مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اگر مسایل جناحی وارد دفاع مقدس وارد شود، خیانت به آن است

چاپلینک ثابت
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس هشدار داد:

سردار سرتیپ بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس روز شنبه 16 تیر در دیدار با مدیران مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در آغاز با اشاره به نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: امام فرمودند اگر سپاه نبود کشور هم نبود و امروز هم می‌توان گفت اگر سپاه نباشد نظام نیست.


وی با تأکید بر اینکه سپاه یک نیروی مردمی است و فقط نیروی مسلح محسوب نمی‌شود، خاطرنشان شد: سپاه در هر عرصه‌ای که ورود کرده موفقیت‌های فراوانی را داشته است ازجمله در عرصه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی این نقش به‌خوبی دیده می‌شود.


رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اظهار بر اینکه سپاه رقیبی برای ارتش نیست، هشدار داد: هرکسی که در رابطه با اختلافات ارتش و سپاه صحبت می‌کند حلقومش حلقوم بی.بی.سی و رژیم صهیونیستی است. به‌هیچ‌وجه سپاه رقیبی برای ناجا و جهاد نیست.


وی با اشاره به دوران جنگ گفت: در هشت سال دفاع مقدس ما علاوه بر جنگ سخت، جنگ نیمه سخت و نرم را هم داشته‌ایم، در این دوران بی.بی.سی با شایعه‌پراکنی به دنبال ایجاد جنگ روانی بود.


سردار کارگر یکی از اشکالات موجود در نشر ارزش‌های دفاع مقدس را منفعلانه عمل کردن سازمان‌های گوناگون دانست و توضیح داد: متأسفانه هیچ موقع ابتکار عمل در دست ما نیست؛ وقتی‌که ما اسناد مرتبط با دفاع مقدس را منتشر نمی‌کنیم و به نسل جوان نمی‌رسانیم، زمانی که به سؤالی برمی‌خورند در مقام جواب می‌آیند و درزمانی که دشمنان شبهه‌هایی را ایجاد می‌کنند آن موقع دچار مشکل می‌شویم.


رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در خصوص این بنیاد گفت: در این بنیاد سعی کرده‌ایم آثار دفاع مقدس را حفظ کنیم و از طرفی نشر ارزش‌های دفاع مقدس در ابعاد مختلف باشد. ما سازمان‌دهی بنیاد را به هم زدیم و آمده‌ایم سازمان‌های گوناگونی را ایجاد کردیم.


وی درعین‌حال بیان داشت: البته ما نیامده‌ایم تصدی‌گری کنیم و به دنبال تصدی‌گری هم نیستیم بلکه به دنبال حمایت هستیم.


سردار کارگر با یادآوری هشت سال دفاع مقدس، پیروز اصلی در هشت سال دفاع مقدس را مردم معرفی کرد و اظهار داشت: اگر مردم نبودند ما در دفاع مقدس پیروز نمی‌شدیم. هیچ قشر و هیچ صنفی و حتی نیروهای مسلح نمی‌توانند ادعا کنند که پیروز جنگ هستند بلکه پیروز اصلی مردم هستند که از همه‌چیز خود گذشتند.


وی جوانان امروز را نسبت به جوانان دوران انقلاب و دفاع مقدس بهتر برشمرد و گفت: واقعا جوانان امروزی در زیر حجم گسترده‌ای از خمپاره‌ها، هواپیماها و موشک‌های دشمن ازنظر فرهنگی که دارد بر رویشان می‌ریزد، خیلی خوب هستند.
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در ادامه جلسه به مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اشاره کرد و ابراز داشت: ما به این مرکز نیاز داریم و واقعا کارهای بسیار خوبی در این مرکز انجام‌شده است.


وی ساخت موزه‌ها را یکی از اهداف مهم در بنیاد آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برشمرد و گفت: مقام معظم رهبری هم بر کمیت و هم بر کیفیت موزه‌های دفاع مقدس تأکید داشته‌اند و متأسفانه از موزه‌ها غفلت شده است چراکه این موزه‌ها پاتوق بچه‌های رزمنده، پیشکسوتان و محققان می‌شود.


سردار کارگر بابیان اینکه عنوان موزه‌ها را مرکز فرهنگی و موزه گذاشته‌ایم، متذکر شد: با این عنوان نخواسته‌ایم موزه‌ها را به گذشته برگردانیم. در سرتاسر کشور 15 موزه داریم که 10 موزه در سال گذشته افتتاح‌شده است، در سال جاری 6 موزه دیگر را افتتاح خواهیم کرد و نیازمند کمک مرکز اسناد هستیم.


وی با اشاره به سازمان اسناد دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: باید سندهایی که در مرکز اسناد است و قابلیت استفاده دارند اسکن شوند و در این سازمان نگهداری شوند لذا ما آمادگی این همکاری را با مرکز اسناد داریم.


رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس افزود: از طرفی باید دانشجو یا محقق مکانی را داشته باشد که به آنجا مراجعه کند نباید این‌همه صنف گرایی کرد چراکه اگر ما برای نسل بعدی آمادگی ایجاد نکنیم بعدا این سندها برای نسل آینده برگه‌های اضافی می‌شود چون در آن زمان نبوده بنابراین ما باید این اسناد را نشان دهیم.


وی در عین تأکید بر اینکه نه اصولگرا هستم و نه اصطلاح طلب، گفت: دولت آقای روحانی در مسئله دفاع مقدس خیلی به ما کمک کرد. در حال حاضر 12 تن از وزرا و اعضای هیئت دولت عضو هیئت‌امنای ما هستند.


سردار کارگر ضمن بیان اینکه نباید دفاع مقدس را وارد مسائل جناحی کرد، هشدار داد: اگر دفاع مقدس وارد مسائل جناحی شود، خیانت به دفاع مقدس است. چراکه در دفاع مقدس از همه اقشار، اصناف، مذاهب و طوایف و جناح‌های مختلف حضور داشتند.


وی با اشاره به نقش زنان در حوزه دفاع مقدس اظهار داشت: در حوزه دفاع مقدس زنان خیلی مظلوم واقع‌شده‌اند درحالی‌که در انقلاب و دفاع مقدس نقش زنان بیشتر از مردان بوده است.

 

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار- مرکز

دیدگاه جدیدی بگذارید