مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

«جوانان اهواز زنده‌اند» و «از ری تا شام»؛ تاریخ شفاهی در نمایشگاه سی و دوم

چاپلینک ثابت
مدیر تاریخ شفاهی نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از تازه‌های نشر، خبر داد:

یدالله ایزدی مدیر تاریخ شفاهی نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به آثار این مدیریت در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: با تلاش و کوشش تمامی افراد زیرمجموعه این مدیریت و همچنین با همکاری فرماندهان، دو عنوان کتاب تاریخ شفاهی آماده شده است.

 

وی در خصوص این دو کتاب اظهار داشت: اولین کار، جلد اول کتاب «تاریخ شفاهی سردار احمد غلام‌پور، فرمانده قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس» تحت عنوان «جوانان اهواز زنده‌اند» می‌باشد که مجید مختاری از راویان مرکز و تاریخ‌نگاران حوزه جنگ ایران و عراق، مجری پروژه بودند و طراحی، پژوهش، اجرا و آماده‌سازی و تدوین متن، توسط ایشان صورت گرفته است.

 

مدیر تاریخ شفاهی نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در خصوص وجه‌تسمیه عنوان کتاب توضیح داد: عنوان این کتاب برگرفته از فرمایشان حضرت امام خمینی (ره) است، زمانی که عراق به خوزستان تهاجم کرد و به درب‌های غربی اهواز رسید و خطر سقوط اهواز بسیار جدی شد، این خبر به حضرت امام داده می‌شود و ایشان می‌فرمایند «مگر جوانان اهواز مرده‌اند؟»

 

وی ادامه داد: این فرمایش حضرت امام (ره) شور و هیجانی را در بچه‌های اهواز ایجاد می‌کند که مقابل دشمن بایستند و اقدامات بسیار استثنایی ازجمله عملیات «غیور اصلی» انجام می‌شود و دشمن را حدود ۴۰ کیلومتر به عقب می‌رانند.

 

ایزدی با اظهار به اینکه کتاب «تاریخ شفاهی سردار احمد غلام پور» دارای مطالب خواندنی و مهمی است، گفت: جلد اول این کتاب از دوران کودکی سردار غلام پور شروع می‌شود و قسمت اعظم آن به دوران جنگ و هجوم سراسری عراق به مرزهای ایران تا آزادسازی خرمشهر و سپس به عملیات رمضان می‌پردازد که از سوی ایشان روایت شده است.

 

سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب

 

وی در خصوص دومین کتاب بیان کرد: کار دوم، کتاب «تاریخ شفاهی سردار شهید احمد غلامی» از فرماندهان و از بنیان‌گذاران تیپ 10 سیدالشهداء پایتخت و از فرماندهان تیپ 27 محمد رسول‌الله(ص) است. همچنین طی دوره‌ای تا پایان جنگ فرمانده تیپ ۱۱۰ خاتم‌الانبیا بوده‌اند.

 

مدیر تاریخ شفاهی نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس عنوان کرد: «تاریخ شفاهی سردار شهید احمد غلامی»، تنها ۱۸ جلسه برگزار شد و دیگر ادامه پیدا نکرد؛ زیرا ایشان در حین این گفتگوها در عرصه نبرد با داعش در سوریه، به شهادت رسید.

 

وی از تاریخ شفاهی سردار شهید احمد غلامی به‌عنوان یک روایت ناتمام نام برد و گفت: علی مژدهی مجری پروژه «تاریخ شفاهی سردار شهید احمد غلامی»، تاریخ‌نگار تاریخ جنگ ایران و عراق و از راویان مرکز به علت عارضه قلبی بعدازاین 18 جلسه گفتگو، فوت کرد، بعد از فوت مرحوم مژدهی و با فاصله حدود ۱۰ روز به علت شهادت سردار احمد غلامی در سوریه، این روایت ناتمام ماند.

 

محقق و پژوهشگر دفاع مقدس ادامه داد: با مشارکت دوستان ما در مرکز در یک مجموعه کار تیمی، مجموعه ۱۸ جلسه گفتگو، آماده‌سازی و تدوین شد. البته با همراهی خانواده ایشان در واگذاری عکس‌ها، یادداشت‌ها و اسناد، دست‌نوشته‌ها و دل نوشته‌های مرحوم شهید احمد غلامی، این اثر آماده شد.

 

وی در خصوص عنوان کتاب «تاریخ شفاهی سردار شهید احمد غلامی» گفت: چون ایشان متولد و بزرگ‌شده شهرری است و در سوریه به شهادت رسیده، ملهم از نام این دو منطقه بزرگ که در تاریخ ایران و اسلام، دو مکان بسیار مهمی هستند، عنوان این کتاب «از ری تا شام» نام نهاده شده است.

 

دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید