مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

تشریح دستاوردهای عملیات طریق‏ القدس توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(رئیس شورای عالی دفاع)

چاپلینک ثابت

 

در تاریخ 1360/9/15 جلسه شورای عالی دفاع در حضور حضرت  امام خمینی(ره) تشکیل شد. در این جلسه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی دفاع)، آقای هاشمی رفسنجانی (رئیس مجلس و نماینده امام در شورای عالی دفاع)، سیداحمد خمینی، نخست‌وزیر، سرتیپ ظهیرنژاد (رئیس ستاد مشترک ارتش)، سرهنگ سلیمی (وزیر دفاع)، محسن رضایی (فرمانده سپاه)، سرهنگ علی صیاد شیرازی (فرمانده نیروی زمینی) و کمال خرازی (مسئول ستاد تبلیغات جنگ) حضور داشتند.

 

در پایان جلسه رئیس‌جمهور(حضرت آیت‌الله خامنه‌ای) در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره ویژگی عملیات طریق‌القدس در ابعاد نظامی، تأثیر آن بر مسیرهای ترابری و تدارک ارتش عراق و نقش تعیین‌کننده نیروهای مردمی مطالبی بیان کرد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش‌هایی از این گفت‌وگو اظهار کرد: چند نکته مهم در این عملیات وجود دارد که در عملیات قبلی وجود نداشت. یکی بسته‌شدن راه تدارکاتی مهم نیروهای عراقی در داخل خاک ما بود. یکی از دو راه تدارکاتی بسیار مهم در بخش مرکزی و جنوبی خوزستان راه بستان بود و راه دیگر هم راه طلائیه است در جنوب؛ یعنی حدود شمال آبادان و خرمشهر که آنجا هم راه تدارکاتی مهمی است برای عراقی‌ها و این راه، دومین راه تدارکاتی بود.

 عراقی‌ها در این منطقه جاده مستحکمی هم برای خودشان فراهم کرده بودند و می‌توانستند به‌آسانی آنچه را که می‌خواهند از منطقه عماره وارد خاک ما کنند و تدارکات را به نیروهای خودشان برسانند؛ نیروهایی که بین کرخه و کارون هستند و نیروهایی که در اطراف سوسنگرد بودند و نیروهایی که در الله‌اکبر بودند و اخیراً نیروهایی که در شمال و حوالی نیسان قرار داشتند.

 

نکته دوم این است که این منطقه، منطقه‌ای بود که نیروهای عراق از اینجا می‌توانستند بین نیروهای خودشان در شمال خوزستان و جنوب خوزستان رابطه برقرار کنند و این نکته بسیار بااهمیتی است. همان‌طوری‌ که می‌دانید یکی از امتیازات هر نیرویی این است که بتواند سریعاً جابه‌جایی انجام بدهد. یعنی اگر چنانچه در یک نقطه نیروهای او درگیر یک عملیات هستند و در این عملیات احساس می‌کند که احتیاج به پشتیبانی انسانی دارد، بتواند فوراً از یک نقطه دیگری نیروهایی را به کمک نیرو‌های درگیر برساند و مانع از شکست و [ازبین‌رفتن] تلاش آنها بشود.

 

عراق این کار را از این طریق انجام می‌داد. الآن عراق اگر بخواهد از شمال چه از شمال خوزستان و کلاً منطقه شمال و شمال‌غربی نیرویی را وارد منطقه جنوب بکند، مجبور است که چند صد کیلومتر راه را طی کند و به‌جای اینکه راه میان‌بر بزند، بایستی از پشت هورالعظیم و هورالهویزه دور بزند و از راه طلائیه وارد خاک خوزستان بشود و این برای او بسیار مهم است.

 

 این عملیات اگرچه ازلحاظ سرزمینی اهمیتی بیش از اهمیت آبادان نداشت و شاید عملیات آبادان ازلحاظ رفع محاصره آبادان دارای یک اهمیت خاصی بود، اما ازجهت استراتژیکی و تدارکاتی، این عملیات بسیار مهم بود و از عملیاتی که قبلاً انجام گرفت، مهم‌تر بود.

 

نکته قابل‌توجهی که برای عموم هم‌میهنان عزیزمان لازم است بگویم این است که در این عملیات نقش بسیار مهم نیروهای مردمی کاملاً آشکار شد. تراکم نیروی مردمی مشتاق جهاد و شهادت به‌قدری بود که نیروهای عراقی را به شگفت آورده بود.

 

در شنود و در گفت‌وگوهای نیروهای عراقی کاملاً این نکته به چشم می‌خورد که از انبوه نیروهای ما اینها به رعب و وحشت افتاده بودند. این انبوه نیرو را علاوه‎‏بر اینکه نیروهای نظامی ارتش و سپاه در این منطقه حضور داشتند و زیاد هم بودند و کارایی هم داشتند، عمدتاً نیروهای بسیج مردمی به وجود آورده بودند و جوانان رزمنده ما چه کسانی که در همین عملیات بودند و چه کسانی که دوره‌های نظامی را قبلاً گذرانده بودند یا در این مدت گذراندند، اینها توانستند در میدان جنگ موفقیت‌های بسیار بالایی را به این عملیات بدهند و این پیروزی را نصیب ما بکنند.

 


 

 

 

منبع:

 - روزنامه کیهان، 1360/9/16، ص14؛ 

-روزنامه اطلاعات، 1360/9/16، ص14.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید