از حالا به بعد به جامعه تزریق شود؛ این وظیفه ما است. آنها که شهید شدند این توقع را از ما دارند که کاری که آنها نتوانستند انجام دهند ما انجام دهیم و این یک وظیفه ایمانی، دوستانه و برادرانه است.

جانشین لشکر 10 سیدالشهدا در زمان جنگ، به کربلای 5 اشاره کرد و یاد آور شد: کربلای 5 از عملیات‌های بزرگ و بسیار مؤثر بود و جایی بود که عراق به هیچ‌وجه تصور نمی کرد که ما به آنجا برویم. بهترین جا و مکانی که ارزش نظامی داشت با چنگ و دندان بچه‌ها به دست آوردند و حفظش کردند.

وی با یادآوری از شهید کیان‌پور به‌عنوان مهره‌ای کلیدی در لشگر 10 سیدالشهدا گفت: شهید کیان‌پور نیروی شناسایی ما بود و قرارگاه‌های دیگر او را از ما قرض می‌گرفتند تا برود و برایشان شناسایی کند.

وی ادامه داد:  قرارگاه کربلا او را از ما برای عملیات خیبر قرض گرفت تا برای شناسایی برود. شهدایی مثل او قواره دنیا را به هم ریختند. کسی مثل او بدون اسلحه از خطی که نمی‌شد عبور کرد، عبور می‌کرد و از کمین‌های دشمن گذشت. یا برای عملیات فاو شناسایی اولیه توسط او انجام گرفت، برای اینکه کارش ریا نشود، هیچ‌وقت نمی ‌گفت این کار را انجام دادم، می‌گفت این کار را "انجام دادند"!

سردار غلامی، شهید کیان‌پور را کلید حل مشکلات اطلاعات قرارگاه معرفی کرد و متذکر شد: من سه سال با شهید کیان‌پور زندگی می‌کردم، کارهایش را می‌دیدم از والفجر مقدماتی که این شهید آمد تا زمانی که به شهادت رسید، کلید حل مشکلات اطلاعات قرارگاه شده بود. چنین افرادی وقتی درموردشان قرار باشد حرف زده شود باید توسط کسی روایت شوند که او را بشناسند.

در خاتمه جانشین لشکر 10 سیدالشهدا در زمان جنگ، با انتقاد از برخی کتاب‌هایی که به نادرست درباره شهدا نوشته می‌شوند، گفت: گاهی کتابی از شهیدی می‌نویسند که اصلاً به او نزدیک نیست و با واقعیت فاصله بسیار دارد. باید حقیقت را گفت، رزمندگانی که در آن صحنه‌ها حضور داشتند می‌توانند واقعیت‌ها را بگویند و از رزمندگانی بگویند که جمهوری اسلامی را برای صدها سال بیمه کردند. اما کسی که از بیرون آمده و می‌خواهد کتابی را بنویسد، ممکن است بر مبنای تخصصش شروع به نوشتن کند و البته نکات مورد توجه او چیز دیگری خواهد بود.

 

 

دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید