مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

سخنان سرهنگ علی صیاد شیرازی در سمینار سراسری روحانیون و مبلغان در سال1361

چاپلینک ثابت
حسین عسگری موفق

 

سرهنگ علی صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش،  در سمینار سراسری روحانیون و مبلغان  که در تاریخ 20 مهر1361 برگزار شده بود سخنرانی کرد. ایشان در خصوص استراتژی سیاسی نیروهای جمهوری اسلامی ایران و مراحل مختلف جنگ تحمیلی، نتایج عملیات‌های انجام شده، تأثیر سیاسی عملیات رمضان، شکل‌گیری مرحله جدیدی از جنگ تحمیلی با ایجاد قرارگاه‌های مختلف و دلیل وقفه در اجرای علمیات سخن گفت.

 

 

 

سرهنگ صیاد شیرازی ابتدا درباره دکترین و استراتژی نظامی کشور گفت: دکترین جنگ و استراتژی جنگی در زمان طاغوت (اروند ـ تالوگ) از سوی ابرقدرت‌های کاذب [امریکا و شوروی] دیکته می‌شد، لکن امروز دکترین جنگی ما در صحنه‌های جنگ ایجاد و پیاده می‌شود. زمینه جنگ در وهله اول توطئه‌های داخلی بود [کردستان، خوزستان و گنبد] که باید اقدام انقلابی می‌شد که به خواست خدا انجام این برنامه به‌منظور ریشه‌کن کردن توطئه‌های داخلی شکل گرفت.

 

عراق در هفته‌های اول جنگ، متجاوز از 10711 کیلومترمربع از سرزمین اسلامی ما را گرفته بود، لکن امروز این مقدار از حدود 200 کیلومترمربع تجاوز نمی‌کند و ما نیز در قسمتی از خاک عراق نفوذ کرده‌ایم و نفوذ ما در خاک عراق فقط و فقط زدن ضربه کاری به دشمن است.

 

 فرمانده نیروی زمینی ادامه داد: اصالت رزمندگان ما بر این است که به عنوان بازوان پرتوان انقلاب اسلامی، هدف‌های انقلابی را دنبال می‌‌کنند. ان‌شاء‌الله پس از توقف کوتاه در کربلا، برای ادامه حرکت به‌سوی بیت‌المقدس خواهیم شتافت و تا جهان‌گیر شدن انقلاب شکوهمندمان این نهضت ادامه خواهد یافت و سیر تکاملی ارتش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر نیروهای رزمنده، ترتیبش طوری است که ما را برای رسیدن به این هدف امیدوار‌تر می‌سازد.

 

 سرهنگ صیاد شیرازی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در عملیات طریق‌القدس که منجر به آزادی‌ بستان شد، ما فقط 5 گلوله روشن‌کننده (منور) مصرف کردیم. در عملیات فتح‌المبین حدود 16000 اسیر و مقدار معتنابهی غنائم جنگی به دست آوردیم. عملیاتی در غرب داشتیم که به پیروزی انجامید. در عملیات بیت‌المقدس 6000 کیلومترمربع از سرزمین ما آزاد شد.

 

 فرمانده نیروی زمینی به شرکت‌کنندگان در سمینار توصیه کرد: نقش شما خیلی می‌تواند در صحنه جنگ مؤثر باشد، زیرا حقایقی را که در صحنه‌های جنگ می‌گذرد، می‌توانید ادا کنید. [به مردم منتقل کنید.] بنابراین حضور منظم و مداوم برادران روحانی در تمام جبهه‌ها لازم است. وی همچنین گفت: «در عملیات رمضان قرار بود به ساحل شط‌العرب برسیم که نرسیدیم، لکن اریکه صدام متزلزل شد. در عملیات مسلم‌بن عقیل تقدیرات یک مقدار غیر قابل اجتناب بود. ما امروز هدف‌هایی را که در جنوب می‌خواستیم به آن رسیدیم. با ایجاد قرارگاه نجف در باختران، تأسیس قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) و قرارگاه قائم(عج) عملیات وسیعی را در غرب آغاز کردیم و عملیات در این منطقه در حال پیشرفت است.

 

ایشان به ائمه جمعه و روحانیون توصیه کرد که به خالص‌ترین رزمندگان در کردستان و آذربایجان غربی سربزنند و افزود: فاصله ایجادشده بین عملیات[‌ها] توقف نیست، بلکه تعمق و بهتر جنگیدن است، زیرا پشت سر هم ضربه زدن، امکانات و تسهیلات لازم دارد. یکی از مهم‌ترین مواردی که ما را به پیروزی هدایت می‌کند، حاکمیت روحانیت در منطقه جنگ است. امروزه اداره‌کننده  جنگ امت حزب‌الله است. ترکیب مقدسی در جبهه‌ها وجود دارد و شما سعی کنید شکافی بین این ترکیب مقدس ایجاد نشود.

 

منبع:

خبرگزاری جمهوری اسلامی‌، "گزارش‌های ویژه"، نشریه شماره 208، 1361/7/22، صص 6 ـ 8، تهران ـ خبرگزاری جمهوری اسلامی ‌1361/7/20.

 

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید