مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

توجه به اسرای عراقی؛ موضوعی مغفول در نگارش کتاب

چاپلینک ثابت

به گزارش تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، محسن مؤمنی شریف، رئیس حوزه هنری در مراسم رونمایی از کتاب "پوتین قرمزها" که روز ۱۳ شهریورماه در محل حوزه هنری برگزار شد، عنوان کرد: منظومه دفاع مقدس حلقه‌هایی دارد که غفلت از آنها سبب لطمه وارد شدن به سینمای دفاع مقدس می‌شود.


وی بابیان این مطلب اظهار کرد: تفاوت دفاع مقدس با هم‌نوعان آن به برخورد انسانی رزمندگان مربوط می‌شود. همچنین این موضوع نمود بارزی در هشت سال دفاع مقدس دارد و در رفتار رزمندگان با اسرای عراقی در ایران و اسرای ایرانی در برابر نیروهای رژیم بعثی عراق بسیار برجسته است.


مؤمنی شریف با اشاره به وقفه‌ای که در نگارش این آثار رویداده بود، ادامه داد: این کتاب شروع مجددی در این زمینه است. روایتی که مرتضی بشیری درباره این کتاب انجام داده، با کارهای پیشین متفاوت است. در این اثر، نوع نگاه به اسرای عراقی موردتوجه قرارگرفته است. ژن خوبی که از آن صحبت می‌شود، را باید در شخصیت‌های هوشمند ایرانی در دوران دفاع مقدس جستجو کرد.


در ادامه این مراسم محمد عزیز پرویز، از اسرای وقت عراق به بیان خاطراتی پرداخت. وی اهل خانقین عراق است و در سال ۱۹۸۹ میلادی، در اوایل جنگ، ستوان‌یار استان دیوانیه عراق بود که در خرمشهر به دست نیروهای ایرانی به اسارت درآمد. وی افسر مخابرات اطلاعات بود که در گردان ۸ انتظامات خدمت می‌کرد و در تاریخ 24 / 5 / 1982 میلادی اسیر شد؛ البته وی خود را تسلیم نیروهای ایرانی کرده بود که خاطرات بسیاری از لطف و محبت نیروهای ایرانی نسبت به اسرا دارد. او در سال‌های اخیر در لباس حشدالشعبی با نیروهای داعش به مبارزه می‌پردازد.


مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و مقاومت حوزه هنری با اشاره به کارهایی که در حوزه دفاع مقدس روی زمین مانده است و خاطرات ایرانیانی که اسرای عراقی را در کشورمان نگهداری می‌کردند، اظهار کرد: این کتاب آغاز داستان ماست؛ طی ۶ ماه اخیر، نگارش کتاب‌هایی درباره افراد نگهدارنده اسرا از ارتش آغازشده است و پرونده فرار اسرای عراقی بر روی میز من قرار دارد که یکی از آنان موفق شده بود تا مرز بازرگان بگریزد.


وی ادامه داد: کار درباره ادبیات و حاشیه جنگ بسیار است. خوشحال هستم که حوزه هنری وارد این زمینه شده است؛ البته از خجالتِ کارهایی که بر زمین مانده است نمی‌توانم سرم را بالا نگهدارم. ما از پانزده کشور، اسیر داشتیم. در کشور ما کمیسیونی برای اسرای عراقی ترتیب داده شده بود که طی آن قرار شد رزمندگانی که از این افراد نگهداری می‌کنند توجه بسیاری به آنها داشته باشند.


سرهنگی افزود: بر اساس مصوبه‌های این کمیسیون قرار بر این بود که هیچ‌کدام از رزمندگانی که پدر و یا برادر خود را در جنگ از دست‌ داده‌اند در این اردوگاه حضور نداشته باشند. امیدوار هستم که کتاب "پوتین قرمزها" طلیعه ورود ما به این بخش که مورد غفلت واقعشده است، قرار گیرد.

 

حشد الشعبی و سپاه بدر حاصل رفتار رزمندگان اسلام در دفاع مقدس هستند
مرتضی بشیری، راوی کتاب "پوتین قرمزها" در آیین رونمایی از این کتاب گفت: ما در تمام دوران دفاع مقدس تلاش کردیم اسرای عراقی احساس راحتی کنند. نوع کارمان ایجاب می‌کرد سخت‌گیری نکنیم. اسیر باید احساس راحتی می‌کرد تا خودش احساس کند باید با ما حرف بزند. گاهی به‌قدری با اسرا دوست و رفیق می‌شدیم که شب‌ها تا صبح درباره مسائل مختلف اعتقادی، سیاسی و اجتماعی بحث و تبادل نظر می‌کردیم. کسی به یاد ندارد ما برای گفت‌وگو با اسرا از عامل فشار استفاده کرده باشیم.


این رزمنده دوران دفاع مقدس عنوان کرد: رفتار ما با اسرای عراقی برگرفته از منویات امام خمینی(ره) بود. باور، اعتقادات و آموزه‌های دینی به ما می‌آموخت چگونه با اسرا رفتار کنیم. حشد الشعبی و سپاه بدر حاصل رفتار بچه‌های ما در دفاع مقدس‌اند. به‌موجب رفتار درست رزمندگان ایرانی در دوران دفاع مقدس، امروز امنیت عراق بدون حضور ایران میسر نمی‌شود و آمریکا بدون ایران نمی‌تواند هیچ تصمیمی درباره عراق بگیرد.


فاطمه بهبودی، نویسنده کتاب نیز در بخش دیگری از این مراسم درباره تردیدی که گاه‌گاه درباره حضور نیروهای ایرانی در سوریه برای دفاع از حرم به سراغش می‌آید اشاره کرد و گفت: هنگامی‌که در این حوزه دچار تردید می‌شوم، به پاسخ بشیری برمی‌خورم که به سرهنگ جیشمی عراقی گفته بود که «مرز ما، مرز میان دو کشور نیست، بلکه مرز ما اسلام و حب امیرالمؤمنین(ع) است» پس باز هم ناچار هستیم برای حفاظت از اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) از پدر و برادر خود بگذریم.


وی در ادامه یادآور شد: قبل از دغدغه ما برای نوشتن خاطرات اسرا، مجید تقی پور این دغدغه را داشت و مصاحبه‌هایی را انجام داده بود اما امروز ایشان در سوریه است. جنگ سوریه، ما را مظطر می‌کند. در بین ما مسلمانان مرزی وجود ندارد و تا وقتی کفر وجود داشته باشد، ناچار هستیم دوری پدران و برادران‌مان را در این مناطق تحمل کنیم.


وی گفت: پوتین قرمزها مدیون فعالیت و لطف مرتضی سرهنگی است که کانون محبت ایجاد کرده که نویسندگان را با افرادی که در جنگ حضور داشتند مرتبط می‌کند تا چنین اثری پدید آید.

 

دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید