مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

سادگی و تواضع سرداران جنگ در مراسم «یادها و نام‌ها»

چاپلینک ثابت

سردار دکتر علی‌محمد نائینی مشاور فرمانده کل سپاه و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به‌واقع چه درست گفت که « تاریخ شفاهی فرماندهان جنگ صرفا بیان واقعیت‌های تاریخی و گذشته نیست بلکه انتقال عالی‌ترین صفات و ویژگی‌های ۸ سال دفاع مقدس است. » ویژگی‌های مانند ازخودگذشتگی، معنویت و دین‌داری، تواضع و سادگی و صداقت و درستی که نیاز جامعه امروز برای عبور از مشکلات است. شاید یک از دلایلی که باعث شد یادداشتی بنویسم از مراسم رونمایی از 80 اثر و تجلیل از فرماندهان، رفتار زیبای سرداران سپاه با هم‌رزم خود سردار علی فضلی باشد.

هفته دفاع مقدس بهانه خوبی شده بود تا در چهارمین روز آن، مراسم باشکوه "یادها و نام‌ها"  به همت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار و دوران طلایی هشت سال دفاع مقدس برای دلاور مردان آن دوران تجدید خاطره شود. روزهای که  متعلق به فرماندهان و حماسه‌آفرینانی است که امروز تنها نام آن‌ها را بر سر در خیابان‌ها و اتوبان‌های شهر می‌بینیم  و کمتر کسی از شجاعت و دلاوری‌های آنان  شناختی کامل دارد و تنها کسانی که دستی بر آتش دارند ، می‌دانند بر آن‌ها چه گذشته است.

تجلیل از فرمانده لشکر 10 سیدالشهدا(ع) سردار علی فضلی بخش ویژه مراسم "یادها و نام‌ها" بود. شاید جوانان امروز سردارانی همچون علی فضلی را نشناسند و هر آنچه می‌دانند در حد خبرهای باشد که از گوشه و کنار می‌شنوند. اما جوانان دیروز بهتر و بیشترمی دانند که علی فضلی که بوده و هست. دلیل این مدعا همان  بوسه‌های محسن رفیق‌دوست و سردار سلامی؛ فرمانده کل سپاه بر دستان حاج علی فضلی، است. سردارانی که جنس احوال‌پرسی‌شان  فرق داشت و ناخودآگاه  تو را یاد فیلم‌های مستند  روایت فتح می‌انداخت. همان دوستی‌های ناب، همان اخلاص‌ها که بین بچه‌های رزمنده می‌دیدی و شهید آوینی چه زیبا در وصف آن‌ها این نریشن را می‌خواند «و اینک آنان آمده‌اند، با سادگی و تواضع، بی‌تکلف و صمیمی، در پیوند با آب و درخت و آسمان و خاک و باران... و پرندگان. و تو هم که از غرور آباد پرتکلف نفس اماره راه‌گم‌کرده‌ای و به‌یک‌باره خود را در میان این بندگان مطیع خدا یافته‌ای، حس می‌کنی که به برکت آنان، با همه‌چیز، آب و درخت و آسمان و خاک و باران و پرندگان و دیگر انسان‌ها پیوند خورده‌ای و بین تو و رب‌العالمین هیچ‌چیز نمانده است و دائم الصلوه شده‌ای» حال خوبی که جمعیت حاضر در مراسم را وجد آورد تا نشان دهد، هنوز همان صمیمیت و ازخودگذشتگی‌ها که روح انسان را بزرگ می‌کرد وجود دارد و مصداق عینی آن چیزی است که فرماندهان و رزمندگان در خاطرات خود بیان می‌کنند تا توصیه رهبر معظم انقلاب  که فرمودند: «خاطرات دفاع مقدس یک ثروت ملی است. انتقال آن به جامعه یک صدقه ، حسنه و انفاق بزرگ معنوی است و کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند درواقع واسطه‌های رزق معنوی و الهی به کشور هستند.» به‌اصطلاح روی زمین نماد و این نصیحت اجرا شود و 80 اثر اسنادی و پژوهشی رونمایی و اطلاعات جدیدی از دوران هشت سال دفاع مقدس منتشر شود تا شاید نسل امروزی که با بسیاری از این رفتارها غریبه است به خود بیاید و درسی زیبا از تواضع بیاموزد.

 

نویسنده: اکرم دشتبان

دسته بندی اخبار: 
اخبار- مرکز

دیدگاه جدیدی بگذارید