مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

برنامه‌های سالروز گرامیداشت یوم‌الله 9 دی

چاپلینک ثابت

دکتر علی‌محمد نائینی رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت حماسه نهم دی در نشست خبری در روز پنجشنبه 7 دیماه 1396 با اعلام برنامه‌های سالروز گرامیداشت یوم‌الله نه دی سال جاری با بیان اینکه انقلاب در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی خود قرار دارد، اظهار داشت: حوادث، تهدیدها و توطئه های مختلفی علیه نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه تجربه شد. ملت ایران با هوشمندی و اقدام موثر خود تهدیدها و فتنه‌ها را خنثی و هر روز بر استحکام نظام جمهوری اسلامی ایران افزوده است.

 

 

 

 

وی افزود: دولت‌های غربی بویژه دولت مستکبر آمریکا که منافع آنها با وقوع انقلاب اسلامی به خطر افتاد، در این چهار دهه از همه روش های تجربه شده علیه نظام های سیاسی برای براندازی و فروپاشی جمهوری اسلامی ایران بهره گرفتند. این اقدامات علیه نظام جمهوری اسلامی ایران شامل فهرستی از اقدامات سخت، نیمه سخت و نرم می باشد که هر کدام از آنها برای پایان دادن به یک نظام سیاسی کافی بود. لکن با عنایت الهی و هوشمندی ملت ایران با همه این توطئه ها مقابله شد و نظام جمهوری اسلامی مستحکم تر شد و موقعیت منطقه ای و جهانی جمهوری اسلامی ایران هر روز برجسته تر و ممتاز گردید.

 

سردار نائینی با اشاره به اینکه دشمن زمانی که در درونی کردن چالش‌های نظام در فتنه سال ۷۸ شکست خورد با بهره گیری از الگوی انقلاب های رنگی، کودتای مدرن سال ۸۸ را از یک دهه قبل طراحی کرد و مترصد فرصتی برای پیاده سازی آن بود، گفت: آنها قبل از انتخابات 1388 بر اساس اقدامات تئوریک اتاق‌های فکر آمریکایی و اسنادی که به تدریج آشکار شد، به این باور رسیدند که می‌توان با استفاده از تجربه تکنیک‌های انقلاب‌های رنگی و با استفاده از فرصت هیجانات انتخاباتی نظام جمهوری اسلامی را از درون بی ثبات و براندازی کرد، همچنان که دولتمردان غربی به صراحت این هدف را در گفتگوی رسانه ای آشکار ساختند.

 

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت حماسه نهم دی  با اشاره به اینکه متاسفانه این فرصت را در داخل کشور، چند کاندیدای شکست خورده، احزاب، گروه های سیاسی حمایت کننده از آن کاندیداها در اختیار دشمن قرار دادند، تصریح کرد: فرصتی که آمریکا مدت ها بدنبال آن بود و هرگز موفق نشده بود، نظام را از درون به چالش کشد. یعنی کاری که آمریکا نتوانسته بود، مدت ها در انتظار آن بود، بستر آن توسط فتنه گران داخلی فراهم گردید و حرکت جریان فتنه در داخل، دشمن را امیدوار به براندازی نظام کرد.

 

وی افزود: با سرعت بین جبهه داخلی و خارجی یک ائتلاف عجیبی شکل گرفت. بلافاصله جریان فتنه، همه دیرینه و سابقه‌اش تبدیل به پیاده نظام دشمن شد. سران کشورهای غربی، اطاق های فکر، سرویس‌ها و رسانه‌های آنها با همه ظرفیت به میدان آمدند. فضای خطرناکی شکل گرفت و آمریکایی‌ها کاملا امیدوار به براندازی نظام از درون شدند. ابعاد فتنه گسترش یافت و به تدریج ابعاد آن فتنه با روشنگری های رهبر معطم انقلاب اسلامی برای مردم روشن شد.

 

دکتر نائینی ادامه داد: بنابراین فتنه 88 لشکرکشی همه اردوگاه باطل علیه جبهه حق، با استفاده از همه ظرفیت‌ها و تجارب نظام سلطه و نفاق داخلی بود. دشمن در سال 88 می خواست با اردوکشی خیابانی، محاسبات مسئولان نظام را تغییر دهد. جریان فتنه به آرامش و امنیت کشور آسیب زد. به منافع ملی و وحدت جامعه لطمه زد. ستون وحدت جامعه، ولایت را هدف قرار دادند و سعی کردند مردم را از مدار ولایت و وحدت خارج سازند تا با خدشه به ارکان نظام اهداف شوم خود را پیش برند. وقتی مطالبات جریان فتنه به جای مجاری قانونی و عقلایی به کف خیابان‌ها کشیده شد، کسانی که با نظام نسبتی نداشتند به طمع افتادند و صحنه را مدیریت کردند.

 

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت حماسه نهم دی  با بیان اینکه جریان فتنه پایه‌های نظام جمهوری اسلامی را به بهانه تقلب در انتخابات هدف قرار داد، منافع ملی را نادیده گرفت، خاطرنشان کرد: خسارات سنگینی به نظام زدند. هتک حرمت‌های نظام، مردم و ارزش‌های پایه‌ای نظام، مخدوش کردن چهره، اعتبار و آبروی نظام در جهان، متهم کردن نظام به دیکتاتوری، خیانت، تقلب، خدعه و تدلیس، فلج کردن کار کشور و جامعه برای حدود 8 ماه، امنیتی کردن فضای کشور و جامعه با آشوب، تولید سوژه و فرصت برای نقش آفرینی رسانه‌های معارض غربی و ضد انقلاب، نپذیرفتن رای مردم و زیر سئوال بردن سلامت انتخابات و جمهوریت نظام، وسیله نفوذ و حضور غربی‌ها در داخل کشور شدن، غربی‌ها را امیداوار به فروپاشی از درون کردن، بخشی از خیانت‌ها و ظلم جریان فتنه است که محاسبه خسارات آن ممکن نیست.

 

سردار نائینی ادامه داد: نتیجه قانون گریزی و فتنه گری؛ به طمع افتادن فتنه گران و مدیریت صحنه ها توسط ضد انقلاب و بی ثباتی کشور شد. فتنه اتفاق افتاد. ولی برخی از نخبگان در مقابله و محکوم کردن آن و شفاف سازی کوتاهی کردند. متاسفانه در این لحظه حساس تاریخی، منافع ملی، انقلاب و نظام فدای امیال شخصی و گروهی شد و زیاده خواهی ها و قدرت طلبی نخبگان به گسترش دامنه فتنه کمک کرد.

 

وی با بیان اینکه حرمت‌شکنی روز عاشورا، مردم خداجوی ایران را علیه " فتنه آمریکایی" به خروش درآورد، اظهار داشت: این حرمت شکنی خشم هر انسان آزاده ای را برانگیخت و همه کسانی که تعلق خاطری به دین، اسلام، انقلاب و نظام داشتند را به واکنش وا داشت. در نهم دی 1388 عاشورائیان با قیام خود، علیه عاشوراستیزان اقدامی ماندگار تاریخی را در تاریخ مبارزات ملت ایران به نمایش گذاشتند. این حضور در سراسر کشور همه سلائق سیاسی و گروه‌های اجتماعی و 40 میلیون شرکت کننده در انتخابات 22 خرداد را در بر می‌گرفت. شعارهای یوم الله 9 دی، مشخص کرد که مردم به هیچ جناحی گرایش ندارند. مردم در 9 دی نشان دادند برای دفاع از انقلاب و نظام و رهبری و مقابله با انحراف از مسیر انقلاب در صحنه هستند.

 

دکتر نائینی ادامه داد:‌ قیام تاریخی و ماندگار نهم دی 1388 به تعبیر مقام معظم رهبری؛ حضرت امام خامنه‌ای‌- دامت برکاته‌- " یکی از قله های فراموش نشدنی"، " حرکت برخاسته از بصیرت"، " شناختن موقعیت و حضور در لحظه های مورد نیاز"، حرکتی در فضای غبارآلود"،" حرکتی متکی بر ایمان و اراده الهی" در تاریخ انقلاب اسلامی بود.

 

وی ضمن اشاره به اینکه ستاد مرکزی بزرگداشت حماسه نهم دی؛ قیام گسترده و فراگیر مردم ایران در 9 دی را در حقیقت؛ پیروزی بصیرت مردم ایران بر فتنه آمریکایی معرفی می کند، گفت: از این جهت در هشتمین سال بزرگداشت این قله فراموش نشدنی، شعار محوری امسال را تحت عنوان؛ " حماسه ۹ دی؛ تجلی قدرت الهی در شکست فتنه آمریکایی" اعلام می‌داریم.

 

 رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت حماسه نهم دی  افزود:  پیام شکست فتنه طراحی شده آمریکا در سال 88 این است که؛ در ایران امکان فروپاشی نظام از درون وجود ندارد. ملت ایران نفوذناپذیر است و ملت ایران استراتژی نفوذ بیگانه را در هم خواهد شکست. حماسه نهم دی در سال 88 نشان داد هرگاه ملت ایران نسبت به اصل نظام و ارکان آن احساس خطر کند، با همه ظرفیت، توطئه دشمن را درهم می شکند. و نظام جمهوری اسلامی به لحاظ جایگاه ولایت فقیه و ساختار قدرت نفوذ ناپذیر است.

 

سردار نائینی با تاکید بر اینکه انتظار است بزرگداشت یوم الله نهم دی، هر سال مناسبت تر و پر شور تر برگزار شود. یکی از کارکردهای بزرگداشت یوم الله نهم دی در هر سال، باید بررسی فتنه های جدید و بازدارندگی و واکسینه کردن مستمر کشور در برابر تهدید باشد. از نخبگان کشور، مدیران رسانه ها، مسئولان مراکز و دستگاه های فرهنگی و صاحبان بیان و قلم انتظار است؛ در فرصت بزرگداشت یوم الله دی است؛ ماهیت، بسترها و عوامل شکل گیری قیام ملی و مردمی 9 دی را تبیین نمایند و برای حفظ و تعمیق بصیرت و شور و هیجان انقلابی در جامعه کمک کنند. و از ظرفیت 9 دی برای نیاز فعلی کشوراستفاده شود. فتنه 88 هر چند حادثه تلخ و پرمخاطره‌ای بود، ولی نظام جمهوری اسلامی ایران به برکت رهبری رهبر معظم انقلاب اسلامی و اقدام به لحظه ملت ایران از یک خطر پیچیده عبور کرد، از این جهت جای شکر گذاری وجود دارد.


وی با بیان اینکه یکی از کارکردهای روایت‌گری و تبیین‌ها، جلوگیری از تحریف حوادث تاریخی است، گفت: امروز با تنزل فتنه به یک اعتراض اجتماعی و مدنی و یا تبدیل فتنه که براندازی نظام بود به اختلاف سیاسی دو جریان و کاندیدا، مسئولیت تحلیل گران این عرصه را سنگین تر کرده است.

 

 رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت حماسه نهم دی  افزود: بدون تردید فتنه براندازی بود و جریان داخلی بستر آن را فراهم کرد و امروز هم خط کلی جریان داخلی فتنه تبرئه فتنه گران و تخطئه پاسخ مردم در نهم دی است.

 

دکتر نائینی با بیان اینکه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی که متولی بزرگداشت مناسبت‌های انقلاب است، تعظیم و بزرگداشت یوم‌الله نهم دی را همچون سایر ایام‌الله، جزو برنامه‌های سالیانه خود قرار داده است، اظهار داشت: این نهاد با فعال نمودن" ستاد مرکزی مردمی بزرگداشت یوم الله نهم دی" و ستادهای استانی، کمیته‌ها و کار گروه‌های تخصصی، تلاش نموده است تا در پرتو تبیین صحیح حقیقت حماسه نهم دی 1388، این قله فراموش نشدنی در تاریخ مبارزات ملت ایران همچنان، زنده و جوشان باقی بماند.

 

وی خاطرنشان کرد: بر اساس رهنمود مقام معظم رهبری در دیدار با ستاد بزرگداشت حماسه نهم دی در سال 1391؛ رویکرد و سیاست بزرگداشت ستاد، تبیین، روایت گری صحیح، عبرت آموزی تاریخی و افزایش بصیرت است. تلاش اصلی، حفظ پیام و دستاورد های آن قله تاریخی، دادن تحلیل درست به جامعه، با هدف پیشگیری از تکرار فتنه‌ها و واکسینه کردن مستمر کشور در برابر تهدیدات جدید است.

 

 رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت حماسه نهم دی  در ادامه این نشست با بیان اینکه روح حرکت مردم ایران، در حماسه 9 دی را به عنوان منبع قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران باید، حفظ و ماندگار شود، خاطرنشان کرد: همچنین باید مراقب بود، اقدامات شعاری کم تاثیر در بزرگداشت 9 دی غلبه پیدا نکند. رویکرد اصلی در زنده نگداشتن نهم دی تحلیل، تبیین و ریشه یابی فتنه 88 است.

 

وی در بخش دیگری از اظهارات خود تاکید کرد:  نقش برجسته عالمان دین، خطیبان جمعه و جماعات، سخنرانان، مداحان، مساجد، هیات های مذهبی و رسانه ملی و سایر صاحبان رسانه، در گسترش اقدامات تبیینی و حفظ شور و هیجان انقلابی در جامعه و حراست از پیام یوم الله نهم دی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

سردار نائینی در بخش پایانی این نشست با اشاره به محورها و خطوط کلی بزرگداشت یوم الله نهم دی گفت: تبیین نقش آشکار و پنهان جبهه استکبار جهانی در فتنه ۸۸ با محوریت رژیم آمریکا، ‏تبیین ابعاد مدیریت الهی رهبر معظم انقلاب اسلامی در مهار و مقابله با فتنه ۸۸ و روشنگری ملت ایران، نفی دوقطبی سازی های کاذب بعنوان ریشه فتنه و تبیین دو قطبی واقعی نظام اسلامی با استکبار جهانی، ‏تبیین چرایی حصر سران فتنه و روشنگری نسبت به حاشیه سازی های آن،‌ ‏تبیین نقش فرهنگ عاشورا و عشق به اباعبدالله الحسین(ع) در تعمیق و تحکیم روحیه ولایت مداری مردم ایران و ایجاد شور انقلابی در آنان برای حضور بهنگام و با بصیرت در صحنه، ‏روشنگری و تبیین نقش دولت های مداخله گر غربی در فتنه 1388 و حمایت آشکار آنان از سران و جریان فتنه، ‏تبیین خسارت های مالی و اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حیثیتی فتنه بویژه ترغیب دشمن برای گسترش دامنه تحریم های اقتصادی ظالمانه علیه ملت ایران، ‏تحلیل جریان شناسانه فتنه 1388 به عنوان حلقه ای از زنجیره ی جریان نفاق از ابتدای پیروزی انقلاب اسلام، ‏جلوگیری از تنزل فتنه1388 به یک اعتراض مدنی، سوء تفاهم و یا کشمکش با رقیب انتخاباتی، ‏اشاره به ماهیت جوانانه و آتش به اختیار نسل سوم انقلاب اسلامی در خلق حماسه نهم دی محورهایی است که در نهم دی‌امسال بر آنها تاکید خواهد شد.

 

وی همچنین مهمترین برنامه‌های بزرگداشت هشتمین سالگرد حماسه نهم دی را به شرح ذیل اعلام کرد:


۱) امسال همه اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ستادهای بزرگداشت نهم دی از سراسر کشور با توفیق شرفیابی و دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی، برنامه های گرامیداشت هشتمین سالگرد نهم دی را آغاز می کنند.

۲) ویژه برنامه بزرگداشت یوم الله نهم دی توسط ستادهای نماز جمعه در سراسر کشور با ایراد خطبه های ائمه  محترم جمعه و سخنران ویژه در مراکز استان ها در نماز جمعه هفتم دی ماه

۳) برگزاری بیش از 3000 گردهمایی، نشست و تجمع های مختلف تبیینی - تحلیلی در مراکز استان ها، شهرستان ها و دانشگاه های کشور

۴) اجرای ویژه برنامه ها و تجمع های ویژه و با حضور سخنران های شاخص کشوری و با حضور اقشار مختلف در مراکز استان ها و شهرستان ها توسط شورای هماهنگی تبلیعات اسلامی استان ها

۵) برپایی مراسم‌های ویژه در مساجد شاخص استان‌ها و شهرستان های کشور با هماهنگی سازمان بسیج و مرکز رسیدگی به امور مساجد بمدت یکهفته

۶) برنامه ویژه بزرگداشت نهم دی در مصلی تهران در صبح شنبه نهم دی توسط شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران

 

در ادامه این نشست  رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت حماسه نهم دی مهم ترین تولیدات هنری و رسانه ای ویژه بزرگداشت ۹ دی امسال که عمدتا توسط شورای هماهنگی تبلیعات اسلامی، جشنواره فیلم عمار، سازمان صدا و سیما، سازمان بسیج، حوزه هنری سازمان تبلیعات اسلامی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و تشکل های مردم نهاد تولید شده را به شرح ذیل اعلام کرد:

 

۱) تولیدات ویژه جشنواره فیلم عمار

۲) تولید ۱۰ مورد پوستر برای بیلبورهای شهری

۳) تولید 20 عدد پوستر سیر نمایشگاهی

۴) تولید مستند زخم تازه بازخوانی عاشورای88

۵) تولید مستند کمک های بنیاد fdd به فتنه گران

۶) تولید فیلم داستانی شهید ستاری از شهدای فتنه

۷) فیلم داستانی بعد ازظهر

۸) تولید ده قسمت مستند بازخوانی روایت کامل فتنه توسط بسیج صدا و سیما

۹) تولید سه قسمت مستند تبعات اقتصادی فتنه

۱۰) تولید سه مورد سرود حرفه ای

۱۱) تولید ۸ مورد موشن گرافیک

۱۲) اجرای طرح های گرافیگی و پوستر در چهار هزار بیلبورد در مرکز استان‌های کشور

۱۳) تولید ویژه نامه تحلیلی 9 دی در 32 صفحه

۱۴) تولید برنامه 57 با موضوع دخالتهای بیگانه در فتنه 88

۱۵) انتشار چند فیلم پخش نشده با موضوع فتنه

۱۶) گفتگوی های تخصصی و تبیینی با حضور کارشناسان برجسته در برنامه های پر مخاطب برای تبیین مسائل فتنه و پاسخگویی شبهات

۱۷) تولید نماهنگ ویژه ۹ دی

۱۸) تولید 3 موشن گرافیک به نام های سِرحیات، ریزش ها و رویش ها و صاحب دلها

۱۹) برپایی فرهنگسرای بصیرت در مصلی تهران همزمان با مراسم ویژه نهم دی

۲۰) تولید و اجرای دو سرود توسط فرهنگسرای رضوان و امید

۲۱) برگزاری نشست های تبیینی و موضوعی در فرهنگسرای رسانه تهران

۲۲) مستند تلویزیونی با عنوان عاشورای1388

۲۳) تهیه اینفوگرافی توسط معاونت فرهنگی و هنری شهرداری تهران و توزیع در هزار مسجد شهر تهران

۲۴) تجلیل از فعالان فرهنگی هنری در حوزه ی بزرگداشت حماسه

 

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها
گزارش
برچسب ها: 

دیدگاه جدیدی بگذارید