مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

بازگویی خاطرات فرمانده گروه 24 بعثت نیروی زمینی سپاه از عملیات والفجر 5

چاپلینک ثابت

به گفته سیف‌الله ایمانی، این عملیات ساعت 24 روز 27 بهمن سال 1362 در منطقه کوهستانی چنگوله (حد فاصل شهرهای مهران و دهلران) با رمز یا زهرا (س) آغاز شد.

 

وی اظهار کرد: این عملیات از جمله عملیات‌هایی بود که از چندین جهت حائز اهمیت بود و در زمان خود، تاثیرات زیادی داشته و فرصت‌های زیادی را از دشمن گرفت.

 

عملیات والفجر 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*عملیات والفجر 5، 20 روز طول کشید

ایمانی عنوان کرد: عملیات والفجر پنج در تکمیل یکی دیگر از عملیات‌ها انجام و موجب شد، دشمن در آن منطقه عقب رانده شده و نیروهای پدافندی ایران کمتر در معرض آسیب قرار بگیرند.

 

این مسئول با اشاره به اینکه کار شناسایی منطقه عملیاتی والفجر پنج طی مدت 20 روز انجام شد، افزود: پس از اجرای این عملیات موفقیت‌آمیز، دشمن به مدت دو هفته و به منظور باز پس‌گیری منطقه، در حال پاتک زدن بود که رشادت‌های رزمندگان اسلام اجازه نداد به اهداف خود دست یابد.

 

فرمانده گروه 24 بعثت نیروی زمینی سپاه گفت: صدام ملعون با حمایت استکبار جهانی، جنگ تحمیلی را با هدف سقوط انقلاب اسلامی ایران آغاز کرد، اما غافل از اینکه مردم شهید‌پرور ایران با رهبری امام راحل توانستند مقابل دشمن بعثی ایستادگی کرده و پوزه‌اش را به خاک بمالند.

 

*آزاد شدن 110 کیلومتر مربع از خاک ایران

وی خاطرنشان کرد: این عملیات با شرکت پنج گردان به همراه واحد توپخانه و چهار گردان احتیاط با ترکیبی از پشتیبانی ادوات و گروه تعاون اجرا شد.

 

ایمانی تصریح کرد: در مجموع دو مرحله این عملیات، منطقه‌ای به گستردگی 110 کیلومتر مربع آزاد شد.

 

*کشته شدن بیش از 3 هزار عراقی

این مسئول یادآور شد: در این عملیات 3 هزار و 600 نیروی عراقی کشته و زخمی شده، بخشی از ادوات و تجهیزات نظامی بعثی‌ها نابود و بخش دیگری نیز غنیمت گرفته شد.

 

وی اضافه کرد: در جنگ نابرابر و تحمیلی برعلیه جمهوری اسلامی ایران، بیش از یک هزار میلیارد دلار هزینه به کشور ایران تحمیل و خسارت‌های زیادی بر ما وارد شد، اما آنچه که در دوران هشت ساله دفاع مقدس به دست آمد، چندین برابر هزینه‌های صرف شده بود و به لطف خداوند و همت رزمندگان اسلام، ابهت پوشالی ابرقدرت‌ها شکسته شد.

 

این مسئول اظهار کرد: امروزه نیز به دلیل ایستادگی و اقتدار ملت ولایی ایران اسلامی است که مقام معظم رهبری باصلابت در برابر دشمنان ایستاده و طی سخنی می فرماید: ما می توانیم تل آویو را با خاک یکسان کنیم.

 

*بازسازی عملیات‌های دوران دفاع مقدس یک فرصت است

فرمانده گروه 24 بعثت نیروی زمینی سپاه سپس از همگان خواست در راه ترویج و اعتلای تفکر والای جبهه، جهاد و فرهنگ ایثارگری در جامعه و انتقال آن به نسل‌های پس از انقلاب بکوشند، چراکه در آن صورت جوانان و نوجوانان ایران زمین با روحیه‌ای مضاعف در حفظ و تعالی نظام اسلامی می‌کوشند.

 

ایمانی افزود: بازخوانی و بازسازی عملیات‌های دوران دفاع مقدس فرصت مناسبی است، برای آشنا کردن نسل چهارم انقلاب که سال‌های افتخارآمیز دفاع مقدس را تجربه نکرده‌اند و موجب می‌شود، آنان با ارزش‌های انقلاب اسلامی ارتباط بهتری برقرار کنند.

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید