مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

در راهیان نور چه اتفاقی در حال وقوع است؟

چاپلینک ثابت

هشت سال دفاع مقدس ملت ایران که به‌عنوان نماد ایستادگی و مقاومت مردم در برابر دشمنان شناخته می‌شود، باید به‌عنوان یک حماسه تاریخی، ملی و مذهبی و تمدن‌ساز برای نسل‌های آینده بازگو و فرهنگ‌سازی شود و این امر خطیر و طرح استراتژیک فرهنگی می‌تواند در بستر راهیان نور به بهترین وجه محقق شود. مسلماً حرکت خطیر راهیان نور نقش مهمی در حفظ و نشر فرهنگ غنی دفاع مقدس خواهد داشت. به جرئت می‌توان گفت که بزرگ‌ترین حرکت فرهنگی جمهوری اسلامی در قالب راهیان نور هرساله در حال برگزاری است. زائران در بستر معرفتی راهیان نور، ارزش‌هایی را که برگرفته از سیره رزمندگان و فرماندهان در هشت سال دفاع مقدس است، در فضای معنوی و معرفتی به‌عنوان الگو و نماد رفتاری می‌پذیرند و به‌نوعی در راهیان نور هنجارسازی فرهنگی شکل می‌گیرد. به‌واسطه همین نقش هنجارسازی فرهنگی است که ادعا می‌شود هرساله بزرگ‌ترین حرکت فرهنگی جمهوری اسلامی در راهیان نور اتفاق می‌افتد و این، ادعایی به حق و بجا است.

 

اگر در فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب درباره راهیان نور تأمل کنیم، به اهمیت و نقش ویژه راهیان نور پی خواهیم برد. مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان راهیان نور کشور، ابتکار بازدید از مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس را ابتکار الهی و انقلابیِ بسیار شایسته در جهت شناساندن اجزای برجسته حادثه بزرگ و تاریخی دفاع مقدس به مردم و نسل جوان کشور دانسته، تأکید کردند: «نخبگان، فرزانگان و دست‌اندرکاران عرصه دفاع مقدس، با شناساندن دقیق این ذخیره و گنجینه فرهنگی اجازه ندهند این حماسه دستخوش فراموشی و تحریف شود.»

 

در واقع رهبری انقلاب در این بیانات هم اهمیت راهیان نور را برشمرده اند و هم نقش نخبگان را دراین زمینه که جلوگیری از تحریف و فراموشی است، بیان کرده‌اند.

 

هنجارسازی در راهیان نور با علم، بصیرت و معرفت به وجود می‌آید و نه صرفاً با احساس. اینجاست که به اهمیت نقش راویان و چگونگی روایت‌گری بیش از گذشته پی می‌بریم. راهیان نور در واقع سه عنصر اصلی دارد: 1- یادمان و منطقه عملیاتی 2- زائر 3- راوی.

 

به نظر می‌رسد در این بستر مهم فرهنگی، باید تأمل و تأکید بیشتری درباره راویان جنگ شود، چرا که محتوای اصلی راهیان نور با چگونگی بیان راوی از جنگ و دفاع مقدس و شهدا و انقلاب اسلامی، ارتباطی ویژه دارد. روایت‌گری یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌ها و نقش‌های راهیان‌نور است که باید اهتمام بیشتری به آن شود. یکی از موضوعات اساسی در این زمینه، توجه ویژه به کیفیت محتوا و مستند و دقیق بودن روایت‌گری و همچنین هدفمندبودن آن است که با تکیه بر پژوهش و مطالعه به دست می‌آید.

 

امروز از «روایت‌گری راهیان نور» در کشور به‌عنوان یک پدیده فرهنگی یاد می‌شود. این پدیده مهم اگرچه برخاسته از حماسه بزرگ دفاع مقدس است، آسیب‌های پرخطر و جدی‌ای در کمین این مجموعه و به تبع آن انعکاس هشت سال جنگ تحمیلی به‌عنوان مقطع مهم تاریخ معاصر ایران قرار دارد. آفت‌هایی مانند تحریف، تناقض، اغراق و حتی دروغ حیثیت و اعتبار ارزشی این حرکت مهم و اثرگذار را در کشور خدشه‌دار کرده است. مشاهده وضعیت فعلی روایت، رسالت مجموعه‌های مرتبط با دفاع مقدس در زمینه یاری رساندن به مجموعه راهیان نور و پرداختن به مقوله راویان و روایت‌گری است.

 

این مطلب برگرفته از مقاله «از جان دادن به روایت تا روایت جان دادن» در فصلنامه نگین شماره 56 است که توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسیده است.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز

دیدگاه جدیدی بگذارید