مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

تحقق آرزوی دیرین شهید زجاجی حین عملیات خیبر

چاپلینک ثابت

سردار شهید اکبر زجاجی، قائم مقام لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله(ص)، در روز ۴ خرداد سال ۱۳۳۸ در شهر کاشان چشم به جهان گشود؛ وی در هفت سالگی راهی مدرسه شد و پس از طی دوران راهنمایی و متوسطه در هنرستان نساجی کاشان به ادامه تحصیل پرداخت.

شهید اکبر زجاجی
شهید زجاجی پس از پایان این دوران وارد انستیتو تکنولوژی اصفهان شد، وی از ابتدای دوران تحصیل با مسائل سیاسی و مبارزه عجین شد و پس از مدتی فعالیت‌های سیاسی خود را رسماً آغاز کرد. وی پس از گذشت مدتی دانشگاه را رها و به کاشان بازگشت تا علیه رژیم شاهنشاهی فعالیت کند.

در طول مبارزه خود چندین بار با مأموران ساواک درگیر و زخمی شد؛ در آن دوران یک گروه کوهنوردی به نام صیام تشکیل داد که در پوشش فعالیت‌های ورزشی به مسائل سیاسی و مذهبی می‌پرداختند. در مهر ماه سال ۱۳۵۹ با آغاز حمله کشور عراق به ایران، اکبر به عنوان نیروی داوطلب با گروه شهید چمران راهی جبهه‌های جنوب شد و مدتی بعد در خرمشهر به نبرد پرداخت و پس از اشغال آنجا توسط عراق در آبادان و سوسنگرد نبرد خود را ادامه داد.

شهید اکبر زجاجی

پس از آن راهی کردستان شد و به خاطر تجربیات مهمی که در جبهه‌های جنوب به‌دست آورده بود با استفاده از هوش و استعداد نظامی خود مسئولیت یکی از محورهای عملیاتی در مریوان را بر عهده گرفت، پس از گذشت مدتی همزمان با شروع عملیات‌های مهم و گسترده در جنوب، شهید زجاجی نیز به آنجا رفت و در عملیات فتح‌المبین به‌عنوان مسئول اطلاعات و عملیات و در عملیات رمضان به‌عنوان فرمانده گردان در لشکر محمد رسول‌الله(ص) خدمت کرد.

 

وی در مهرماه سال ۱۳۶۱ وارد سپاه شد و پس از گذشت یک ماه از عضویتش در سپاه به‌عنوان جانشین معاون عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله(ص) انتخاب شد. در مردادماه سال ۱۳۶۲ نیز به خاطر رشادت و لیاقت به‌عنوان قائم‌مقام لشکر معرفی شد و تا آخرین لحظات زندگی‌اش در این مسئولیت باقی ماند، شهید زجاجی سرانجام پس از ماه‌ها تلاش و مجاهدت در جبهه‌ها در روز ۱۴ اسفند سال ۱۳۶۲ در جزیره مجنون در عملیات خیبر بر اثر اصابت ترکش خمپاره به آرزوی دیرین خود رسید و به یاران شهیدش پیوست.

 

منبع: خبرگزاری ایکنا

دیدگاه جدیدی بگذارید