مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

بازدید صدام ازجبهه‌های جنگ پس از شکست در عملیات طریق القدس

چاپلینک ثابت

 

صدام حسین پس از عملیات طریق‌القدس به‌منظور اطلاع‌یافتن از وضعیت مناطق جنگی به‌همراه تعدادی از مسئولان نظامی عراق چند روزی است که در جبهه‌های جنگ به سر می‌برد.(1)

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، صدام حسین ضمن بازدید از جبهه جنوب، نیروهای مسلحش را تشویق کرد که از پیشروی ایرانیان جلوگیری و ایران را مجبور به توقف جنگ کنند.

وی به سربازانش نصیحت کرد که نگذارند ایرانیان مواضع تازه‌ای را اشغال کنند و یادآور شد که پیروزی عراق موجب خواهد شد که ایران وادار شود جنگ را متوقف کند و حقوق عراق را ازنظر آب و خاک به رسمیت بشناسد.(2)

 

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از خبرگزاری عراق، سفر صدام حسین به جبهه‌های جنگ و بازگشت وی به بغداد را در گزارش کوتاهی اعلام کرد. این خبرگزاری گزارش داد: صدام حسین که به‌مدت یک هفته از بخش‌های مختلف جبهه‌های جنگ عراق علیه ایران دیدار کرد، دیشب به بغداد بازگشت.

 

در این دیدار، وی اوضاع جبهه‌ها را بررسی کرد و در جلساتی که با فرماندهان نظامی داشت، دستورات لازم را صادر کرد.در این سفر، وزیر دفاع عراق و تعداد زیادی از مسئولان نظامی، صدام حسین را همراهی می‌کردند.(3)

 

دراین‌حال، سپاه پاسداران سوسنگرد خبری را منتشر کرد که به نظر می‌رسد یکی از تصمیمات گرفته‌شده صدام در این سفر باشد. سپاه سوسنگرد اعلام کرد که 40 تن از سربازان و افراد کادر گردان "قطیبه" که در عملیات ناموفق دو روز گذشته در شمال رودخانه "سابله" شرکت داشتند، به‌جرم عقب‌نشینی، در یک دادگاه صحرایی به اعدام محکوم شدند و احکام صادرشده دربرابر سایر نفرات واحدهای ارتش در شهر اشغال‌شده هویزه به اجرا درآمد.(4)

 

 

منابع:

1- خبرگزاری پارس، نشریه گزارش‏های ویژه، شماره 261، 16/9/1360، ص2، بیروت - خبرگزاری فرانسه، 1360/9/15.

2- روزنامه اطلاعات، 1360/9/16، ص16، واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس از بیروت.

3- خبرگزاری پارس، نشریه گزارش‏های ویژه، شماره 261، 1360/9/16، ص2، بیروت - خبرگزاری فرانسه، 1360/9/15.

4- همان، صص 22 و 23؛ و- روزنامه اطلاعات، 1360/9/16، ص14، اهواز، خبرگزاری پارس.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید