مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

روش های تامین نیروی کادر برای یگانهای سپاه در سال 64

چاپلینک ثابت
تهیه وتنظیم حسین عسگری

 

مشکل تامین نیروی کادر برای یگانها در گردهمایی مشترک فرماندهان مناطق، نواحی، و یگانهای سپاه پاسداران مطرح، و مقرر شد تا روشهای مختلفی جهت تامین این نیرو اتخاذ شود:

عمده ترین روش، انتخاب از بین نیروهای ستادی و مستقر در مناطق و نواحی کشوری بود. همچنین مجوز انتخاب از بین بسیجیان با سابقه و مجوز استخدام و بکارگیری نیروی جدید نیز در برخی یگانها و مناطق صادر شد.

 

بر همین اساس، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه پاسداران در تاریخ 1364/10/4 با ارسال چهار نامه جداگانه برای فرماندهان مناطق سپاه پاسداران با اشاره به مصوبات گردهمایی مشترک فرماندهان مناطق، نواحی و یگان‌‌های سپاه پاسداران، توافق‌ها و تعهدهای مناطق را برای تأمین نیروهای کادر و رزمنده هر یگان جهت اجرا به فرماندهان مناطق ابلاغ کرد.

 

در ابلاغیه محسن رضایی به فرماندهی منطقه یک ثارالله(ع) آمده است:

1. استعداد سازمانی تیپ سیدالشهدا(ع) 5 گردان و 3 گردان احتیاط است که درزمینه کادر گردان‌ها، 4 معاون گردان، 9 فرمانده گروهان، 20 معاون گروهان، 35 مسئول دسته نیاز دارد که تیپ نماینده‌ای به‌همراه لیست ارائه‌شده به قرارگاه خاتم جهت آزادسازی نیروها به منطقه اعزام خواهد نمود و منطقه ملزم به آزادسازی این نیروهاست.

2. درزمینه تأمین پاسدار متخصص جهت تیپ سیدالشهدا(ع)، تیپ لیست نیروهای شناسایی‌شده را به منطقه ارائه و پس از تأیید منطقه آزاد و اعزام شوند.

3. دراسرع‌وقت 600 نفر نیروی بسیجی جهت تکمیل گردان‌های تیپ سیدالشهدا(ع) اعزام شوند. بدیهی است که نیروها باید کلاً رزمی باشند.

4. جهت تأمین کادر یا احتیاط لشکر27 حضرت رسول، نماینده این لشکر به‌همراه لیست نیروهای پیشنهادی به منطقه معرفی و نیروهای شناسایی‌شده آزاد و به لشکر اعزام گردد؛ تا 250 نفر توافق شده است.

5. به‌منظور تأمین نیروی بسیجی گردان‌های احتیاط لشکر27، منطقه دراسرع‌وقت اقدام نماید.

6. کسری کادر عملیاتی توپخانة خاتم 20 نفر با همکاری معاونت گروه شناسایی و اعزام شوند.

7. لیست مورد نظر یگان مهندسی صاحب‌الزمان(عج) در حد توان منطقه آزادسازی شود (64 نفر).

8. کلیه موارد فوق حداکثر تا 15 /10 /1364 توسط منطقه انجام پذیرد.(1)

 

 

ابلاغیه فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیای(ص) سپاه به فرماندهی منطقه2 نجف چنین است: پیرو سمینار فرماندهان مناطق و نواحی و فرماندهان یگان‌ها، توافقات و تعهدات آن منطقه جهت اجرا ابلاغ می‌گردد:

1. حداکثر تا 15 /10 /1364، ناحیه گیلان 300 نفر پاسدار و 2 گردان بسیج دراختیار لشکر مهندسی امام علی(ع) قرار دهد و این تعداد به‌طور ثابت در لشکر مهندسی تعویض گردند.

2. حداکثر تا 15 /10 /1364 ناحیه گیلان‌ 60 نفر از پاسداران تیپ مسلم‌بن‌عقیل(ع) را تعویض نماید و 200 پاسدار تیپ نبی‌اکرم(ص) را تأمین نماید.

3. حداکثر تا 20 روز دیگر آذربایجان‌شرقی نیروهای پاسدار گروه توپخانه را به 100 نفر برساند.

4. طبق توافق ناحیه همدان و تیپ انصارالحسین(ع) دو گردان بسیج با کادر پاسدار به تیپ اعزام شود.

5. ناحیه باختران دراسرع‌وقت 300 نفر پاسدار تیپ نبی‌اکرم(ص) را تعویض نماید.

6. ناحیه زنجان 2 گردان احتیاط با کادر اعزام نماید. به‌کارگیری این دو گردان به‌عهده فرماندهی قرارگاه خواهد بود.(2)

 

ابلاغیه فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) سپاه به فرماندهی منطقه کربلا چنین است: «پیرو سمینار مشترک فرماندهان مناطق، نواحی و یگان‌ها، توافقات و تعهدات آن منطقه جهت اجرا ابلاغ می‌گردد:

1. حداکثر تا 1364/10/10 نواحی قم و اراک تا 125 نفر پاسدار به لشکر مهندسی قدر اعزام نمایند؛ ناحیه قم 100 نفر و ناحیه اراک 25 نفر را تأمین نمایند.

2. ناحیه اصفهان کسری طرح نوبه‌ای خود را تا سقف تعیین‌شده (700 نفر) حداکثر تا 1364/10/15 تأمین نماید. ...

3. ناحیه خوزستان نیروهای طرح مالک‌اشتر را (تا 300 نفر) جهت تأمین کادر نیروی زمینی پذیرش نماید. ...

4. ناحیه خوزستان نیروهای مأمور از سپاه را لغو مأموریت نماید و نیروهای مأمور از پایگاه‌ها را به ستاد ناحیه جزء طرح نوبه‌ بعدی در نظر گرفته و اعزام نماید. نیروهای داوطلب کادر ستاد ناحیه برای مأموریت حداقل 2 الی 3 ماهه می‌توانند به لشکر ولی‌عصر(عج) اعزام گردند.

5. ناحیه اراک ضمن تأمین کسری طرح نوبه‌ای لشکر علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) به‌همراه ناحیه ویژه قم نسبت به تأمین 300 نفر نیروی کادر در حد مسئولیت در گردان‌ها در اولویت اول از نیروهای نوبة دوم و اولویت دوم نیروهای کادر بسیجی مورد وثوق لشکرها را اعزام نمایند.(3)

 

ابلاغیه فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیای(ص) سپاه به فرماندهی منطقه نوح چنین است: «پیرو سمینار فرماندهان مناطق، نواحی و یگان‌ها، توافقات و تعهدات آن منطقه جهت اجرا ابلاغ می‌گردد:

1. طرح نوبه‌ای تا سقف توافق‌شده به‌طور کامل تعویض گردد و از نیروهای داوطلب و نیروهای مالک‌اشتر تا سقف 335 نفر نیروی کادر جهت لشکر ثارالله(ع) تأمین گردد (سهمیه نواحی هرمزگان، بندرعباس، سیستان و بلوچستان به تفکیک ابلاغ خواهد شد). ...

2. نیروهای طرح نوبه‌ای دوم و تعویضی ناحیه هرمزگان به‌طور کامل به لشکر ثارالله(ع) اعزام شوند.

3. کل نیروهای طرح مالک‌اشتر مورد نیاز تیپ الغدیر  اعزام شوند و جهت تأمین نیروی بسیجی تیپ در اعزام تکمیلی حتماً نیروی بسیجی کادر به تیپ اعزام شود.

4. نیروهای پاسدار اعزامی اخیر از ناحیه یاسوج به لشکر25 کربلا اعزام گردید، لازم است به نسبت آن باتوجه‌به ابلاغ منطقه نوح از نیروهای کادر بسیجی و یا داوطلبین پاسدار به تیپ مهندسی الهادی اعزام گردند.

5. ناحیه فارس درمورد لشکر19 فجر باتوجه‌به تعویض نوبه‌ای اخیر ملزم است به میزان 410 نفر نیروی کادر اعم از نیروهای داوطلب و کادرهای شناسایی‌شده و مورد وثوق لشکر تأمین نماید.

6. درمورد تیپ المهدی(عج) نیز ناحیه فارس ملزم به تعویض نوبه‌ای دوم و تکمیل سقف نوبه‌ای و رفع نیاز نیروی کادر، خاصه یگان‌های احتیاط به شیوه بند 5 می‌باشد.(4)

 

 

منابع:

1- سند شماره 407721 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیای(ص) سپاه به فرماندهی منطقه یک ثارالله(ع)، 1364/10/4.

2- سند شماره 117309 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیای(ص) سپاه به فرماندهی منطقه 2 نجف، 1364/10/4.

3- سند شماره 117308 از فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیای(ص) سپاه به فرماندهی منطقه کربلا، 1364/10/4.

4- سند شماره 322054 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه به فرماندهی منطقه نوح(ع)، 1364/10/4.

 

عکس‌های مرتبط: 
برچسب ها: 

دیدگاه جدیدی بگذارید