مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

دستورالعمل خطوط پدافندی و عملیاتی منطقه فاو

چاپلینک ثابت
حسین عسگری موفق

 

فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیای(ص) سپاه در مورخه 1364/9/25 خطوط پدافندی و عملیاتی قرارگاه‌های کربلای1، کربلای2 و قرارگاه نوح(ع) را در منطقه فاو اعلام می نمایند.

 

متن دستورالعمل که به امضای سیدرحیم صفوی جانشین فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) رسیده چنین است:  برابر دستورات شفاهی موارد زیر ابلاغ می‌گردد:

1. قرارگاه کربلای1: خط حد پدافندی (منطقه مسئولیت) قرارگاه کربلای1 از چنگوله تا اشنویه و خط حد عملیاتی قرارگاه کربلای1 از چزابه تا طلائیه جدید می‌باشد.

2. قرارگاه کربلای2: خط حد پدافندی (منطقه مسئولیت) قرارگاه کربلای2 از چنگوله تا دهانه فاو و خط حد عملیاتی قرارگاه کربلای2 از طلائیه جدید تا نهر ابودگل می‌باشد.

3. قرارگاه نوح(ع): خط حد عملیاتی قرارگاه نوح(ع) از نهر ابودگل تا دهانه رأس‌البیشه می‌باشد.

 

وظائف:

1. قرارگاه‌ها موظف‌اند گزارش وضعیت خودی و دشمن در خط پدافندی را در شرایط عادی به‏ صورت هفتگی ارسال و اتفاقات و حرکات غیرعادی را بلافاصله به این فرماندهی اطلاع دهند.

2. قرارگاه‌ها موظف‌اند در خط حد عملیاتی خودی گزارش روزانه از وضعیت خودی و دشمن را به این فرماندهی ارسال نمایند.

 

توضیحات:

سپاه پاسداران در زمان آماده‏ سازی زمینه اجرای عملیات والفجر8 در منطقه فاو، علاوه ‏بر قرارگاه مرکزی (قرارگاه خاتم ‏الانبیای سپاه)، در جبهه جنوب سه قرارگاه عملیاتی داشت: قرارگاه کربلای 2 (به فرماندهی عباس محتاج) و قرارگاه نوح (به فرماندهی حسین علایی) که این دو قرارگاه مأموریت آماده‏ سازی و اجرای عملیات در منطقه فاو را به‏ عهده داشتند و قرارگاه کربلای 1 (به فرماندهی عزیز جعفری) که مأموریت آماده‏ سازی و اجرای عملیات یدک و پشتیبانی و فریب را در محور جزایر ام‏ الرصاص و ام‏ البابی و بوارین و منطقه هور به‏ عهده داشت.

 

گفتنی است که با مشخص‏ شدن وضعیت تشکیلات جدید نیروی زمینی سپاه پاسداران و تشکیل سپاه شمال و سپاه جنوب زیر امر این نیرو، تغییراتی در نام قرارگاه‏ های عملیاتی ایجاد شد.

 

قرارگاه عملیاتیِ سپاه شمال، "قرارگاه نجف" نام‏گذاری شد و قرارگاه عملیاتی سپاه جنوب "قرارگاه کربلا" نامیده شد. لذا به ‏تدریج  نام قرارگاه کربلا جایگزین قرارگاه کربلای 2 و قرارگاه نجف یا نجف 1 جایگزین قرارگاه کربلای 1 می ‏شود.

 

منبع:

1. سند شماره 011162 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: دستورالعمل فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)، 1364/9/25.

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید