مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 تیر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مهمترین اخبار

سند گزارش طرح و عملیات خاتم از عملیات والفجر 2 و سند گزارش رسمی عملیات والفجر 2

پس از اجرای موفق استراتژی آزادسازی سرزمین‌های اشغالی در جنگ، اولین عملیاتی که در جبهه‌های شمال غرب کشور به‌منظور استراتژی تنبیه متجاوز انجام شد، عملیات والفجر2 بود که به همت یگان‌های رزمی سپاه و ارتش به‌طور مشترک اجرا شد.

نویسنده کتاب «دیپلماسی ایران و قطعنامه 598» در رابطه با مهم­ترین دستاورد قطعنامه 598 اظهار داشت: تجربه تاریخی نشان می­‌دهد پذیرش قطعنامه 598 شاید حتی فراتر از نیت طراحان آن برای دیپلماسی ایران فرصت ساز شد تا به‌سوی مقاصدی گام بردارد که دستیابی به آن‌ها حتی با ادامه جنگ به مدت 6 سال میسر نشده بود.

این تصمیم برای من چون زهر کشنده است، ولی راضی به رضای خداوند متعال هستیم و برای صیانت از دین او و حفاظت از جمهوری اسلامی اگر آبرویی داشته باشم، خرج می‌کنم.

خداوندا ما برای دین تو قیام کردیم و برای دین تو جنگیدیم و برای حفظ دین تو آتش‌بس را قبول می‌کنیم. خداوندا تو خود شاهدی که ما لحظه‌ای با آمریکا و شوروی و تمام قدرت‌های جهان سر سازش نداریم و سازش با ابرقدرت‌ها و قدرت‌ها را پشت کردن به اصول اسلامی خود می‌دانیم.

به‌طورکلی آنچه باعث پذیرش قطعنامه از طرف امام شد تردید وی در میزان مطلوبیت جنگ برای جامعه بود. در روزهای منتهی به پذیرش قطعنامه امام به فراست دریافته بود که کمبود توان کشور برای مقابله با عراق ممکن است باعث تکرار روزهای ابتدایی جنگ شود. مسئولان و فرماندهان جنگ دریافته بودند که قادر به ادامه جنگ نیستند. در ماه‌های پایانی جنگ توان و نیروی عراق به‌خصوص با به‌کارگیری سلاح‌های غیرمتعارف شیمیایی چندین برابر شده بود؛ بنابراین پیش‌بینی این بود که با ادامه جنگ موجودیت نظام به مخاطره می‌افتد.

58: پاسگاه مؤمنی در نزدیکی شلمچه مورد حمله موشک‌های آرپی جی7 افراد مسلح  قرار گرفت/ استاندار خوزستان: عوامل درون‌مرزی و برون‌مرزی یک مثلث خرابکاری را در خوزستان تشکیل داده‌اند/ 61: حمله شدید خمپاره‌ای به خرمشهر و آبادان/ هواپیمای عراقی که قصد بمباران مناطق مسکونی را داشت، سرنگون شد/ جزیره خارک منطقه جنگی اعلام شد/ فرانسه از عملیات رمضان ایران ابراز نگرانی کرد/ 64: با کشف شش جسد دیگر، تعداد شهدای حمله هوایی عراق به پادگان لشکر 28 سنندج به 63 تن رسید/ ماهنامه عربیا چاپ لندن عراق را به دست داشتن در دو انفجار بمب در ریاض و سوء قصد به جان امیر کویت متهم کرد/ 65: 11 هواپیمای دشمن اسکله فاو و اطراف آن را بمباران کردند/ ورود یک هیئت نظامی عراقی به مصر برای دریافت تسلیحات/ 66: آغاز عملیات غواص‌های لشکر نصر 5 برای بازپس‌گیری جزیره مجنون/ دفع حمله سنگین دشمن در منطقه کهنه ریگ برای تصرف ارتفاع 402/ انتشار متن کامل قطع‌نامه پیشنهادی سازمان ملل درباره ایران و عراق.

چرا دفاع مقدس با پذیرش قطعنامه 598 تمام شد؟

پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران اساساً متأثر از تحولات نظامی در ماه‌­های پایانی جنگ بود که به نحو غیرمنتظره‌ای موازنه را به زیان ایران و به سود عراق تغییر داد. این موضوع به همان اندازه که در تغییر موضع ایران برای پایان دادن به جنگ تأثیر داشت در مطرح کردن پرسش دربارۀ نحوۀ پایان جنگ نیز اثر گذاشت.

عملیات قادر با فرماندهی و طراحی ارتش در منطقه شمال‌غرب انجام گرفت  و در این عملیات، سپاه یگان‌هایی را در اختیار قرارگاه عملیاتی ارتش گذاشت.

عکس‌هایی از عملیات قادر

61: پایان مرحله دوم عملیات رمضان/ وحشت نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از پیروزی‌های ایران در عملیات رمضان/ 64: سرنگونی دو فروند هواپیمای دشمن در منطقه شمال‌غرب/ حمله 200 نفر از عناصر ضد انقلاب با آرپی‌جی و تیربار به پایگاه کله‌گاوی/ 65: بمباران تاسیسات جزیره خارک و اسکله‌های فانو توسط هواپیماهای دشمن/ 66: بمباران یک روستا در غرب بانه توسط هواپیماهای عراقی/ کودتای نظامی ناموفق علیه صدام.

صفحه‌ها