مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

بررسی وضعیت آمادگی لشکر31 عاشورا برای اجرای عملیات در منطقه فاو

چاپلینک ثابت
حسین عسگری موفق

 

وضعیت آمادگی لشکر31 عاشورا برای اجرای عملیات در منطقه فاو و نیز طرح مانور گردان‌های این لشکر در دومین جلسه  قرارگاه خاتم‌الانبیای(ص) سپاه در تاریخ 1364/10/30  بررسی شد.*

 

در آغاز جلسه، فرمانده لشکر عاشورا به بیان اقدامات این لشکر برای اجرای مأموریت خود پرداخت. وی گفت منطقه مأموریت ما میان دو لشکر5 نصر و لشکر25 کربلا واقع شده است. برای رسیدن به هدف تعیین‌شده 4 گردان از محور راست و 3 گردان در محور چپ خط‌شکنی و پیشروی می‌کنند و 3 گردان نیز برای استقرار در خط پدافندی مشخص شده است.

 

امین شریعتی افزود که علاوه‌بر فرماندهان گردان‌ها و معاونان آنها، فرماندهان گروهان‌ها و برخی فرماندهان دسته‌ها به طرح مانور توجیه شده‌اند و طرح مانور به‌طور جزءبه‌جزء بحث شده است. اکثر فرماندهان نیز با حضور در منطقه عملیاتی به منطقه نیز توجیه شده‌اند و فرماندهان دسته‌ها هم در چند روز آینده به منطقه توجیه می‌شوند. وی گفت که کارهای مهندسی به‌خوبی پیش رفته و به‌زودی تمام می‌شود. آموزش‌ها ادامه دارد و باتوجه‌به اتمام کار نیروهای اطلاعات، این نیروها درجهت تکمیل آموزش غواصان خط‌شکن بسیج شده‌اند. کمبود لباس غواصی و ناقص بودن برخی لباس‌ها موجب تأخیر در اتمام آموزش غواصی شده است.

 

فرمانده لشکر عاشورا گفت که قایق‌های موجود لشکر و مهمات به منطقه عملیاتی منتقل و استتار شده است و سایر امکانات درحال انتقال به منطقه عملیاتی است. وی ضمن اشاره به کمبود لباس غواصی، مشکل اصلی را کمبود نیرو اعلام کرد و گفت حداقل به هزار نفر نیروی کیفی نیاز داریم که پیگیری کرده‌ایم و قرار است روز پنجشنبه (3 بهمن) از آذربایجان‌شرقی نیرو اعزام شود.

 

در ادامه جلسه مسئول اطلاعات لشکر عاشورا به بیان نتایج شناسایی‌ها ازجمله مشخص شدن 4 معبر برای عبور از اروند، وضعیت ساحل غربی اروندرود در نقاط مختلف منطقه مأموریت لشکر عاشورا و نیز انواع موانع در حدفاصل رودخانه تا خط دشمن پرداخت و به پرسش‌های حاضران دراین‌باره پاسخ داد. سپس فرماندهان گردان‌های لشکر عاشورا طرح مانور هر گردان را جزءبه‌جزء تشریح کردند و به ابهام‌ها پاسخ گفتند، حاضران نیز با بیان اشکال‌ها و ابهام‌ها و دشوارهای این طرح‌ها، ضمن راهنمایی آنان، بر دقت و توجه بیشتر در طرح‌ریزی و اجرا تأکید کردند.

 

بخش پایانی این جلسه به توضیحات مسئولان مهندسی و ادوات لشکر اختصاص یافت. مسئول مهندسی لشکر اقدامات انجام‌شده در محدودة این لشکر در شرق‌ اروندرود ازجمله جاده‌سازی، تلاش برای آماده‌سازی مواضع توپ‌های کمک مستقیم و... را شرح داد و تمهیدات عبور از زمین‌های باتلاقی و احداث اسکله در دو ساحل اروندرود، پیش‌بینی تجهیزات لازم برای انتقال وسایل سنگین (لودر، بلدوزر، تانک و...) و کمبودها و نیازهای این کار را بیان کرد.

 

مسئول واحد ادوات لشکر عاشورا نیز ازجمله اقدامات این واحد را آماده‌سازی موضع برای 18 خمپاره‌انداز81 میلی‌متری، 15 خمپاره‌انداز120 میلی‌متری، 6 دستگاه مینی‌کاتیوشا برای اجرای آتش منحنی و نیز آماده‌سازی موضع برای 6 تفنگ106 میلی‌متری و 6 قبضه دوشکا برای اجرای آتش مستقیم اعلام کرد. وی توضیح داد که برای اجرای آتش طرح‌ریزی‌های لازم انجام شده و نیز برای هر گردان پیاده یک تیم دید‌بان برای هدایت آتش در نظر گرفته شده است.

 

در این جلسه به لشکر عاشورا تأکید شد که علاوه‌بر طرح مانور لشکر که تهیه‌ شده، طرح پدافند از منطقه تصرف‌شده نیز تهیه ‌شود و یکی از مسئولان لشکر عهده‌دار مسئولیت پدافند شود و همه نکات آن را پیگیری کند. در پایان نیز بر ضرورت آمادگی لشکر برای اجرای مانور آزمایشی در تاریخ مشخص‌شده تأکید گردید.

 

 

منبع:

 سند شماره 19012/پ‌ن مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: جلسه بررسی وضعیت آمادگی لشکر عاشورا برای عملیات والفجر8 (30/10/1364،  قرارگاه خاتم سپاه، نوار شماره 17398)، صص 46 - 8 (دست‌نویس)؛ و - سند شماره 18917/پ‌ن مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: جلسه بررسی وضعیت آمادگی لشکر عاشورا برای عملیات والفجر8 (30/10/1364، قرارگاه خاتم سپاه، نوار شماره 17399)، صص 57 - 1؛ و - سند شماره 1134/دفترراوی مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، صص 34 - 33.

 


 

* این جلسه ساعت 14:30 در محل فرماندهی قرارگاه کربلا در گلف اهواز تشکیل شد و نزدیک به دو ساعت طول کشید. در این جلسه برادران محسن رضایی، رحیم صفوی، عباس محتاج، احمد غلامپور، امین شریعتی (فرمانده لشکر عاشورا) و مسئولان نیروی زمینی سپاه، مسئولان قرارگاه کربلا و مسئولان و فرماندهان گردان‌های لشکر عاشورا حضور داشتند.

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید