مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

حماسه نگار سال‌های افتخار

چاپلینک ثابت
به قلم: یحیی نیازی به مناسبت درگذشت دکتر حسین اردستانی

دکتر حسین اردستانی در سال 1338 در خانواده‌ای اصیل و سنتی در تهران به دنیا آمد. با اوج گرفتن مبارزات مردمی علیه رژیم گذشته او و دوستان هم‌محله‌ای حلقه‌های پیروان امام در محله خود را سامان دادند. مسجد سبحان و مسجد امام حسن مجتبی(ع) کانون فعالیت‌های مذهبی و سیاسی حسین اردستانی و دوستانش در محله نظام آباد، تا پیروزی انقلاب اسلامی بود.

او پیش از پیروزی انقلاب به سازمان تسلیحات ارتش پیوست و تجربیاتی در این زمینه کسب کرد.

با پیروزی انقلاب ضمن اشتغال در تسلیحات ارتش با کمیته انقلاب اسلامی همکاری می‌کرد که آشوب‌های کردستان پای او را به آن منطقه کشاند.

با آغاز جنگ، به جنوب اعزام و ابتدا به‌عنوان مسئول روابط عمومی سپاه شادگان انجام وظیفه می‌کند.

در سال 1361 و با شکل‌گیری عملیات‌های بزرگ، به بخش تاریخ جنگ دفتر سیاسی سپاه ملحق شد. در این دوره به‌عنوان تاریخ نگار صحنه نبرد، همپای فرماندهان ارشد جنگ در صحنه‌های حساس و دوران‌ساز دفاع مقدس حضور یافت و به ثبت دقیق تاریخ جنگ همراه با جزئیات، اهتمام ویژه داشت.

در عملیات‌های بزرگی همچون والفجر مقدماتی، خیبر، بدر، والفجر8، کربلای 4 ، 5 و... حضور او در قرارگاه‌های مرکزی و بعضاً یگان‌های رزم سپاه، به‌عنوان ناظری دقیق و منصف، مستندات ناب و ماندگاری در اختیار مورخان و محققان جنگ قرار داده است. تلاشی که تا پایان جنگ و در عملیات‌های بسیاری تکرار شد تا گنجینه اسناد دست اول جنگ از مجاهدت خاموش آنها مهیا شود.

 

دکتر اردستانی پس از جنگ به تکمیل تحصیلات خود تا اخذ درجه دکترای علوم سیاسی از دانشگاه شهید بهشتی و تدریس در دانشگاه همت گماشت. او همزمان در سال‌های پس از جنگ با استفاده از اسناد دسته‌اولی که خود در تهیه آنها نقش مؤثر داشت، تحقیق و تألیف در حوزه جنگ تحمیلی را با رویکردی تحلیلی، واقع گرایانه و عمیق کلید زد و در سال 1386 با حکم فرمانده محترم کل سپاه پاسداران مدیریت و هدایت مرکز مهم پژوهشی دفاع مقدس (مرکز تحقیقات و مطالعات جنگ) را به عهده گرفت و طی 10 سال، تحولی چشمگیر و زائدالوصف در این مرکز به وجود آورد.

بدون شک نه تنها همه تلاش‌ها و مجاهدت‌های دکتر اردستانی در ارتباط با جمع آوری، حفظ و نشر و انتقال فرهنگ سلحشوری ملت ایران در این نوشتار کوتاه نمی‌گنجد که حتی نمی‌توان به گوشه‌ای از اقدامات ماندگار ایشان نیز اشاره کرد. لذا به مصداق «آب دریا را اگر نتوان کشید هم بقدر تشنگی باید چشید» در ادامه تنها به بخش کوتاهی از فعالیت‌های دکتر اردستانی به‌صورت تیتروار اشاره می‌شود. امید است در فرصت‌های آتی با تدوین بخشی از یادداشت‌های ایشان و اقدامات ماندگارشان جامعه علمی و پژوهشی کشور را با این فرهیخته مجاهد آشنا کرد.


* کتاب‌های متعددی با عناوین: «عملیات ثامن الائمه، مبدأ تحول در استراتژی نظامی ایران»، «تنبیه متجاوز»، «راه»، «رویارویی استراتژی ها»، «تکاپوی جهانی برای توقف جنگ»، «روش تحقیق پیش رفته» و تألیف ده‌ها مقاله علمی پژوهشی و علمی ترویجی
* انجام مسئولیت‌هایی چون: «معاون پژوهش دانشکده علوم دفاعی دانشگاه جامع امام حسین(ع)»، «ریاست مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس»، «دبیر هیأت مدیره مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس»، «مدیر مسئول فصلنامه نگین ایران»، «سردبیر فصلنامه نگین ایران»، «سردبیر پژوهشنامه دفاع مقدس»، «عضو هیأت علمی دانشگاه»
* تدریس دروس روش تحقیق، تجزیه و تحلیل جنگ تحمیلی، تحولات سیاسی و اجتماعی ایران، مبانی علم سیاست، سیاست بین‌الملل، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، ایران در دانشگاه‌های شهید بهشتی و دانشگاه جامع امام حسین(ع)
* نظارت علمی ۱۸ کتاب و طرح علمی و تخصصی.
* داوری مقالات علمی پژوهشی، مشاوره، راهنمایی و داوری پایان نامه‌های دانشگاهی
* تدوین طرح استان نگاری دفاع مقدس
* تدوین طرح تاریخ و عملیات نگاری یگان‌های رزم سپاه پاسداران در دفاع مقدس
* تدوین طرح پژوهشی امام خمینی و دفاع مقدس
* تدوین طرح بسیج و دفاع مقدس
* تدوین طرح چگونگی فرماندهی لشکرهای سپاه در جنگ تحمیلی
* تدوین طرح چگونگی فرماندهی گردان‌های سپاه در جنگ تحمیلی
* طرح معنویت در سپاه پاسداران
* طراحی و تدوین نقشه پژوهشی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
* اقدامات مؤثر سازمانی چون: ایجاد تحول در ساختار، سازمان، مأموریت‌ها و مدیریت‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
* کادرسازی برای مرکز و جذب پژوهشگران جوان از میان دانشجویان برتر دانشگاه‌های برتر کشور با رویکرد جوان گرایی
* برگزاری بیش از چهل همایش علمی تخصصی دفاع مقدس و نشست‌های نقد و بررسی کتب و آثار دفاع مقدس
* ایجاد زمینه برای ورود مرکز اسناد و تحقیقات جنگ به حوزه مطالعات اجتماعی
* توجه عمیق به تعمیق معنویت در بین نیروهای مرکز با راه‌اندازی هیأت و برنامه زیارت عاشورا و سخنرانی، زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) برنامه سالانه زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) اعزام جمعی کارکنان مرکز به کربلای معلی و عتبات عالیات


وی هفتم فروردین بر اثر ایست قلبی دار دنیا را وداع گفت.

دیدگاه جدیدی بگذارید