مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

درباره شهید حسن درویش

چاپلینک ثابت

سردار حسن درویش متولد سال ۱۳۴۱ در شهرستان شوش دانیال(علیه‌السلام) بود.

وی در دوران دفاع مقدس، مسئولیت‌هایی همچون فرماندهی تیپ ۱۵امام حسن مجتبی(علیه‌السلام)، جـانشین فـرماندهی محور عملیاتی شوش و فرماندهی تیپ ۱۷ علی ابن ابی‌طالب(علیه‌السلام) را بر عهده داشت.

 

شهید حسن درویش
 

شهید حسن درویش در اوایل جنگ مسئولیت جبهه شوش را بر عهده داشت که چند روز پس از عملیات فتح‌المبین، بنا به دستور فرمانده وقت کل سپاه مأمور تشکیل شده و فرماندهی تیپ ۱۷ قم به ایشان واگذار گردید که ظرف مدت ۲۰ روز آن را تشکیل داد و یکی از بهترین یگان‌های عمل‌کننده در عملیات رمضان بود.

 

مأموریت تشکیل تیپ ۱۵امام حسن(علیه‌السلام) نیز از دیگر مسئولیت‌های این سردار رشید جبهه‌های نبرد بود که با تلاش شبانه‌روزی تشکیل و سازماندهی شد و به نام تیپ مستقل ۱۵ تکاور دریایی (تیپ ۱۵ آبی-خاکی امام حسن مجتبی (علیه‌السلام))  و نقش مهمی در عملیات‌های بزرگ خیبر و بدر در هورالهویزه، شرق رودخانه دجله و کنار اتوبان العماره-بصره و خطوط پدافندی داشت.
 

وی مدتی بعد به لبنان اعزام شد که بعد از بازگشت در لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب(علیه‌السلام) مشغول به خدمت شد و در ادامه به تیپ امام حسن(علیه‌السلام) بازگشت و در عملیات بدر، به‌صورت گمنام و بدون مسئولیت شرکت و در سخت‌ترین نقطه عملیات برای نابودی کمین‌های دشمن از ناحیه سر مورد اصابت تیر خصم قرار گرفت و جاودانه شد...

 

منبع: مشرق نیوز

 

دیدگاه جدیدی بگذارید