مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

بی‌سوادها برن جبهه و بجنگن!

چاپلینک ثابت

یک‌بار که آمد خانه، ماجرایی را که توی دانشگاه اتفاق افتاده بود برای من تعریف کرد. یکی از استادهای دانشگاه سر کلاس گفته بود: « چه خوبه بچه‌هایی که دانشگاه قبول می‌شن، توی دانشگاه بمونن و فعالیت کنن و بی‌سوادها برن جبهه و بجنگن.» به حسین خیلی برخورده بود، بلند شده بود و گفته بود: «اگه ایثار این بچه‌ها نباشه، شما و امثال شما نمی‌تونید استاد بشید؛ هیچ‌وقت هیچ‌کس حرف شما رو قبول نمی‌کنه. وقتی بحث جنگیدن برای یه هدف مقدس هست، بی‌سواد و با سواد نداره. یک رزمنده هیچ‌وقت نباید از جون خودش ترس داشته باشه؛ وگرنه نمی‌تونه توی جنگیدن موفق باشه.»


متن فوق؛ قسمتی از خاطرات مادر شهید حسین جلایی پور در کتاب «تاریخ‌نگاران و راویان صحنه نبرد» جلد چهارم می‌باشد.


تاریخ‌نگاران و راویان در طول هشت سال جنگ تحمیلی با نیرویی اندک، امکانات محدود، هزاران گزارش مستند و مهم از جبهه‌های نبرد را در قالب نوارهای کاست، دفترچه راوی، گزارش‌های عملیات، کالک، نقشه و سند جمع‌آوری و ثبت و ضبط کرده‌اند که جلوگیری از تحریف واقعیت‌های دفاع مقدس و مهم‌ترین منابع پژوهشی جنگ محسوب می‌شود.


در سال 1388 گروه مطالعات اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درصدد تهیه و تدوین بخشی از زندگی این شهدای والامقام برآمد و قرار شد زندگینامه شهدای راوی در قالب مجموعه کتاب‌های"تاریخ‌نگاران و راویان صحنه نبرد" روایت و منتشر شود. اثر حاضر، چهارمین کتاب از این مجموعه است که علاوه بر روایت زندگی سه تاریخ‌نگار و راوی دفاع مقدس(شهیدان حسین جلایی پور، محسن فیض و حمید صالحی) به چگونگی حضور محصلان مدرسه مفید در جبهه‌ها و به‌ویژه در مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ نیز پرداخته است.

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز

دیدگاه جدیدی بگذارید