مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 20 آذر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

جلسه فرماندهان سپاه درباره عملیات کربلا 4 و آماده‌ سازی عملیات کربلا 5

چاپلینک ثابت

عملیات کربلا 5 یکی از تجارب مهم و ارزنده نظامی سپاه پاسداران در طول هشت سال دفاع مقدس است. بررسی و ارزیابی این عملیات مهم و گسترده از زوایای مختلف همچون راهبردی، فرماندهی، تاکتیک، رزمی و ... بسیار با اهمیت و ارزشمند است.

 

اسناد موجود در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، از این عملیات، بسیار زیاد و متنوع است. ازجمله اسناد موجود در مرکز، "پیاده شده نوار"هایی است که توسط راویان، در همان زمان ضبط گردیده و سپس به صورت متن درآمده است.

 

پیاده‌شده نوار شماره 2666 مرکز اسناد، به «جلسه گفت‌وگوی فرماندهان سپاه در قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) درباره آماده‌سازی عملیات کربلا 5 » اختصاص دارد که به‌همت راوی مرکز در قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) سپاه، محمد درودیان در تاریخ 6 /10 /1365 ثبت و ضبط شده است. در جلسه مورخ 6 /10 /1365 ابتدا برادر غلام پور گزارشی از آخرین وضعیت منطقه و یگان‌های خودی را به فرمانده کل سپاه، برادر محسن رضایی، ارائه می‌کند که در این متن نیامده است. سپس فرماندهان لشکر41 ثارالله و تیپ18 الغدیر از وضعیت یگان و زمین منطقه گزارش می‌دهند و بعد برادر نبی رودکی، فرمانده لشکر19 فجر، و برادر روح‌الله نوری به‌همراه فرمانده گردان‌های خود، عملکرد یگان‌هایشان را در عملیات کربلا 4 تشریح می‌کنند. در این بین، برادر رضایی و فرماندهان دیگر قرارگاه خاتم‌(ص) به‌ منظور ارزیابی منطقه و دشمن، سؤال‌های مهمی را از آنان می‌پرسند که دارای اهمیت است.

 

نوع گفتگوی فرماندهان سپاه درباره عملیات بعدی، حکایت از وجود همان روح «اقناع» دارد. در سازمان‌های نظامی، «دستور مافوق»، از اهمیت بسیاری برخوردار است. در سپاه، نیز به همین گونه بوده ولی اقناع فرماندهان رده‌های پایین‌تر موجب می‌شد تا راهکارهای بهتر و انگیزه بیشتر در هنگام اجرا وجود داشته باشد. همان‌گونه که انجام بحث و بررسی بدون هیچ مانعی بر روی "طرح ارائه شده از سوی فرمانده مافوق"، باعث می‌شد تا اشکالات و نقائص احتمالی آن شناسایی و برطرف گردد و زمینه برای ارائه طرح جدید و پیشنهاد جدید از سوی فرماندهان رده پایین‌تر به‌وجود آید.


 

ضبط‌شدۀ نوار این جلسات، به‌همت آقای حسن دری، نویسنده و پژوهشگر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، پیاده و آماده استفاده برای کارهای پژوهشی شده است.

 

در مقدمۀ این پیاده‌شده نوار آمده است:

ساعاتی از توقف عملیات [کربلا 4] نگذشته بود که امام خمینی در پیامی از فرماندهی عالی جنگ خواستند هرچه سریع‌تر، عملیات دیگری را طراحی و اجرا کنند. محسن رضایی، فرمانده کل سپاه، درباره این پیام در جلسه قرارگاه خاتم‌(ص) چنین می‌گوید: «الأن حضرت امام به‌شدت ناراحت هست؛ نه ازنظر اینکه اینجا کربلای 4 موفق نشدیم، ازنظر اینکه تأخیر دارد در عملیات. گفتند شما ازنظر اینکه عملیات این‌طور شده، گفتند نه، تأخیر دارد تو کارها، سرعت نیست، نباید به دشمن زمان بدهیم، فرصت بدهیم.»

 

این پیام امام مبنای اجرای عملیات موفقیت‌آمیز کربلای 5 شد. برخی فرماندهان که دچار یأس و ناامیدی شده بودند، همچنین یگان‌هایی که انسجام و توانایی لازم برای اجرای عملیات دیگری را از دست داده بودند، با سرعت عمل کم‌نظیری، انسجام و توانایی لازم را کسب کردند.

 

جلسات طراحی عملیات کربلای5 پس از صدور این پیام از روز پنجم دی‌ماه 1365 آغاز شد. متن پیش روی، جزو اولین جلسات طراحی عملیات کربلای5 است که در آن به ارزیابی مجدد دشمن، منطقه و توان خودی در عملیات کربلای4 و آمادگی برای اجرای عملیات کربلای5 در منطقه شلمچه پرداخته شده است.

 

اسامی و مسئولیت افراد حاضر در جلسه بدین‌ترتیب می‌باشد:

1. ....

 

این متن به طور کامل در شماره چهل‌وپنجم فصلنامه نگین ایران (اینجا) منتشر گردیده است.

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید