مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

تاکید رعایت مسائل حفاظتی قبل از عملیات والفجر 8

چاپلینک ثابت
انتشار یک سند نظامی

رعایت اصول حفاظتی یک از اصول مهم غافلگیری در عملیات نظامی است. گرچه انتخاب منطقه فاو و ضرورت عبور محال گونه از اروند، به خودی خود یک غافلگیری استراتژیک برای دشمن پدید آورده بود؛ اما دشمن به دلیل سابقه شگفتی آفرینی نیروهای سپاه، در صورت کسب اطلاعات اندک نیز می توانست احتمال حمله در مناطق غیرممکن را نیز بدهد. 

 

موفقیت عملیات والفجر8 در اصل، بدلیل غافلگیری تاکتیکی و استراتژیکی دشمن و رعایت اصول حفاظتی از سوی نیروهای خودی بود. به همین جهت سالروز عملیات والفجر8 روزحفاظت اطلاعات درسپاه نامگذاری شده است.

 

رعایت این اصول در عملیات والفجر8 به نسبت عملیاتهای قبلی بسیار زیادتر بود، به طوری که دشمن نتوانست هیچ گونه اطلاعاتی را از انجام عملیاتی با این وسعت کسب کند و کاملا غافلگیر شد.

 

در این سند، که ابلاغیه فرماندهی لشکر 7 ولی عصر(عج) در تاریخ 17 بهمن 1364 می باشد و طی شماره 12149 در مخزن اسناد این مرکز نگهداری می شود، دستورات حفاظتی لازم برای گردانهای مستقر در یکی از اردوگاههای نزدیک به خط دشمن ابلاغ گردیده است.

 

مطالعه این دستور سختگیرانه برای آشنایی با شدت رعایت مسائل حفاظت تاکتیکی در عملیات والفجر 8 مفید می باشد.


 
متن سند: 

به: کلیه فرماندهان محترم گردان‌های مستقر در اردوگاه

از: فرماندهی لشکر 7 حضرت ولی‌عصر (عج)

موضوع: ابلاغیه

سلام‌علیکم بدین‌وسیله، باتوجه به وضعیت منطقه اردوگاه و حساسیت موقعیت آن لازم است موارد زیر را به کلیه برادران تحت امر ابلاغ نموده و توجیهات لازم در این رابطه به نحو مقتضی انجام پذیرد.

 

  1. از هرگونه عمل، برنامه، تردد,... که باعث تغییر وضعیت فعلی منطقه اردوگاه و حساسیت دشمن بشود شدیداً خودداری شود مثل آتش  روشن کردن.      
  2. از نصب سیستم صوتی در محوطه اردوگاه خودداری شود برای اذان می‌توان از رادیو با صدای نسبتاً بلند استفاده نمود.
  3. کلیه نیروها توجیه شوند که برای انجام مانور آموزشی به اینجا آمده‌اند لذا فرماندهان گردان‌ها اقدامات لازم را در این رابطه انجام دهند.
  4. لازم است در ارتباط با کنترل و حضوروغیاب و آمارگیری نیروها روزانه حداقل 3 بار اقدام نمود. اسامی غایبین، کسانی که ترک محل نموده‌اند سریعاً به حفاظت لشکر جهت پیگیری لازم ارسال شود.
  5. رفتن به پادگان از محوطه اردوگاه اکیداً ممنوع است لذا گردان‌هایی که نیازمند به وسایلی از پادگان می‌‌باشند با هماهنگی تدارکات لشکر در جهت تأمین آن‌ها اقدام نمایند به این صورت که لیست کلیه نیازمندی‌های گردان تهیه شود و تدارکات لشکر، با استفاده از تدارکات گردان مربوطه راسا اقدام به آوردن وسایل موردنیاز خواهند نمود.
  6. گردان‌ها فقط مجاز به استفاده از یک خودرو برای امورات گردان می‌باشند لذا اضافه بر یکی را پارک نموده و نسبت به استتار آن اقدام نمایند. در ضمن خروج از محوطه اردوگاه فقط با اجازه ستاد لشکر مستقر در اردوگاه می‌باشد.
  7. خودروهایی که باید در منطقه تردد نمایند با تائید فرماندهی باید باشد، در ضمن خودروهای فوق‌الذکر می‌بایست کاملاً استتار شده و چراغ‌های آن با رنگ آبی و یا حداقل با استفاده از گل استتار شوند.
  8. رفتن برادران مسئول به منطقه فقط با تأیید فرماندهی و با برنامه‌ریزی که مشخص و اعلام خواهد شد انجام می‌شود در این صورت برادران شرعاً مجاز به رفتن منطقه بدون مجوز فرماندهی نیستند.
  9. با توجه به محدودیت برگه های تردد و لزوم استفاده کلیه برادران از برگها لازم است افرادی که برگه تردد تحویل گرفته و یا می‌گیرند بعد از استفاده سریعاً برگردانده شوند.

10-کلیه نیروها توجیه شوند که به‌هیچ‌وجه مجاز نیستند خارج از محوطه خود تردد نمایند. جهت استفاده از حمام و یا بهداری می‌بایستی با اجازه مسئول مربوطه باشد. درهرحال کنترل تردد نفرات در سطح اردوگاه بخصوص خارج شدن از اردوگاه از موارد مهمی است که کلیه مسئولین می‌بایستی نهایت دقت و حساسیت و نظارت مستمر را داشته باشند.

11.در صورت بروز و برخورد با هرگونه اشکالات و نارسائی‌ها در سطح اردوگاه و امورات داخلی آن علاوه بر مراجعه مستقیم به مسئول واحد مربوطه می‌توان از طریق اداره داخلی اردوگاه اقدام نمود.

12.با توجه به وضعیت منطقه تیراندازی بهر عنوان اکیداً ممنوع است و کلیه مسئولین گردان‌ها دقیقاً می‌بایست در ارتباط با توجیه نیروها در این امر اقدام لازم را بنماید.

13.برنامه آموزشی گردان‌ها شیفتی و مسئول محور صادر که متعاقبا آن اعلام خواهد شد می‌با‌شد لذا برادران می‌توانند با هماهنگی طرح و عملیات و آموزش نظامی اقدام به اجرای برنامه آموزشی گردان بنمایند. (از موارد مهمی که می‌‌توان جلوی تردد بی‌جای نیروها را به‌طور عملی گرفت تشکیل کلاس‌های آموزشی و اجرای برنامه‌های موردنیاز می‌باشد.)

14.برادرانی که فعلاً از لباس فرم استفاده می‌نمایند نسبت به تعویض آن اقدام نمایند و من‌بعد از لباس کار استفاده نمایند.

 

فرماندهی لشکر 7 حضرت ولی‌عصر (عج) ا... عبدالمحمد رئوفی

 

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
برچسب ها: 

دیدگاه جدیدی بگذارید