مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

بیان خاطرات و روایت‌های دوران نوجوانی و جوانی سردار صفوی درس‌های زیادی برای ما دارد

چاپلینک ثابت
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

سردار دکتر علی‌محمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مراسم رونمایی از جلد اول کتاب تاریخ شفاهی سردار یحیی صفوی در آغاز بابیان اینکه این مراسم در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در آستانه روز مبارزه با استکبار جهانی 13 آبان برگزار می‌شود، گفت: ان شاالله در روزهای آینده همچون گذشته شاهد پیام قدرت و اقتدار و مقاومت ملت ایران در این شرایط خاص و استثنایی خواهیم بود.

 

تاریخ شفاهی فرماندهان از مهم‌ترین منابع پژوهش‌های تاریخی دفاع مقدس است
وی تاریخ شفاهی فرماندهان دفاع مقدس را یکی از مهم‌ترین منابع پژوهش‌های تاریخی دفاع مقدس برشمرد و اظهار داشت: تاریخ شفاهی دفاع مقدس یک منبع تاریخی بی‌بدیل است در حوزه تاریخ‌نگاری جنگ، تاریخ شفاهی فرماندهان جایگاه ویژه‌ای دارد.

 

وی اضافه کرد: فرماندهان در سطوح مختلف، نقش طرح‌ریزی داشتند، تدبیر و هدایت کردند و تصمیمی گیری جنگ و اجرای عملیات‌ها بر عهده این عزیزان بوده است، بنابراین نقش اساسی و ارزشمندی را فرماندهان در جنگ دارند. روند بسیاری از تحولات سیاسی و اجتماعی و نظامی جنگ را در اختیار داشتند. با کمک رزمندگان با سبک مدیریت فرماندهان عزیز در دوران دفاع مقدس، نبردهای مهم و سرنوشت سازی به سرانجام رسیده که در پیشینه تاریخ ملت ایران چنین تحول و توانمندی‌هایی دیده نشده است.

 

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه این قهرمانان چه آن‌هایی که به شهادت رسیدند و چه آن‌هایی که در قید حیات هستند، این‌ها باید عظمت کارشان معرفی شود، ادامه داد: ایشان، فرماندهان را باید به‌عنوان قهرمانان ملی، به‌عنوان استراتژیست های جنگ، معرفی کردند. فرماندهان ما با سبک مدیریت خودشان با یک مکتب دفاعی منشأ تحول در جنگ بودند با خلاقیت، ایمان، ابتکار عمل، اعتقاد به قدرت مردمی و تحت هدایت و رهبری‌های حضرت امام (ره) تاریخ‌ساز شدند.

 

وی با اظهار به اینکه تاریخ شفاهی فرماندهان از نگاه مرکز اسناد و تحقیقات جنگ، مکمل تاریخ‌نگاری مکتوب است، عنوان داشت: در حوزه تاریخ‌نگاری مکتوب، تلاش‌های زیادی شده ازجمله تولید بیش از 60 عنوان، روزشمار دهه اول انقلاب و جنگ است. کتاب‌های نبردی، کتاب‌های تجزیه‌وتحلیل جنگ و اطلس‌های جنگ، به گونه‌های مختلفی اثر تولیدشده، همه این‌ها در کنار تاریخ شفاهی، یک مجموعه کارهای مستند علمی تاریخ‌نگاری را شکل می‌دهد.

 

سردار نائینی تأکید کرد: همه این کارها هم مبانی و متدولوژی علمی دارد و همه این تلاش‌ها که در مجموعه مرکز اسناد و سایر مجموعه‌ها می‌شود تلاش برای جلوگیری از فراموشی و تحریف آن قطعه درخشان تاریخی است؛ که نگاه مقام معظم رهبری هم نگاه به یک مقطع تاریخی نیست بلکه آن حادثه 8 سال دفاع مقدس را ایشان، برای آینده می‌خواهند؛ فرمودند که معارف دفاع مقدس برای یک سال و دو سال و 10 سال نیست بلکه برای دو قرن باید این معارف منتقل شود.

 

تاریخ شفاهی، یک روش و شیوه تاریخ‌نگاری نوین و عملی است / مستندسازی در دفاع مقدس نیاز به کار جهادی دارد
وی بابیان اینکه تاریخ شفاهی، یک روش و شیوه تاریخ‌نگاری نوین و علمی است و از جایگاه بسیار ویژه‌ای در تحقیقات و سبک وقایع دفاع مقدس برخوردار است، گفت: امروز هم مستندسازی دفاع مقدس به تعبیر مقام معظم رهبری در آن سطحی که باید باشد نیست و واقعا نیاز به یک اقدام جهادی دارد و تلاش‌هایی که در این زمینه می‌شود، دقیقا نقطه مقابل آن چیزی است که دشمن می‌خواهد.

 

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران متذکر شد: بسیاری از حوادث در سینه افراد مؤثر دفاع مقدس انباشته‌شده و تاکنون فرصتی برای ثبت و انتقالش فراهم نشده است و به‌زحمت هم توانسته‌ایم برخی از فرماندهان را برای تاریخ شفاهی‌شان متقاعد کنیم. برخی عزیزان بزرگوار با این استدلال که بیان خاطرات آن‌ها ممکن است، اجر زحماتشان را زیر سؤال ببرد هنوز حاضر به گفتگو نشدند.

 

وی ضمن اشاره به اهتمام برخی از مراکز فعال پژوهشی به موضوع تاریخ شفاهی دفاع مقدس، درعین‌حال گفت: کارهای ارزشمندی هم انجام‌شده اما مطالبه مقام معظم رهبری، 100 برابر کردن این کارها است یعنی خیلی فاصله‌داریم.

 

سردار نائینی با اشاره به مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بیان داشت: این مرکز به لحاظ ماهیت پژوهشی و اسنادی و داشتن منابع غنی و دست‌اول جنگ که در اختیارش است و به لحاظ داشتن ارتباط و تعامل نزدیک با فرماندهان، یکی از مراکز مهم حفظ و نشر آثار دفاع مقدس است که در تدوین تاریخ شفاهی با نگاه علمی و پژوهشی اهتمام جدی داشته است.

 

وی عنوان کرد: مدتی است تاریخ شفاهی فرماندهان در دستور کار این مرکز به‌صورت جدی قرارگرفته است. در یک سال اخیر هم علاوه بر تاریخ شفاهی فرماندهان به‌تدریج با نگاه به همه زوایای جنگ، با نگاه به ابعاد اجتماعی و فرهنگی جنگ، تاریخ شفاهی حوزه‌های تخصصی نقش اقشار در جنگ را در دستور کار قرار دادیم. در حال حاضر 250 پروژه تاریخ شفاهی فرماندهان و حوزه‌های تخصصی در دستور کار مرکز است و امیدواریم در یک دوره سه، چهارساله شاهد حدود 30 اثر فاخر تاریخ شفاهی جنگ ایران و عراق در دوران دفاع مقدس باشیم.

 

رئیس مرکز اسناد به کتاب اول تاریخ شفاهی سردار صفوی با عنوان «از سنندج تا خرمشهر» اشاره کرد و توضیح داد: تاریخ شفاهی سردار صفوی از بهمن 92 آغازشده است یعنی در یک دوره پنج، شش‌ساله، 64 جلسه تاریخ شفاهی ایشان در مرکز اجراشده است. از دوره نوجوانی و جوانی و مبارزه در دوران انقلاب و قبل از جنگ شروع‌شده و الان به سال 65، عملیات کربلای 4 و 5 رسیده‌ایم.

 

تاریخ شفاهی سردار صفوی به جلد جلد خواهد رسید
وی اضافه کرد: کتاب اول، ماحصل 28 جلسه گفتگو با ایشان است که به نظر می‌رسد که ما 4 تا 5 جلد اثر ارزشمند از تاریخ شفاهی ایشان را خواهیم داشت.

 

سردار نائینی با یادآوری این موضوع که این گفتگوها را مرحوم دکتر اردستانی، رئیس فقید مرکز اسناد و تحقیقات جنگ که یک نویسنده مجرب و محقق توانمندی بود با ایشان انجام داده، اظهار داشت: مرحوم اردستانی، راوی قرارگاه‌های اصلی جنگ بودند و هم ابعاد جنگ را می‌شناختند و هم به اسناد اشراف داشتند و هم بر نقش‌های مختلف و مسئولیت‌های سردار صفوی را اشراف داشتند که این کار ارزشمند را انجام دادند.

 

وی بابیان اینکه در تاریخ شفاهی سردار صفوی، صحنه‌های نبردها به‌خوبی ترسیم‌شده است، گفت: بنده طی 12 جلسه اخیر که با سردار صفوی گفتگو داشتم؛ روایت مسائل عملیاتی، تاکتیکی، چگونگی طرح‌ریزی، طرح مانور یگان‌ها، مشکلاتی که برای آمادگی یگان‌ها داشتیم، بسیار درس‌آموز است.

 

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران با تأکید بر اینکه بیان خاطرات و روایت‌های دوران نوجوانی و جوانی سردار صفوی درس‌های زیادی برای ما دارد، افزود: در دوره قبل از جنگ و در کردستان به‌عنوان مسئول ستاد عملیات آزادسازی سنندج با شهدای بزرگواری مانند شهید بروجردی و کاظمی هم‌رزم بودند و نقش محوری داشتند. در سال اول با کمک شهدای بزرگواری مانند حسن باقری و سردار غلامعلی رشید در ستاد عملیات جنوب، نقش محوری و تعیین‌کننده دارند. در طول دوران دفاع مقدس به‌عنوان مسئول عملیات کل سپاه، معاون عملیات در قرارگاه مرکزی سپاه و فرمانده نیروی زمینی و یکی از چند فرماندهان اصلی تأثیرگذار در طرح‌ریزی‌ها و هدایت عملیات‌ها نقش جدی و محوری داشتند.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید