مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

تقدیر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از «سعی سعید»

چاپلینک ثابت

مراسم نکوداشت حجت‌الاسلام سعید فخر زاده، مدیر واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری با عنوان «سعی سعید» به‌پاس 33 سال فعالیت در عرصه وقایع‌نگاری انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با مشارکت مراکز تاریخ‌پژوهی و فعالان تاریخ شفاهی و همچنین مقامات کشوری و لشکری در عصر یکشنبه پانزدهم بهمن 1396 ساعت 15:30 در سالن اجتماعات کوثر مسجد امام صادق برگزار شد.


در این مراسم امیر ناصر آراسته مشاور نظامی فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور زمینی، دکتر جواد منصوری، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری، مجید رجبی مدیر خانه هنرمندان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، دکتر عباس ملکی عضو هیئت مذاکره برای پایان جنگ تحمیلی، احمد دهقان نویسنده، دکتر محسن شاه رضایی مدیرکل تکریم الگوسازی بنیاد ملی نخبگان، علیرضا کمری، مجتبی رحمان دوست نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، علی ططری مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس، سردار فتح‌الله جعفری، عباس سلیمی نمین، محسن کاظمی، جواد کامور بخشایش و جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشه حضور داشتند.


در ابتدای مراسم دکتر جواد منصوری نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تاریخ شفاهی را منتج از انقلاب و دفاع مقدس دانست و گفت: ابتدا از تاریخ شفاهی تا این اندازه استقبال نمی‌شد و می‌گفتند کارهایی که انجام‌شده بین ما و خدا بوده و نیازی به گفتن نیست چون ریا می‌شود. حضور فخر زاده در شکست این مقاومت‌ها بسیار مؤثر بود. اگر این جریان یک جریان ریشه‌دار و قوی نبود، تاریخ‌نگاری تا این اندازه پا نمی‌گرفت.


وی افزود: در ابتدای شروع کار، بیشتر توجه در تاریخ شفاهی به دفاع مقدس بود و به‌تدریج به سمت گروهک‌ها و سپس پیش از انقلاب هم پرداخته شد و علاوه بر اینکه به‌تدریج گسترده شد به لحاظ کیفی و محتوایی هم به‌تدریج تغییر کرد و در حال حاضر برخی از کتاب‌ها بسیار غنی هستند و دیگر آن جنبه داستان‌گویی و صرفا یادآوری اولیه را ندارند.


این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به‌غفلت دستگاه‌های دولتی نسبت به تاریخ شفاهی، عنوان کرد: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در این زمینه اعتنایی نداشته‌اند، البته اخیرا دو دانشگاه رشته انقلاب اسلامی و تاریخ شفاهی را شروع کرده‌اند.


وی در ادامه خاطرنشان شد: کاری که آقایان در تاریخ شفاهی انجام دادند ماندگار شد. در این جریان آقای فخر زاده مدیریت کار را بر عهده داشته و تنها به دهه 60 و 70 اکتفا نکرده و تاکنون نیز این روند را ادامه داده است. امروز می‌توانیم در خارج از کشور و در دانشگاه‌های دیگر دنیا بحث نظریه تاریخ شفاهی را به‌عنوان یک نظریه علمی مطرح کنیم و نمونه‌های موفق خود را نشان دهیم.


منصوری با اظهار به اینکه تاریخ شفاهی می‌تواند بسیاری از واقعیت‌های پنهان جامعه را روشن کند، گفت: علاوه بر حوزه هنری مراکز دیگری نیز در تاریخ شفاهی ورود کرده و کارهایی انجام داده‌اند؛ اما فخر زاده حق بزرگی بر گردن ادبیات تاریخ‌نگاری و دستاوردهای این دوران از تاریخ معاصر ما دارد.

 

سخنران دیگر این مراسم مجید رجبی، مدیر خانه هنرمندان بابیان اینکه ویژگی‌های فخر زاده خدادادی است، گفت: وی اولین بار با مجموعه تبلیغات جبهه و جنگ وارد کار ثبت خاطرات رزمندگان دفاع مقدس شد. بعدها در جهاد سازندگی و ارتش نیز این رویه انجام شد. سپس فخر زاده در حوزه هنری این کار را ادامه داد و به نقطه خوبی رساند.


وی ابراز داشت: فخر زاده با خلوص نیت ‌و تلاش کار می‌کنند بدون اینکه دیده شوند. او یک روحانی خدوم پر اخلاص و مثمر ثمر است؛ سعی او همیشه بلیغ و سعید بوده است.

 

در ادامه امیر ناصر آراسته به خدمات حجت‌الاسلام فخر زاده درزمینه تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اشاره کرد و بیان داشت: من به‌عنوان سرباز پیر خود را نسبت به شهدا از همه بدهکارتر می‌دانم. همچنین به‌عنوان یک کهنه سرباز خود را نسبت به انقلاب از همه بدهکارتر می‌دانم، خوش به حال آقای فخر زاده که بسیاری از دیون خود را به انقلاب و دفاع مقدس ادا کردند.


وی در رابطه با خصوصیت حجت‌الاسلام فخر زاده در نگارش تاریخ شفاهی گفت: فخر زاده می‌تواند اطلاعات را پالایش کند، بی‌آنکه حقایق را حذف و کارهای کوچک و بزرگ را از قلم بیندازد.


مشاور نظامی فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور زمینی ابراز داشت: خوشا به سعادت آقای فخر زاده که علم و معنویت را در دوران دفاع مقدس پایه‌ریزی کرد. در این علم و معنویت، وادادگی و رفاه‌زدگی راه ندارد؛ بلکه ایستادگی، مقاومت، صداقت و سخت‌کوشی در آن راه دارد. فخر زاده بیش از 30 سال باصداقت و بدون توجه به دنیازدگی و رنگ لباس‌ها وارد عمل شد.

 

همچنین مؤمنی شریف در این مراسم با اشاره به شهید صیاد شیرازی از علاقه این شهید بزرگوار به حجت‌الاسلام فخر زاده گفت و یادآور شد: شهید صیاد شیرازی به آقای فخر زاده مهر می‌ورزیدند و ایشان را انسان بی‌تکلفی می‌دانستند.


وی بابیان اینکه فخر زاده سی‌وچند سال برای انقلاب دویده و ننشسته است، اظهار داشت: کسانی که در کنار فخر زاده روییده‌اند، به درخت تناوری تبدیل شده‌اند، آقای فخر زاده آن ها را معرفی کرده اما سعی کرده‌اند خودشان دیده نشوند و این مجلس فرصتی است تا باغبان این درختان تنومند را ببینیم.


رئیس حوزه هنری ضمن بیان اینکه فخر زاده دارای اخلاص و پشتکار است، گفت: این خصوصیات باعث شده مورد اعتماد همه باشند و همه خاطراتشان را برای ایشان بیان کنند.

 

عباس ملکی سخنران دیگر این مراسم به نحوه آشنایی خود با حجت‌الاسلام فخر زاده اشاره کرد و گفت: آشنایی من با آقای فخر زاده برای برنامه‌ای در دانشگاه صنعتی شریف بود. این دانشگاه در سال 1345 تأسیس شد و بااینکه عمر زیادی ندارد ازنظر فعالیت‌های علمی، سیاسی و اجتماعی نقش قابل‌توجهی در جامعه ایران داشته است.


وی افزود: با کمک برخی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به دنبال این بودیم که مبارزات اجتماعی و سیاسی دانشجویان و اساتید را در حوزه زمانی سال‌های 45 تا 58 به ثبت برسانیم، با حجت‌الاسلام فخر زاده در این خصوص صحبت کردیم که ایشان با روی باز این پیشنهاد را پذیرفت و حدود 3 سال است که این فعالیت در حال انجام است و امیدوارم این روزها منتشر شود.


این استاد دانشگاه با برجسته خواندن تاریخ شفاهی در زمان جنگ، متذکر شد: امیدوارم تا دیر نشده، فرماندهان و سرداران دفاع مقدس بتوانند با کسانی که آن‌سوی جنگ بودند نیز مذاکره کنند و امثال آقای فخر زاده بتوانند خاطرات آن‌سو را نیز ثبت و ضبط کنند. این کار در خصوص جنگ ویتنام انجام‌شده و سرداران جنگ ویتنام و آمریکایی‌ها در چندین جلسه با یکدیگر صحبت کردند و یک واقعه از دو طرف شرح داده شد. در حوزه جنگ ایران و عراق نیز اکنون‌که رابطه خوبی با عراق داریم، بهتر است که ما از عراقی‌ها دعوت کنیم و میزبان آن‌ها شویم تا بتوانیم تاریخ جنگ تحمیلی عراق بر ایران را تکمیل کنیم.

 

احمد دهقان یکی دیگر از سخنرانان در این مراسم بود که در خصوص حجت‌الاسلام فخر زاده گفت: ایشان از پیشگامان شناخت گذشته انسان‌هاست و همواره در تاریخ‌نگاری‌های خود، خاطره‌گو را به‌سوی گذشته‌اش سوق داده است؛ این کار کوچکی است که فقط از دست انسان‌های بزرگ ساخته است؛ حجت‌الاسلام فخر زاده آن‌قدر بزرگ است که همه ما به احترامش کلاه از سر برداریم.


این نویسنده کتاب «سفر به گرای 270 درجه» افزود: حجت‌الاسلام فخر زاده در مصاحبه با شهید صیاد شیرازی به‌گونه‌ای عمل کرد که خواننده مطالب به همان دوران سفر کند و شهید صیاد طوری از خاطرات آن دوران بگوید که انگار همین امروز به فرماندهی رسیده است.

 

در ادامه محسن شاه رضایی در این مراسم گفت: تقدیر از چهره‌هایی همچون حجت‌الاسلام فخر زاده وظیفه ما است و اگر از چنین اشخاصی تقدیر نکنیم، انسان‌های قدرناشناسی هستیم؛ علاوه بر قدرشناسی از چنین افرادی باید به تدوین اتفاقات بپردازیم و حتی اشتباهات ما نیز باید به‌دقت ثبت شود و مورد تحلیل قرار بگیرد. این مراسم تقدیر می‌تواند تبیین اتفاقات را نیز به دنبال داشته باشد.


وی با اظهار به اینکه تاریخ شفاهی برای جوانان می‌تواند در خودش تبیین مسائل گذشته را هم داشته باشد، تأکید کرد: جوانان و نخبگان این آمادگی را دارند که این الگوسازی را وسیع‌تر انجام دهیم.


مدیرکل دفتر الگوسازی و تکریم نخبگان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به زحمات بی‌وقفه حجت‌الاسلام فخر زاده طی 33 سال گذشته، افزود: سعی سعید را تاکنون مردم پذیرفته‌اند و ان‌شاءالله که خدا نیز آن را بپذیرد. نگاه حجت‌الاسلام فخر زاده به آینده است. برخی از آیین‌های نکوداشت به معنای خط پایان فعالیت آن شخص است اما این نکوداشت برای حجت‌الاسلام فخر زاده به معنای خط پایان نیست؛ ان‌شاءالله ایشان به سیاق علما عمر طولانی خواهند داشت.

 

علیرضا کمری آخرین سخنران در این مراسم بود و اظهار داشت: این مجلس برای نکوداشت شیخ حکایت جو، حکایت‌گر، حکایت خواه و راوی باوفای انقلاب و دفاع مقدس برپاشده است. مدت 35 سال است که حجت‌الاسلام فخر زاده را می‌شناسم؛ یعنی از زمانی که ایشان و چند تن دیگر به خاطره جویی و خاطره پرسی از رزمندگان دفاع مقدس اهتمام ورزیدند.


وی به یکی از ویژگی‌های حجت‌الاسلام فخر زاده اشاره کرد و بیان داشت: چابکی و سریع‌القلم‌بودن ایشان همیشه در ذهن من جای گرفته است. حجت‌الاسلام فخر زاده، دو سال پس از پایان جنگ تحمیلی به مجموعه تازه تأسیس دفتر ادبیات انقلاب اسلامی پیوست و به خاطره نگاری انقلاب همت گماشت و این مجموعه را از یک دارایی بزرگ یعنی انباشتی از مصاحبه‌ها برخوردار کرد که می‌توان آن را به مستند نگاری انقلاب اسلامی تبدیل کرد.


این نویسنده به دو اقدام ارزنده و مؤثر حجت‌الاسلام فخر زاده اشاره و عنوان کرد: ایشان با تأسیس دفاتر ادبیات پایداری در استان‌ها، باعث شد کتب مختلفی به حوزه ادبیات پایداری افزوده شود. همچنین سوق تدریجی خاطره پرسی به طریقه روش تاریخ شفاهی از دیگر اقدامات ایشان است.


وی متذکر شد: مشکل آنجاست که شیخ ما تاکنون فرصت نکرده خاطرات خاطره جویی‌هایش را بیان یا کتابت کند که اگر این مطلوب صورت پیدا کند ما به کتابی بی‌نظیر از مقامات شیخ خاطره گویان مواجه می‌شویم که راهنمای طی طریق برای رهروان این مسیر خواهد بود و امیدواریم نگارش این کتاب به‌زودی کارساز شود. تجلیل از شیخ خاطره گوی ما تجلیل از تمامی فعالان دفاع مقدس است و تمام کسانی که در این مسیر، بی‌درنگ کوشیده‌اند که خدا یار و یاورشان باد.


خاطرنشان می‌شود، در پایان این مراسم از سوی مراکز و مؤسسات پژوهشی و نهادهای نظامی و غیرنظامی از حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعید فخر زاده تجلیل به عمل آمد و میثم اکبرزاده مدیر روابط عمومی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس نیز به نیابت از مسئول مرکز از ایشان تجلیل کرد و به‌رسم ادب هدیه‌ای تقدیم تاریخ‌نگار و پژوهشگر برجسته نمود.

 

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید