مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

جلسه طرح مانور عملیات والفجر مقدماتی

چاپلینک ثابت
حسین عسگری موفق

ساعت 6:30 بامداد 4 بهمن ماه 1361، جلسه‌یی به منظور بررسی طرح مانور مرحله‌ی اول عملیات والفجر مقدماتی در منطقه‌ی فکه ـ چزابه با حضور تعدادی از فرماندهان سپاه پاسداران در محل قرارگاه نجف در ارتفاعات برغازه تشکیل شد.

 

 

 

 

در این جلسه محسن رضایی، رحیم صفوی، علی شمخانی، عزیز جعفری، احمد غلامپور، محمدابراهیم همت، حسین خرازی، غلامحسین بشردوست (مسئول طرح و عملیات قرارگاه نجف)، مرتضی قربانی، حسن باقری و حبیب‌اللهی (مسئول طرح و برنامه‌ی سپاه سوم) حضور داشتند.

 

حاضران پس از بحث و بررسی در مورد مانور قرارگاه نجف در مرحله‌ی اول و دوم عملیات، در مرور اولیه توافق کردند که شب اول، یک تیپ از لشکر27 از محور دویرج و یک تیپ از لشکر عاشورا از محور طاوسیه خط دشمن را شکسته و پس از پیشروی تا کانال دوم در غرب خط مرزی، در پشت این کانال پدافند کنند و تیپ امام صادق(ع)‌ از لشکر5 نصر پدافند جناح راست عملیات (پشت رودخانه‌ی دویرج) را بر عهده داشته باشد.

 

همچنین مقرر شد در شب دوم (مرحله‌ی بعد) تیپ جوادالائمه(ع) و یک تیپ از لشکر علی بن ابی‌طالب(ع) با عبور از دویرج حد فاصل جاده‌ی آسفالت مرزی تا کانال دوم سرپل دویرج را تأمین کنند و تیپ امام رضا(ع) نیز مسئول تأمین شرق جاده‌ی مرزی تا جاده‌ی فکه شود. هدف از عملیات در شب دوم توسط قرارگاه نجف تأمین جاده‌ی فکه و جناح راست عملیات تعیین شد. در این جلسه علاوه بر مذاکره در مورد عملیات در جناح راست عملیات (محدوده‌ی قرارگاه نجف) درباره‌ی جناح چپ عملیات نحوه‌ی رسیدن یگان‌ها به پل غزیله نیز صحبت و مشورت شد.

 

در پی این گفت و گوهای اولیه، فرمانده کل سپاه پاسداران پس از مشورت کوتاهی با فرمانده نیروی زمینی ارتش، تصمیم خود را در مورد مانور عملیات در قالب جمع‌بندی به حاضران ابلاغ کرد:

در یک مرحله، از صفریه تا جاده‌ی چزابه ـ غزیله را عمل می‌کنیم و ضمناً جاده‌ی فکه را آزاد می‌کنیم. از طاوسیه تا کانال‌ها را و در امتداد به طرف جنوب تا هور را در مرحله‌ی اول انجام دهیم و در قسمت صفریه تا جاده‌ی چزابه ـ غزیله در غرب کانال انهدام کنند و اگر توانستند در آن‌جا بمانند و ساعت 5 بعد از ظهر همان روز با چند فروند شنوک از داخل هور روی پل غزیله پیاده شوند و در مرحله‌ی دوم همان شب عمل شود و اگر هلی‌برن موفق بود، روی بزرگان هلی‌برن کنند. لشکر نجف، 2 گردان برای پل غزیله در نظر بگیرد و لشکر حضرت رسول(ص)، 2 گردان برای هلی‌برن روی بزرگان در نظر بگیرد.

 

 

از آن‌جا که این سخنان فرمانده کل سپاه پس از یک دوره‌ی نسبتاً طولانی ـ که بحث‌ها در مورد طرح مانور کم‌تر به نتیجه می‌رسید ـ به نوعی، فصل الخطاب تلقی می‌شد، راوی قرارگاه خاتم(ص)، در یادداشت خود آورده است: بالاخره محسن رضایی در مورد طرح مانور تصمیم خود را گرفت.

 

 

منبع

1- سند شماره 159/د مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: دفترچه‌ی‌ ثبت جنگ راوی قرارگاه خاتم(ص) در عملیات والفجر مقدماتی (تقی رضوانی)، 1361/10/17 تا 1361/11/4.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید