مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

تصمیمی که سرنوشت جنگ را تغییر داد

چاپلینک ثابت
مروری بر جلسه تاریخی پادگان گلف در دی‌ماه 1365

29 سال پیش در چنین روزهایی (ششم یا هفتم دی‌ماه) جلسه مهمی در پادگان گلف اهواز انجام پذیرفت که در نتیجه قرار شد عملیات کربلای 5 در 19 دی ماه 1365 آغاز شود. این جلسه تاریخی در حالی برگزار شد که تنها چند روز قبل، ‌عملیات کربلای 4 با عدم‌الفتح بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده بود. عملیاتی که عنوان می‌شد قصد دارد سرنوشت جنگ را تعیین کند.

 

حضور در اولین روزهای دی‌ماه را فرصتی دانستیم تا گذری بر حال و هوای آن روزهای جبهه‌های جنگ تحمیلی و همچنین شرایطی داشته باشیم که منجر به تصمیم سرنوشت‌ساز پادگان گلف شد.

 

سرنوشت جنگ در ابهام

عملیات بزرگ کربلای 4 که سوم دی‌ماه 1365 آغاز شده بود، تنها یک یا نهایتاً دو روز بعد به دلیل آنچه لو رفتن این عملیات عنوان می‌شد بدون حصول نتیجه خاصی به پایان رسید. پس از این اتفاق، جو خاصی در جبهه‌های جنگ و خصوصاً در بین فرماندهان حاکم شد که حکایت از بزرگی اتفاق رخ داده در میادین نبرد می‌داد. چراکه قرار بود کربلای 4 سرنوشت جنگ را یکسره کند.

 

تقریباً یک سال قبل از کربلای4، انجام عملیات والفجر8 توانسته بود قفل میادین نبرد را پس از چندین سال رکود بشکند و موفقیتی تقریباً تام و کمال نصیب رزمندگان ایرانی بکند. از سال 62 که استراتژی انجام یک عملیات بزرگ در طی سال، در دستور کار فرماندهان قرار گرفت، عملیات خیبر و بدر به ترتیب در زمستان 62 و 63 انجام شدند که هیچ کدام از آنها به نتایجی که مد نظر بود منجر نشد و به نوعی می‌توان گفت تغییر چندانی در موازنه جبهه‌ها به وجود نیاوردند.

 

اما با انجام عملیات والفجر8 در زمستان سال 64 و تصرف شبه جزیره فاو توسط رزمندگان کشورمان، آثار شکست در جبهه دشمن بعثی نمود بیشتری یافت. تصویب قطعنامه 582 که تا حدودی شروط به حق ایران را مورد تأیید قرار می‌داد، نشان می‌داد که حامیان فرامنطقه‌ای رژیم بعث نیز این احساس خطر را کرده‌اند و در پی آن هستند که با تحرکات سیاسی و تصویب قطعنامه‌ها، ایران را وادار به پذیرش آتش‌بس بکنند.

 

در چنین شرایطی، ‌فرماندهان ایرانی تصمیم گرفتند با یک عملیات سرنوشت‌ساز (کربلای4) به تکمیل دستاوردهای والفجر8 بپردازند و در واقع کار جنگ را یکسره سازند. بنابراین تدارکات گسترده‌ای از حیث بسیج نیروها و همچنین کسب تسلیحات مورد نیاز انجام شد که بخشی از این تلاش‌ها در خاطرات محسن رفیق‌دوست وزیر وقت سپاه آورده شده است.

 

تنها چند ساعت پس از شروع عملیات کربلای4، فرماندهان دریافتند دشمن از محورهای هجوم رزمندگان آگاهی دارد. شدت و دقت آتش‌شان طوری بود که در اغلب محورها، ارتباط بین یگان‌های خط‌شکن و پشتیبان کاملاً قطع شد. بنابراین فرمانده وقت سپاه دستور توقف عملیات را صادر کرد و تعیین سرنوشت جنگ در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

 

پادگان گلف

اتمام بدون نتیجه عملیاتی چون کربلای 4 که امیدهای فراوانی به آن می‌رفت کار چندان ساده‌ای نبود. برای اولین بار حدود 250 گردان رزمی برای شرکت در یک عملیات تدارک دیده شده بودند که اعلام اتمام عملیات می‌توانست نیروهای بسیجی این گردان‌ها را به پشت جبهه برگرداند و پای کار آوردن مجددشان به این راحتی‌ها نبود. بنابراین چند روز پس از اتمام عملیات کربلای4، جلسه ‌مهمی در پادگان گلف اهواز با حضور آقای هاشمی رفسنجانی فرمانده جنگ، ‌دکتر محسن رضایی فرمانده سپاه و تعدادی از فرماندهان ستادی و میدانی حاضر در کربلای4 انجام گرفت که اثرات آن در تاریچخه دفاع مقدس کاملاً مملوس است.

 

سردار احمد غلامپور فرمانده قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس و از حاضران جلسه گلف در این خصوص می‌گوید: «موضوع جلسه ادامه عملیات کربلای4 یا توقف آن بود. امری که موافقان و مخالفان خود را داشت. فرماندهان غالباً میدانی با توجه به ضرباتی که واحد‌های تحت امرشان تحمل کرده بودند، خواهان توقف عملیات بودند و عده‌ای دیگر خواهان تداوم آن. در نهایت هاشمی رفسنجانی و محسن رضایی جلسه‌ای دو نفره برگزار می‌کنند و در پایان اعلام کردند که عملیات باید ادامه یابد.»

 

تصمیمی که در جلسه پادگان گلف گرفته شد، یکی از تصمیمات سرنوشت‌ساز جنگ بود چراکه تنها دو هفته بعد و به تاریخ 19 دی‌ماه 1365 منجر به انجام عملیات تکرار ناشدنی کربلای5 شد. تصویب قطعنامه 598 یکی از دستاوردهای این عملیات بود که حدود 70 روز به طول انجامید و با استقرار رزمندگان در نزدیکی شهر بصره به پایان رسید.

 

در واقع کربلای5، مولود جلسه تاریخی پادگان گلف بود. اینکه تاریخ جنگ چگونه نوشته شود، بستگی به تصمیمی داشت که در آن جلسه مهم توسط فرماندهان جنگ گرفته شد. بنابراین جلسه پادگان گلف را باید نقطه عطفی در دفاع مقدس بدانیم.

 

منبع: روزنامه جوان، 7/ 10/ 94.

 

برای مطالعۀ مشروح این جلسه در تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، اینجا را کلیک کنید.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید