مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

تأثیر جنگ بر وضعیت اقتصادی و زندگی مردم عراق درمجله اشپیگل

چاپلینک ثابت
حسین عسگری موفق

گزارش نشریه "اشپیگل" از تأثیر جنگ بر وضعیت اقتصادی و زندگی مردم عراق، هزینه‌های جنگ برای این کشور و بدهی خارجی آن

 

مجله آلمانی "اشپیگل" در گزارشی با عنوان "از داخل عراق چه خبر"؟ در مورد اوضاع داخلی عراق و پی‌آمدهای جنگ بر اقتصاد و زندگی مردم این کشور، نوشت: «در بغداد پایتخت عراق، ترس و وحشت از شکست رو به افزایش است؛ در خیابان‌های تاریک صدای شلیک گلوله می‌آید؛ کامیون‌های ارتشی در مقابل خانه‌های محقر محله‌های فقیرنشین شهر نگه می‌دارند، سربازان پیاده می‌شوند تابوت‌ها را داخل خانه‌ها قرار می‌دهند و چند گلوله شلیک می‌کنند، چون نمی‌خواهند در جریان این تحویل جنازه تماشاگری وجود داشته‌باشد.

 

مدت‌هاست که دولت دیگر همانند سال‌های اول جنگ به خانواده‌ها به عنوان پاداش یک اتومبیل تویوتا نمی‌دهد. هیچ خانواده‌ای وجود ندارد که حداقل یک قربانی جنگ نداشته‌باشد و هیچ جایی نیست که از عواقب جنگ در امان مانده‌باشد. مطمئناً عراقی‌ها به این جنگ طولانی عادت کرده‌اند اما افزایش مشکلات و تهدیداتی که روزبه‌روز بیشتر احساس می‌شود آنان را از پا درخواهد آورد.

 

از منطقه بصره - که در آن نبرد ادامه دارد - سیل فراریان و مهاجرین به سوی شمال در حرکت است. در بصره دومین شهر بزرگ این کشور - که مورد تهاجم بوده‌است - تعداد کمی هنوز باقی مانده‌اند. حتی اعضای شهربانی نیز مجبور به رفتن به جبهه‌ها هستند؛ آنان عضو ارتش خلقی که کپی عراقی از نمونه‌های آلمانی در دوران هیتلر می‌باشد، هستند.

 

سال هفتم جنگ، وخامت اوضاع اقتصادی عراق را نوید می‌دهد. اگرچه عراق در سال جاری اجازه یافت که درآمد نفتی خود را به میزان هشت میلیارد دلار افزایش دهد، اما جنگیدن با ایران گران تمام می‌شود. از زمان نبرد فاو - که در امتداد کرانه‌های جنوبی عراق روی داد - سران عراق از شوروی، فرانسه، سوئیس و ایتالیا به میزان پنج میلیارد دلار اسلحه خریده‌اند و نیم میلیون دلار دیگر متعلق به هزینه خرید مهمات از مصر است. این که کمک‌های مالی که عراق از عربستان سعودی، کویت و دیگر کشورهای خلیج‌فارس دریافت کرده‌است چقدر می‌باشد، حتی برای کارشناسان نیز به‌طور تقریبی قابل برآورد است؛ شاید تاکنون مجموعاً 8 میلیارد دلار باشد اما این مقدار نیز کفایت نمی‌کند. شش ماه بود که بانک رافدین قادر به پرداخت دیون خود به بستان‌کاران خارجی نبود، اما وزارت برنامه و بودجه طوری وانمود می‌کند که نه جنگی وجود دارد و نه کمبود پولی. کسی که به خود جرأت می‌دهد شعارهای حزب بعث و رهبران آن را مورد انتقاد قرار دهد به زندان می‌افتد و اگر علاقه‌أی نسبت به سیستم اسلامی ایران نشان دهد، جانش در خطر است.

 

بنابراین از آزادی عقیده خبری نیست. در این میان مطبوعات عراقی هر روز گزارش پیروزی می‌دهند، حتی زمانی که ایرانی‌ها پیشروی داشته و فتوحات‌شان در نزدیکی بصره ضربه‌أی جبران‌ناپذیر نظامی، سیاسی، روانی به رژیم عراق وارد کرده‌است. رئیس‌جمهور صدام‌حسین همانند گذشته مردم را تسلی می‌دهد که "گذشت زمان به‌ضرر دشمن خواهد بود.

 

 

منبع:

روزنامه جمهوری اسلامی، 20/12/1365، ص9، به نقل از مجله "اشپیگل"، چاپ آلمان.

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید