مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

بررسی آخرین اقدامات و تدابیر دشمن در منطقه عملیاتی دهانه‌ شیلر قبل ازعملیات والفجر4

چاپلینک ثابت
حسین عسگری موفق

بررسی آخرین اقدامات و تدابیر دشمن در منطقه عملیاتی دهانه‌ شیلر از مهم‌ترین محورهای جلسه 21 مهر1362 فرماندهان قرارگاه‌های خاتم‌الانبیا(ص) و مقدم حمزه با محسن رضایی در پادگان مریوان (دره‌ تفی) بود.

 

 

 

 

در بخشی از جلسه علی اسحاقی از واحد شنود قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) اقدامات اخیر ارتش عراق در منطقه‌ دهانه‌ شیلر را هوشیارانه توصیف کرد و در تحلیل تلاش‌های دشمن گفت: پس از عملیات والفجر2، ارتش عراق ضمن جمع‌بندی نقاط ضعف خود برای رفع آنها کوشید. درحال‌حاضر نیز دشمن باتوجه‌به تجربه‌ عملیات والفجر2، اقدامات بسیاری را در منطقه‌ عملیاتی والفجر4 در دهانه‌ شیلر انجام داده است.

 

ارتش عراق در گام نخست طرح هلی‌برن را با 55 هلیکوپتر تهیه و تدارک دیده و حتی یک مانور پیاده در روی کله‌قندی برای شناسایی انجام داده است و در گام بعدی دفاع کلی را به‌صورت دورانی از دو محور توتمان و بین لری - کنگرک آرایش داده است. در گام نهایی نیز امکانات ارتباطی و احتیاط به‌ویژه شبکه‌ اطلاعاتی نفوذی گسترده‌ای برای منطقه در نظر گرفته است.

 

برادر اسحاقی فرمودند: دشمن با ایجاد یک شبکه سیار، ارتباط سیار در داخل نفربرهای شنی‌دار و ارسال پیک را به‌منظور حفظ و استمرار ارتباط بین عناصر خود در زمان درگیری ایجاد و شبکه اطلاعاتی نفوذی خود را به‌صورت سیار در نوار مرزی با ماشین و بی‌سیم و... مجهز کرده است. اکثر ارتباطات و مرکز ارسال پیام‌ها مناطق پنجوین، کانی‌مانگا و شمال نالپاریز می‌باشد و براساس اطلاعات جمع‌بندی‌شده، دشمن عناصر نفوذی خود را در حد افسر و سرگرد برگزیده است. ارتش عراق با استفاده از اطلاعاتی که از عوامل نفوذی دریافت کرده، زمان اجرای عملیات ایران در منطقه‌ دهانه‌ شیلر را 26 مهرماه برآورد کرده است و به‌ همین دلیل «حالت اضطراب و چشم‌به‌راهی دشمن مشخص است.. در کارها عجله دارد و سرعت عمل نیز دارد. مرخصی افسرها هم از 40 الی 50 روز پیش متوقف شده است. علاوه‌براین، دشمن استعداد تقریبی نیروهای ایران را 40000 بسیجی و مناطق سورن به‌سمت پنجوین و لری به کنگرک را به‌عنوان دو محور کلی عملیات برآورد کرده است و براین‌اساس حساسیت زیادی بر روی ارتفاعات پنجوین دارد و برای اجتناب از دور خوردن در ارتفاعات کانی‌مانگا، در غرب این ارتفاع پایگاه زده است.(1)

 

در ادامه جلسه، فدوی و فضلی مسئولان اطلاعات - عملیات و طرح و عملیات قرارگاه مقدم حمزه گزارشی را درباره وضعیت جبهه دشمن ارائه کردند. طبق این گزارش، ارتش عراق حدود 16 تیپ نیرو در محدوده‌ بانی‌بنوک تا لری مستقر کرده* که حدود 7 گردان آن نیروهای کماندویی و حدود 15 گردان آن نیز عناصر توپخانه هستند و بیشتر تجمع توپخانه دشمن در غرب سورن تا غرب کانی‌مانگا می‌باشد. مرکز احتیاط کلی منطقه نیز در نالپاریز و احتیاط نزدیک آن در روکان (پنجوین) قرار دارد. در این منطقه دو جاده‌ نالپاریز - پنجوین وسلیمانیه - کانی‌مانگا از عقبه‌های مهم ارتش عراق به شمار می‌رود. براساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده، عناصر دشمن، منطقه‌ عملیاتی آتی ایران را محدوده‌ حلبچه تا سورکوه به عمق شهر سیدصادق و... برآورد کرده و با ایجاد موانع مختلف زمین منطقه را مسلح کرده‌اند. تا یک هفته پیش، به نظر می‌رسید دشمن اقدامات خود درمورد تقویت و تحکیم استحکامات اعم از میدان‌های مین و سیم‌خاردار را کافی ارزیابی و آن را متوقف کرده است، ولی در چند روز اخیر عناصر دشمن تلاش خود را بر تسلیح زمین در منطقه‌ بین لری و گرمک متمرکز ساخته‌اند. در منطقه‌ پنجوین نیز، که ارتفاع 1830 کلید آن محسوب می‌شود، برخی ارتفاعات به‌ویژه معابرِ محور کله‌قندی با موانع استوانه‌ای‌شکل مسدود شده است.

 

همچنین گزارش فرمانده‌ قرارگاه مقدم حمزه و فرماندهان یگان‌های 14 امام حسین(ع)، 25 کربلا و 44 قمر بنی‌هاشم(ع) حاکی است که ارتش عراق در منطقه‌ کردستان پایگاه‌های مستقل دارد و هر پایگاهی دارای میدان مین، سیم‌خاردار، کانال و معبر خاص خود است و دشمن در این بخش به‌صورت پایگاهی می‌جنگد. ارتش عراق در منطقه‌ مأموریت لشکر8 نجف، 29 پایگاه دارد که 19 پایگاه آن مستقل است و باید همه این 19 پایگاه سقوط کند تا پیشروی حاصل شود؛ چون دشمن یک خط ممتد تشکیل داده است. درواقع ارتش عراق با آگاهی از اهمیت ارتفاعات پنجوین، با حساسیت به تقویت و تحکیم این منطقه پرداخته و در طول ده روز گذشته به‌طور تدریجی و حساب‌شده کار کرده است. دشمن با رعایت کامل استتار و اختفا «در روز اصلاً تحرکی ندارد» و این مسئله شناسایی و فهم محورهای مواصلاتی، مسیرهای تدارکاتی و خطوط کمین و آرایش آن را برای نیروهای خودی مشکل ساخته است، به‌گونه‌ای‌که نیروهای خودی در گزارش‌های نوبه‌ای خود مدام اعلام می‌کنند که «احتمالاً سه‌درختی خالی شده، تپه شهدا خالی شده، تخم‌مرغی خالی شده است، درصورتی‌که روی همه آنها نیرو هست و دشمن در حالت آرامش به سر می‌برد چون می‌بیند که ما حمله نمی‌کنیم اصلاً هیچ تحرکی ندارد.» علاوه‌براین دشمن ضدانقلاب را هم در منطقه فعال کرده است.(2)

 

 استعداد و نحوه گسترش دشمن در منطقه‌ عملیاتی دهانه شیلر از زبان راوی مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ در قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)

-         مسئولیت منطقه سپاه یکم (لشکر4 تحت امر)

-         مقر سپاه یکم در کرکوک (مقر تاکتیکی در سلیمانیه)

-         خط حد سپاه یکم مرز ترکیه تا سد دربندیخان

-         تیپ‌های سازمانی و زیر امر و در کنترل عملیاتی:

-         تیپ29 پیاده کوهستانی لشکر4 در پنجوین

-         تیپ498 گرمک و لاله

-         تیپ96 توتمان

-         تیپ424 جنوب سورن

-         تیپ5 جنوب سورن

-         تیپ105 شرق چوارته

-         تیپ602 هرزله و شیخ گزنشین

-         تیپ66 احتیاط پنجوین (مقر نالپاریز)

-         تیپ504 منطقه عمومی پنجوین زیر امر تیپ29

-         تیپ101 در روکان (منطقه عمومی پنجوین)

-         تیپ605 در محدوده تیپ602

-         تیپ116 در جنوب سورن

-         گردان55 مستقل شرق هرزله و مارو

-         گردان56 مستقل

-         نیروهای کماندویی الفاروق شیخ گزنشین

-         نیروهای کماندویی شوش شیخ گزنشین

-         نیروهای کماندویی مقداد گرمک

-         گردان زرهی الحارثه لاله حمرین

-         گردان 9 تانک

-         گردان 4 تانک

-         تیپ65، تیپ704، تیپ24 احتیاط در منطقه سیدصادق و نالپاریز

-         توپخانه15 گردان

-         مجموع تیپ‌ها 16 تیپ

-         مجموع گردان 70 گردان(3)

 


* جلسه با حضور محسن رضایی فرمانده کل سپاه، غلامعلی رشید معاونت عملیات قرارگاه خاتم، پیش‏بهار معاونت اطلاعات - عملیات خاتم، علی تجلایی طرح و عملیات خاتم، اسحاقی از واحد شنود، شاه‏ حسینی اطلاعات - عملیات قرارگاه حمزه، فدوی اطلاعات - عملیات قرارگاه مقدم حمزه، علی ‏رضائیان فرمانده قرارگاه مقدم حمزه، حسین خرازی فرمانده لشکر14 امام حسین(ع)، قاسم سلیمانی فرمانده لشکر41 ثارالله، کریم نصر فرمانده تیپ44 قمر بنی‌هاشم(ع) و کوسه‌‌چی فرمانده لشکر25 کربلا برگزار شد.

 

منابع:

1- سند شماره 285/د مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: دفترچه ثبت جنگ راوی قرارگاه خاتم‌الانبیاء در عملیات والفجر4، داوود رنجبر، 1362/7/11 تا 1362/7/28، صص 249 - 233.

2-سند شماره 12816/پ‌ن مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: جلسه بررسی طرح مانور عملیات والفجر4، (قرارگاه خاتم‌الانبیا، 21/7/1362، نوار شماره 12816)، صص 17 - 15 و 28 - 27.

3- سند شماره 285/د مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، ماخذ1، صص 230 - 229.

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید