مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

سردار امین شریعتی: برای خود من جایگزین‌شدن به‌جای شهید مهدی باکری خیلی سخت بود

چاپلینک ثابت

در ادامه برگزاری همایش‌های "بررسی نقش یگان‌ها در عملیات‌ها" ازسوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، همایش "بررسی نقش لشکر31 عاشورا در عملیات والفجر8"، سه‌شنبه 28 بهمن در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد.

 

همچنین در این مراسم پژوهشگران و علاقه‌مندان به مباحث دفاعی حضور داشتند.

 

در این همایش، فرماندهان و مسئولان وقت لشکر ازجمله سردار امین شریعتی (فرمانده لشکر در عملیات والفجر8)، سردار اصغر عباسقلی‌زاده (مسئول اطلاعات لشکر در عملیات والفجر8)، سردار علیرضا نوین (مسئول مهندسی لشکر در عملیات والفجر8)، سردار منصور عزتی (فرمانده گردان خط‌شکن لشکر در عملیات والفجر8) و برادر حاجی داداشی (فرمانده توپخانه لشکر در عملیات والفجر8) به‌طور خاص به بیان نکاتی درباره عملکرد لشکر درعملیات والفجر8 پرداختند.

 

در ابتدای همایش سردار امین شریعتی (فرمانده لشکر در عملیات والفجر8) با یادی از راوی شهید نادر صباغیان به‌عنوان راوی لشکر عاشورا گفت: شهید صباغیان در هر شرایطی همراه ما بود و با هر سختی به ثبت و ضبط اوضاع و عملکرد لشکر می‌پرداخت. او در ابتدای مرحله دوم عملیات بیت‌المقدس درکنار فرمانده تیپ عاشورا براثر اصابت ترکش به شهادت رسید.

 

سردار امین شریعتی لشکر31 عاشورا را نسبت به لشکرهای دیگر متفاوت دانست و اظهار کرد: لشکر31 عاشورا شرایط سختی را نسبت به لشکرهای دیگر گذراند که ازجمله مهم‌ترین آنها می‌توان به شهادت بخش عمده‌ای از فرماندهان لشکر در عملیات قبلی ( بدر) اشاره کرد.

 

وی با بیان ویژگی‌های شخصیتی شهید مهدی باکری، فرمانده قبلی لشکر، گفت: درباره شهید باکری صحبت‌های زیادی شده است، ولی شخصیت واقعی این شهید بزرگوار را باید از کسانی که در ارتباط نزدیک با ایشان بوده‌اند، بپرسید. شهید باکری، دکتر، مهندس، زاهد و... بود و فقط در لشکر31 عاشورا می‌توان به مدیریت همه‌جانبه وی پی برد.

 

فرمانده لشکر31 عاشورا در عملیات والفجر8، به دوران فرماندهی خود پس از شهادت شهید باکری اشاره کرد و یادآور شد: برای خود من جایگزین‌شدن به‌جای شهید مهدی باکری خیلی سخت بود و این در حالی بود که کسی باور نمی‌کرد که برای این فرمانده جایگزینی وجود داشته باشد. اما من حضور و کمک شهید باکری را در تمام مراحل در کنار خود حس می‌کردم.

 

وی در ادامه با اشاره به عملیات والفجر8، متذکر شد: در این عملیات نکات بسیار مهمی وجود دارد. چگونگی آماده‌سازی لشکر و بازبینی آن از نکاتی بود که در ابتدای جایگزین شدنم موردبررسی قرار دادم. تمام کادرهای اصلی لشکر، شهید شده بودند و آماده‌سازی  لشکر برای رزم بسیار سخت بود.

 

سردار شریعتی که اولین فرمانده تیپ عاشورا در عملیات طریق‌القدس تا بیت‌المقدس بود، با اشاره به شهادت اغلب فرماندهان قبلی و ناآشنایی وی با کادر جدید افزود: از یک طرف در لشکر، مجموعه لشکر هنوز به من شناخت و اعتماد نداشتند و از طرف دیگر بنده به‌عنوان فرمانده لشکر، واحدها را نمی‌شناختم و افرادی هم که قبلاً با من کار کرده بودند شهید شده بودند.  بنابراین به‌دنبال مأموریتی برای لشکر بودم تا نیروها را ارزیابی کنم و شناخت ما از همدیگر بهتر شود. برای این منظور در سد دز یک مرکز آموزشی ایجاد کردیم و کادرهای لشکر را آموزش دادیم و این امر سبب بازسازی لشکر و سازماندهی مجدد آن شد.

 

سردار امین شریعتی به نقش اطلاعات عملیات لشکر31 عاشورا در طول عملیات والفجر8 اشاره و عنوان کرد: زمانی که به عملیات نزدیک شدیم کل منطقه را به اطلاعات عملیات لشکر تحویل دادیم که کار آن شناسایی وضعیت اروندرود و نهرها و همچنین آماده‌سازی زمین بود.

 

وی نحوه عملکرد اطلاعات عملیات لشکر را در طول تاریخ جنگ منحصربه‌فرد دانست و افزود: این نیروها نقش خود را به نحو احسن بازی کردند و در شناسایی و هماهنگی‌ها در کار خود بی‌مانند بودند.

 

ازنظر سردار امین شریعتی، عملیات حفاظت و فریب در طول عملیات والفجر8 از مهم‌ترین اقدامات نظامی این عملیات به شمار میرفت. وی در ترسیم شدت عملیات فریب و حفاظت گفت: با اینکه قرار بود عملیات در فاو صورت گیرد، به‌نحوی در لشکر برخورد می‌کردیم که همه فکر میکردند قرار است عملیات در منطقه هورالعظیم انجام شود. حتی برخی از ادوات جنگی موردنیاز خود را برای فریب به این منطقه می‌فرستادیم؛ تا جایی که کادر اصلی لشکر بارها از من پرسیدند که به‌راستی کجا قرار است عملیات شود؟!

 

وی سپس با اشاره به بحث طرح آتش در این عملیات، پیشنهاد شهید شفیع‌زاده درباره تمرکز آتش در طول عملیات را یک پیشنهاد مؤثر و مهم معرفی کرد و گفت: شهید شفیع‌زاده نزد من آمد و گفت بچه‌های شما مسلط هستند و ما می‌خواهیم برای انجام این طرح قرارگاه کربلای1، 2 و 3 را سازماندهی کنیم و تمرکز آتش داشته باشیم؛ من نیز از این پیشنهاد بسیار استقبال کردم و قرار شد نیروهای توپخانه ما در قرارگاه کربلای2 سازماندهی شوند.

 

در ادامه، سردار امین شریعتی به بیان نحوه استقرار لشکر در منطقه پدافندی هورالهویزه (شط علی) و سپس در منطقه خسروآباد پرداخت و از نحوه تعیین خط حد و مأموریت یگان و آماده‌سازی عقبه در عین رعایت شدید مسائل حفاظتی سخن گفت.  وی همچنین عملیات پیچیده لشکر در خط حد واگذارشده را شرح داد. مشروح سخنان سردار امین شریعتی در این همایش را می توانید در اینجا مطالعه نمائید.

کالک مانور لشکر عاشورا در عملیات والفجر 8

کالک مانور لشکر عاشورا در عملیات والفجر 8

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
اخبار داخلی مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید