مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

باید این‌طور مکان‌ها (راهیان نور) و خاطره‌ها را همیشه عزیز داشت

چاپلینک ثابت
بیانات رهبری درباره راهیان نور (6)

اجتماع عظیمی که در این نقطه برجسته تاریخی تشکیل‌شده است، نشانه بزرگی از قدرشناسی ملت ایران است. از اطراف کشور، مردان، زنان، پیران و جوانان به این نقطه و دیگر نقاطی که در تاریخِ جنگ تحمیلی، نقاط برجسته و فراموش‌نشدنی بوده‌اند، شتافته‌اند و در حقیقت، یاد آن جوانان، رزمندگان، دلاوران و مؤمنانی را که کشور و تاریخ و ملت ما همواره مدیون آن‌هاست، گرامی داشته‌اند. البته لازم است با قلب و زبان از مردم عزیزی که امروز از شهرهای دزفول، اندیمشک و شوش در این جلسه بزرگ شرکت کرده‌اند و همچنین از بقیه هم‌میهنان ایرانی‌مان که از سرتاسر نقاط کشور به اینجا آمده‌اند، سپاسگزاری کنم.


هم‌زمان و هم‌مکان، بسیار حسّاس است. زمان، یادآور نهضت عظیم و فراموش‌نشدنی حسین بن علی علیه السّلام است. امروز روز پنجم شهادت آن حضرت است؛ روزهای داغِ تازه خاندان پیامبر است. در مثل چنین روزهایی تاریخ صدر اسلام شاهد یکی از بزرگ‌ترین حوادثِ دورانِ تاریخ بشر بود. این روزها با آن روزهای حسّاس و تاریخ‌ساز مصادف است. مکان هم پادگان دوکوهه است که عاشوراییانِ زمان ما - جوانان ازجان‌گذشته و دلاور ما - در طی سال‌های متمادی دفاع مقدّس، در همین‌جا اجتماع کردند و در همین حال و هوا، عزم و تصمیم مردانه و مؤمنانه خود را بر دفاع از این کشور به مرحله عمل درآوردند. این پادگان و سرزمین، شاهد فداکاری‌ها، اخلاص‌ها، ایمان‌ها و روحیه‌های مالامال از امواج صفا و طراوتی است که از جوانان مؤمن بسیجی و فداکار بروز کرده است.


از طرفی آغاز سال جدید شمسی و فصل بهار نیز هست. امسال بهار طبیعت - که آغاز سال ایرانی ماست - با بهار معنویت همراه شده است. بجاست این روزها را ازلحاظ تقارن زمانی ازجمله پدیده‌های کمیاب دوران خودمان به‌حساب آوریم. بنده هم مثل قطره‌ای در این دریای خروشان، به‌قصد اظهار ارادت و اخلاص به آن دل‌ها و ژوئن‌ها و روح‌های پاکی که بعضی شهید شدند و بعضی بحمدالله زنده‌اند و در این فضا و منطقه، آزمایش‌های بزرگ صدر اسلام را دوباره تکرار کردند، به اینجا آمده‌ام.


بعضی از انسان‌ها از حقایق غفلت می‌کنند و بعضی از دل‌های ناپاک، از غفلت دل‌ها سوءاستفاده نموده و مقاصد شیطانی و اهداف پلید را در فضای غفلت از حقایق، منتشر می‌کنند. هر دلی که برای حقیقتْ احترام قائل است، هر انسانی که برای معنویت، صفا، اخلاص و انسانیت ارزش قائل است، باید این‌طور مکان‌ها و خاطره‌ها را همیشه عزیز بدارد. این وظیفه همه ماست و امیدوارم که این تجمّع شما برادران و خواهران در این مکان - که نموداری از احساسات ملت ایران است - پاسخ یاوه‌گویان را بدهد و بداندیشان و کج رُوان را متنبّه کند. 9/1/81

 

این مطلب، برگرفته از کتاب «منشور هدایت» به نویسندگی حسن علایی فعال است که توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است.

دسته بندی اخبار: 
مقام معظم رهبری - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید