مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

بزرگترین نبرد دریایی ایران با صدام

چاپلینک ثابت

هفتم آذر 1359 یادآور یکی از روزهای بزرگ جنگ تحمیلی است. (*)

 

در این روز بزرگترین درگیری دریایی بین نیروهای ایران و عراق رخ داد و با تلفات قابل توجه عراقی‌ها پایان یافت و اسکلة البکر که یکی از پایگاههای دریایی و محل صدور نفت عراق بود ، توسط نیروهای خودی به آتش کشیده شد . ( 1 ) 

 

طی چند مرحله عملیات که در آن هر دو طرف از پشتیبانی نیروی هوایی برخوردار بودند ، 11 ناوچه عراقی توسط نیروی دریائی جمهوری اسلامی غرق شد که از این تعداد 5 فروند ناوچه جنگی « اوزا » و 6 فروند نیز از نوع ناوچه های خیش بود . همچنین 3 میگ عراقی طی این درگیری سرنگون شد و علاوه برکشته شدن افراد زیادی از اردوی دشمن ، 20 تن پرسنل نیروی دریایی عراق در رده‌های مختلف نظامی به اسارت درآمدند . ( 2 ) 

 

با این ضربه که به نیروی دریائی عراق وارد شد ، سازمان این نیرو از هم پاشید ، به طوری که تنها 5 ناوچه دیگر از کل شناورهای جنگی عراقی باقی ماند . یکی از افسران اسیر شده گفت : با این ضربه ، نیروی دریایی عراق تقریباً فلج شد . در این درگیری ، ناوچه پیکان، یکی از شناورهای جنگنده دریایی جمهوری اسلامی غرق شد و یک ناوچه دیگر به نام سهند آسیب دیده و عده ای از افراد خودی از جمله فرمانده ناوچه پیکان به شهادت رسیدند (3 ) 

 

پس از این نبرد بزرگ، نیروی دریایی ارتش عراق تا روزهای آخر جنگ تحمیلی هیچ فعالیت قابل ملاحظه ای از خود نشان نداد و بکلی از صحنه جنگ به عقب رانده شد.

روز هفتم آذر، به مناسبت این نبرد قهرمانانه به عنوان روز نیروی دریایی نامگذاری شده است.

 


(*) این واقعه در ذیل وقایع روز هشتم آذر در یازدهمین شماره از مجموعه کتاب های روزشمار جنگ ایران و عراق درج شده است.

1 ـ سند شماره 001917 ، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : ستاد مشترک ارتش ،8 /9 /1359 .

2 ـ روزنامه کیهان ، 9 /9 /1359 ، اطلاعیه شماره 332 ، ستاد مشترک ارتش .

3 ـ سند شماره 002151 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : سپاه اهواز ، 8 /9 /1359 .

دیدگاه جدیدی بگذارید