مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

ترجمه کتاب فرانسوی «جنگ ایران و عراق» به‌زودی منتشر خواهد شد

چاپلینک ثابت

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، بنا بر رسالتی که در زمینه پژوهش و نشر آثار در حوزه دفاع مقدس دارد، در حوزه ترجمه نیز فعالیت دارد. یکی از آثار جدیدی که قرار است در ماه‌های آینده منتشر شود، کتاب «کتاب جنگ ایران» نوشته «پیر رزو» نویسنده فرانسوی است که در مراحل نهایی ترجمه است. در این خصوص با عبدالمجید حیدری به گفتگو نشسته‌ایم تا معرفی اجمالی از این کتاب داشته باشیم.

 

در رابطه با کتاب جدیدی که در دست ترجمه دارید، توضیح دهید؟

کتاب «جنگ ایران و عراق اولین جنگ ایران – عراق» نوشته «پیر رزو» نویسنده فرانسوی است که به فرانسه نوشته‌شده و توسط نیکولاس الیوت به انگلیسی ترجمه‌شده است و هم‌اکنون مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ترجمه این کتاب را به فارسی، در دست‌کار دارد و طی ماه‌های آینده منتشر خواهد شد و در نمایشگاه بین‌المللی کتاب رونمایی می‌شود. این کتاب بسیار حجیم است و بیش از 30 فصل دارد و نویسنده در فصل‌های مختلف از جنگ ایران و عراق و بعضا وقایع ایران پیش از جنگ را مطرح کرده است.

 

آیا این کتاب به‌طور صرف در خصوص جنگ ایران و عراق است؟

باوجوداینکه عنوان کتاب «جنگ ایران و عراق» پیر رزو خاص جنگ ایران و عراق است، ولی در برخی از فصل‌ها نویسنده وارد مباحثی غیر از جنگ شده و اوضاع سیاسی و اقتصادی ایران را توضیح داده اما متأسفانه بر اساس ناآشنایی و کم آشنایی نویسنده با اوضاع آن زمان در کشور، ادعاها و موارد غیرقابل قبولی را مطرح کرده است.

کتاب «جنگ ایران و عراق» به سؤالاتی در خصوص این معمای تاریخی پاسخ می‌دهد. چرا صدام این جنگ پرهزینه و درنهایت بی‌نتیجه را آغاز کرد؟ چرا جنگ هشت سال طول کشید درحالی‌که می‌توانست در چند ماه پایان یابد؟ چه کسی پیروز واقعی یا بازنده این جنگ بود؟

 

آیا در ترجمه این اثر، تمامی محتوای کتاب منبع، گنجانده‌شده است؟

در مرکز اسناد تلاش می‌کنیم مواردی را که ترجمه می‌کنیم، حدالمقدور چیزی را از آن‌ها حذف نکنیم ولی این کتاب به علت حجم بالایی که دارد و بعضا بعضی از فصولش که کاملا نامربوط به جنگ است ممکن است بخش‌های نامرتبط را حذف کنیم و بااین‌حال بخش‌های مربوط به جنگ در حدود 600 صفحه خواهد بود.

 

شاخصه این کتاب را مطرح می‌کنید؟

از ویژگی‌های این کتاب جدید بودن آن است، این کتاب در سال 2015 به انگلیسی ترجمه و منتشرشده و از طرفی بر پایه اسناد و مدارک رژیم بعث و فرماندهان ارتش عراق نگاشته شده است. نویسنده کتاب همچنین برای ترسیم استراتژی‌های تغییرپذیر جنگ و اقدامات سیاسی و نظامی پویا، حیله‌ها و نیرنگ‌های نیروهای مخالف را با هرکدام از این دو رژیم، تأثیر این جنگ بر روی تولید نفت به‌عنوان یک ضرورت برای هردو کشور، نگاهی به صحنه بین‌الملل داشته است. از ایالات‌متحده و اتحاد جماهیر شوروی گرفته تا اسرائیل، اروپا، چین، کشورهای عربی و بسیاری از کشورهای دیگر در این جنگ دخالت کرده و از یکی از دو طرف جنگ حمایت نمودند و گاهی نیز اتحادهایی را تشکیل دادند.

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار- مرکز
مصاحبه

دیدگاه جدیدی بگذارید