مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

جمع‌بندی گزارش نیروهای اطلاعات و فرماندهان یگان‌ها برای عملیات محرم

چاپلینک ثابت
حسین عسگری

کوشش‌های حسین خرازی فرمانده قرارگاه قائم برای کسب آمادگی‌های موردنیاز جهت اجرای عملیات (محرم) در منطقه‌ عمومی عین‌خوش و ارتفاعات حمرین، به برگزاری جلسه‌‌ای در مورخه 3 آبان 1361 انجامید.

 

 

 این جلسه‌ با حضور حسین خرازی فرمانده قرارگاه عملیاتی قائم و احمد کاظمی، مرتضی قربانی، ابوشهاب و مهدی زین‌الدین فرماندهان یگان‌های 8 نجف اشرف، 25 کربلا، 14 امام حسین(ع) و 17 علی‌‌بن‌ابیطالب(ع) از سپاه پاسداران تشکیل شد، حاضران از میزان آمادگی، استعداد و مانور‌ یگان خود گزارش‌هایی دادند. گزارش فرماندهان، حاکی‌از آمادگی نسبی یگان‌ها برای اجرای عملیات بود.

 

 

ابوشهاب فرمانده تیپ14 امام حسین(ع)، اعلام کرد: استعداد یگان شامل 12 گردان است که 8 گردان پیاده و یک گردان ضد‌زره در شب اول در سه محور (هر محور 3 گردان) وارد عملیات می‌شوند و 3 گردان نیز در احتیاط می‌ماند. 2 گردان تانک (یک گردان از سپاه و یک گردان از ارتش) نیز در جناح چپ محدودة‌ مأموریت تیپ ـ که جناح کلی عملیات نیز محسوب می‌شود ـ وارد عمل خواهند شد. همچنین تیپ84 خرم‌آباد، با استعداد احتمالی یک گردان زرهی و یک گردان پیاده‌ ادغامی، که به‌صورت مأموریت گروهان به گردان (یک گردان از سپاه و یک گروهان از ارتش) تشکیل شده است، در عملیات شرکت خواهد کرد.

 

مهدی زین‌الدین فرمانده تیپ17 علی‌بن‌ابیطالب(ع) نیز در تشریح مانور‌، استعداد این تیپ را 8 گردان اعلام کرد که در قسمت‌هایی از مانور‌ خود با تیپ1 از لشکر21 حمزه (با استعداد 3 گردان) در دو محور عمل خواهند کرد و از مجموع 8 گردان موجود، 6 گردان در تقدم یکم وارد عمل می‌شوند و 2 گردان نیز در احتیاط خواهند بود. وی درمورد چگونگی اجرای مأموریت یگان خود گفت: تیپ17 مأموریت دارد پس از تصرف ارتفاعات مرزی، یک کیلومتر در دشت پیشروی کند. مرتضی قربانی فرمانده تیپ25 کربلا هم با اعلام آمادگی این تیپ برای اجرای مانور‌ در سه محور، استعداد تیپ را 8 گردان برشمرد. وی در ادامه گفت: در هر محور نیز با 5 قبضه تفنگ 106، از گردان‌های خط‌شکن حمایت خواهد شد.(1)

 

احمد کاظمی فرمانده تیپ8 نجف اشرف نیز با اعلام آمادگی یگان خود گفت: برای اجرای عملیات، 10 گردان در اختیار داریم که در سه محور وارد عمل می‌شوند. نکتة جالب‌توجه در خط حد یگان ما، هشیاری دشمن است که احتمالاً مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

 

در پایان، حسین خرازی پس از جمع‌بندی گزارش نیروهای اطلاعات و فرماندهان یگان‌ها، اعلام کرد: میادین مین مقابل یگان‌ها، تاحدودی پاک‌سازی شده و مراحل شناسایی منطقه تقریباً تکمیل است و قرارگاه حدود 80 تا 90 درصد، آماده اجرای عملیات است. ضمن آنکه با آغاز عملیات، احتیاط‌های محلی هر تیپ باید، با اجازة‌ قرارگاه‌، وارد عمل شوند.(2)

 

وضعیت عمومی، عوارض طبیعی و موقعیت جغرافیایی منطقه عملیاتی محرم

منطقه‌ عملیاتی محرم، منطقه‌‌ای کوهستانی است که در جنوب‌شرقی دهلران و در غرب عین‌خوش قرار دارد. ویژگی مهم این منطقه، وجود ارتفاعات حمرین است که خط مرزی قراردادی ایران و عراق، قبل از تجاوز این کشور به ایران بود. بلندترین قله آن به ارتفاع 400 متر و تپه‌ 298، داخل خاک ایران قرار دارد.

 

تپه‌ 175، در خاک عراق واقع شده و بر محور ارتباطی مهم عین‌خوش ـ چم‌سری ـ شرهانی ـ زبیدات مشرف است. اهمیت این رشته ارتفاعات، بدین سبب است که میدان دید و تیر وسیع و پردامنه روی مناطق داخل خاک ایران و عراق را فراهم می‌کند.

 

یکی دیگر از عوارض طبیعی منطقه، رودخانه‌های فصلی چیخواب، دویرج و میمه است که هنگام طغیان آب، گاه ارتفاع آن به 10 برابر معمول (به‌طورمعمول حدود 30 سانتی‌متر است) می‌رسد. منطقه‌ کلی عملیات، در حوزه‌ مأموریت سپاه چهارم عراق قرار داشت و اجرای پدافند از منطقه‌ عملیاتی محرم، به‌عهده‌ لشکر10 زرهی عراق بود. هدف این عملیات، تصرف تمام ارتفاعات سرکوب منطقه و قرارگرفتن در موضع برتر راهکنشی، با راندن دشمن به دشت باز بود.(3)

 

منبایع:

1- سند شماره 150/د مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: دفترچه‌ ثبت جنگ راوی قرارگاه کربلا، عملیات محرم، (راوی: رضوانی)، 13/8/1361 تا 14/9/1361، صص 62 ـ 57؛ و ـ سند شماره 151/د مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: دفترچه‌ ثبت جنگ راوی قرارگاه کربلا، عملیات محرم، (راوی: رخصت‌طلب)، ص18.

2- مأخذ 1، بخش اول، ص63

3- محمد درودیان، سیری در جنگ ایران و عراق، (از خرمشهر تا فاو)، جلد دوم، تهران: ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ـ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، چاپ چهارم، اسفند 1375، ص43.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید