مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

بازدید کارکنان مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از موزه عبرت

چاپلینک ثابت

به گزارش تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛ جمعی از کارکنان مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از موزه عبرت در تاریخ 16 بهمن‌ماه بازدید کردند.


پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، مسئولان فرهنگی، در ساختمان کمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک تغییراتی داده‌اند و آن را از مخوف‌ترین شکنجه‌گاه تاریخ ایران در زمان رژیم پهلوی به موزه عبرت تبدیل کرده‌اند.


موزه عبرت ایران در منطقه تاریخی باغ ملی قرار دارد، در این موزه با استفاده از اسناد و مدارک مکتوب و شفاهی موجود و همچنین حفظ و بازسازی فضای آن زمان، سعی شده تا بخشی از حرکات و جنایات رژیم پهلوی به تصویر کشیده شود تا گوشه‌ای از حقایق باورنکردنی دست‌نشانده آمریکای جنایتکار به مردم نشان داده شود.


قبل از بازدید داخل آمفی‌تئاتر موزه، فیلم کوتاه «دقیقه‌های تا ابد» که شامل تاریخچه موزه و خاطرات تعدادی از زنان مبارز در دوران انقلاب بود، برای بازدیدکنندگان پخش شد. همچنین در موزه عبرت ایران، بازدیدکنندگان از اتاق افسرنگهبان، اتاق نگهداری البسه، محوطه اصلی، اتاق شکنجه، شکنجه گران، اسلحه‌خانه، زیر 8 یا اتاق تمشیت، بند (3) چهره‌های ماندگار، بند 4، بند مشاهیر، اتاق رییس زندان، عکاس‌خانه، محل ملاقات و حمام زندانیان بازدید کردند.


از نکات قابل‌توجه در این موزه، طراحی ساختمان آن می‌باشد به‌گونه‌ای که به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان از آن فرار کرد و باوجود فضایی دایره مانند و باز به سمت آسمان در وسط ساختمان هیچ صدایی از درون آن، در بیرون شنیده نمی‌شود. همچنین بنای ساختمان ضد زلزله می‌باشد و در زمستان به‌شدت سرد و در تابستان به‌شدت گرم است که شرایط بسیار سختی را برای زندانی‌ها ایجاد می‌کرده است.


مسئولان موزه، در قسمت‌های مختلف به‌منظور نمایش فضای گذشته زندان، با طراحی و ساخت تندیس‌های شکنجه گران و اشخاص معروف که در این مکان زندانی بوده‌اند، سعی کردند تا بازدیدکنندگان را در حال و هوای تاریک و مخوف زندان در آن زمان قرار دهند.

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
اخبار داخلی مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید