مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی راهیان نور در یادمان شهدای هویزه

چاپلینک ثابت

میلاد کریمی دبیر ستاد فرهنگی یادمان شهدای هویزه، از برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی راهیان نور در یادمان شهدای هویزه خبر داد و اظهار داشت: ۲۰ اسفند که در تقویم به نام «روز ملی راهیان نور» ثبت شده است، در واقع سالروز سفر پر خیر و برکت رهبر فرزانه انقلاب در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۷۵ به یادمان شهدای هویزه است.

وی افزود: رهبر عزیز انقلاب از همان روز‌های آغازین جنگ به عنوان نماینده حضرت امام در شورای عالی دفاع در مناطق نبرد، حضور مستمر داشتند؛ از جمله در جریان عملیات نصر (۱۵ دی ۵۹) که منجر به حماسه هویزه و شهادت شهید علم الهدی و یارانشان شد، نیز حضرت آیت الله خامنه‌ای در جمع رزمندگان و مجاهدان این نبرد عاشورایی حاضر بوده اند؛ چنانچه خودشان در بیاناتی می‌فرمایند: «بنده روز پانزدهم دی ماه، خودم در منطقه هویزه بودم. بچه‌هایی که شهید شدند را من دیدم. بین هویزه و آن منطقه‌ای که خط اول بود. فردای آن روز (شانزدهم دی که بچه‌ها به شهادت می‌رسند) هم تا حدود ساعت ۳ تا سه و نیم بعد از ظهر من بودم.»

مسوول امور پژوهشی یادمان شهدای هویزه افزود: ارتباط رهبر معظم انقلاب با شهدای هویزه به قبل از عملیات نصر باز می‌گردد. حضرت آقا، سابقه این آشنایی را در سخنرانی که چند سال قبل در مسجد دانشگاه تهران در جمع دانشجویان داشتند اینگونه بیان فرمودند، که: «آن‌ها (شهدای هویزه) جزو دوستان من بودند. در اهواز، غالبا با هم بودیم.» البته سابقه آشنایی برخی از شهدای مظلوم هویزه مثل شهیدان علم الهدی و قدوسی با حضرت آقا از این هم دیرینه‌تر است و به روز‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در مشهد مقدس باز می‌گردد که مباحث مفصلی دارد؛ بنابراین شاید به همین دلیل باشد که رهبر عزیز انقلاب ۲۱ سال قبل در اولین سفر رسمی شان به مناطق عملیاتی ۸ سال دفاع مقدس، یادمان شهدای هویزه را انتخاب می‌کنند و حتی دیدار مردمی شان با عشایر غیور و خونگرم دشت آزادگان را نیز در همین مکان مقدس برگزار و پس از زیارت قبور مطهر دوستان شهیدشان در جمع مردم منطقه و زائران و خانواده‌های این شهیدان سخنرانی می‌فرمایند.

کریمی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در ابتدای فرمایشات‌شان در یادمان شهدای هویزه فرمودند: «آن روز کسی گمان هم نمی‌کرد که به این زودی این شهدای عزیز و غریب این طور جاه و جلال معنوی پیدا کنند و مردم از راه‌های دور و نزدیک به زیارت شان بیایند، اما خدای متعال اراده کرد و آنچه گمان نمی‌رفت تحقق پیدا کرد و آنچه دور می‌نمود، نزدیک شد.»

دبیر ستاد فرهنگی یادمان شهدای هویزه خاطرنشان کرد: به همین منظور همه ساله در برنامه‌ای یاد و خاطره حضور رهبر فرزانه انقلاب در کنار شهدای مظلوم هویزه گرامی داشته می‌شود و ان شاالله برنامه ۲۰ اسفند امسال هم به همت دست‌اندرکاران فرهنگی یادمان، خادمان پرتلاش بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) و عزیزان قرارگاه راهیان نور دانشجویی سازمان بسیج دانشجویی کشور، با سخنرانی دکتر علیرضا زاکانی (نماینده سابق مجلس شورای اسلامی) و روایتگری حاج عظیم ابراهیم پور (مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) در ساعت ۱۷:۴۵ بعد از ظهر یکشنبه برگزار خواهد شد.

کریمی درباره سایر اقدامات فرهنگی روز ملی راهیان نور در هویزه نیز گفت: فضاسازی یادمان متناسب با این رویداد به یادماندنی، تشکیل حلقه‌های معرفت دانشجویی جهت مباحثه مطالبات و بیانات رهبری و جهت‌دهی روایت راویان استقراری یادمان به سمت بیان خاطرات و فرمایشات رهبر انقلاب درباره شهدای مظلوم هویزه از دیگر برنامه‌های جانبی گلزار شهدای هویزه در این روز خواهد بود.

براساس این گزارش، یادمان شهدای هویزه در ۲۵ کیلومتری جنوب‌غربی شهر هویزه و محل رشادت شهید علم‌الهدی و یارانش از یادمان‌هایی است که زائران راهیان نور به خصوص دانشجویان جوان بیشتر از آن بازدید می‌کنند و به دلیل نحوه شهادت شهیدانش و شباهت‌هایی که به واقعه عاشورا دارد به کربلای هویزه مشهور است.

 

 

دفاع پرس

دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید