مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

بازجویی بی حاصل یک نیروی اطلاعاتی و غواص ایرانی درعراق

چاپلینک ثابت

یکی از نیروهای شناسایی خودی هنگام مأموریت در جزیره ام‌الرصاص اسیر شد. این غواص، که برای شناسایی معبرهای وصولی به دشمن برای انجام عملیات والفجر 8 (عملیات یدک در منطقه ام الرصاص) اعزام شده بود، به دست دشمن اسیر و مورد بازجویی قرار گرفت.

سندی که بعدها از دشمن به دست آمد و زمان صدور آن 1364/8/20 است، نشان می دهد که عراقیها نتوانسته اند از بازجویی او مطلب قابل استفاده ای استخراج کنند.

 

ترجمه سند چنین است:

«نامه به‌کلی سری شماره 7274 تاریخ 20 آبان 1364

فرماندهی سپاه هفتم (اطلاعات)

1. نسخه رونوشت خلاصه بازجویی یک اسیر ایرانی که همراه یک نفر دیگر در شب منتهی به بامداد 19 آبان 1364 از شط‌‌العرب به‌منظور شناسایی از لَجمن [ لبه جلویی منطقه نبرد] در جز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یر‌‌ه ام‌‌الرصاص عبور کرد، ارسال می‌‌‌‌گردد.

 

2. کلیه فرماندهان تیپ‌‌ها و هیئت‌‌های ستادی باید از اطلاعات این بازجویی آگاه شوند.

 

3. خلاصه این بازجویی را باید برای پرسنل زیر امر خود شرح دهید تا جهت مقابله با دیگر مردان قورباغه‌ای دشمن که برای اجرای مأموریت‌‌های مشابه وارد منطقه مسئولیت این لشکر می‌‌شوند، کلیه اقدامات دید‌‌‌‌بانی، هشیاری و مراقبت لازم را اتخاذ نمایند.

 

4. فرمانده لشکر دستور داده تا مبلغ 200 دینار هدیه به هر فردی که بتواند یکی از مردان قورباغه‌ای دشمن را اسیر نماید یا او را بکشد، داده شود.

مراتب جهت اطلاع و اقدام لازم                           

سرهنگ 2 ستاد جابر سلمان جبر

ازطرف/ فرمانده لشکر26 پیاده

 

در ضمیمه این نامه مشخصات، آدرس، تحصیلات و شغل پدر اسیر ذکر شده و در ادامه چنین آمده است:

اسیر درباره مأموریتی که برای اجرای آن به منطقه آبادان اعزام شده گفت که او جزو گروه 30 نفره بود و به‌هنگام حضور در تهران هیچ‌‌گونه اطلاعاتی درباره مأموریت‌‌های آینده‌‌شان به آنها داده نشده و پس از انتهای دوره مردان قورباغه‌‌‌ای (دو ماه پیش) از پادگان آموزشی به‌وسیله قطار به اهواز و از آنجا با ماشین به آبادان انتقال داده شدند. همچنین به آنها گفته شده بود که زیر امر تیپ‌‌ المهدی مشغول فعالیت خواهید شد.

 

کلیه نفرات گروه مزبور در آبادان مستقر بوده و در زمان‌‌های مختلف به‌منظور انجام مأموریت‌‌هایی که اسیر از آن اطلاعی ندارد، به‌صورت گروه‌‌های کوچک اعزام می‌‌شدند. در روز چهارشنبه 15 آبان 1364، اسیر نامبرده همراه با ده نفر دیگر به منطقه شویجات (2968) رفته و تا روز انجام مأموریت محوله در منطقه ماندند.

-        هیچ‌‌گونه اطلاعی درباره مقاصد آینده دشمن و سمت‌‌های آن ندارد.

-        اسیر اظهار می‌‌کند که خبر‌‌هایی درمورد رسیدن افسرانی یا واحد‌‌های نظامی جدید به منطقه شنیده است.

 

بازپرس سرهنگ 2 ستاد ـ هشام‌‌عبدالحمیدالشغلان

افسر رکن3 اطلاعات سپاه هفتم

1364/8/19

منبع:

 سند شماره 023055 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: سند ترجمه‌شده عراقی، 21 /8 /1364.

برچسب ها: 

دیدگاه جدیدی بگذارید