مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

سلاح شیمیایی، عامل کلیدی نسل کشی

چاپلینک ثابت

 

یوست آر. هیلترمن، نویسنده کتاب رابطه زهرآگین و مدیر گروه بین المللی بحران در مصاحبه با سایت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، یکی از دلایل نگارش کتاب رابطه زهرآگین را نسل کشی کردها در عراق و استفاده عراق از سلاح های شیمیایی در جنگ با ایران بیان کرد و گفت: این کتاب بعد از کتابی نوشته شد که من در تحقیق آن و نه در نگارش آن کمک کردم و درباره "عملیات انفال در کردستان عراق" بود؛ عملیاتی که در آن عراق علیه مردم کردستان عراق از سلاح شیمیایی استفاده کرد. در حین تحقیقی که درباره کشتار جمعی و نسل کشی کردها در عراق انجام می دادیم، متوجه شدیم که عامل کلیدی که در این نسل کشی استفاده شده، سلاح شیمیایی است. این به این دلیل نبود که سلاح شیمیایی می تواند انسان های زیادی را بکشد، ممکن است که افراد محدودی را بکشد؛ ولی درحقیقت این سبب می شود، مردم فرار کنند و به چنگ نظامیان بیفتند و آنها بتوانند مردم را بکشند.

وی افزود: من تصمیم گرفتم که درباره سلاح های شیمیایی تحقیقاتی انجام دهم و در حین این تحقیقات متوجه شدم که موضوع فقط به کردها محدود نبوده و درطول جنگ ایران و عراق از این سلاح استفاده شده است. سپس تحقیق کردم که این جنگ شیمیایی از کجا شروع شد و چگونه عراق این امکان را پیدا کرد که سلاح های شیمیایی را در اختیار داشته باشد و از آن استفاده کند و نقش کشورهای غربی در کمک به عراق و حمایت از آن چگونه بود.

نویسنده کتاب رابطه زهرآگین، یکی از مهم ترین چالش های موجود در نگارش این کتاب را دسترسی به منابع در تحقیقات خود خواند و اظهار کرد: مهم ترین چالش این بود که در کشورهای ایران و عراق که نسبتاً جوامع بسته تری اند، دسترسی به افراد و منابع و اسناد خیلی سخت بود. حتی در امریکا هم که به نظر می آید جامعه بازتری است، دسترسی به این منابع، افراد و نوشته ها سخت بود. یک مشکل دیگر هم این بود که من نمی توانم فارسی بخوانم و خیلی از منابع فارسی بودند.

یوست هیلترمن، نگارش این کتاب را مرهون تحقیقات و منابع زیاد دانست و افزود: در آن زمان نه من افراد زیادی را می شناختم و نه آنها می دانستند که من چه کسی هستم، ولی خوشبختانه این همکاری را به ویژه ازطرف دکترهای ایرانی به ویژه پزشکانی مثل دکتر عباس فروتن و دکتر حمید سهراب پور و افراد دیگری که مثل آنها بودند، داشتم؛ آنها نه تنها خودشان اطلاعاتی را دراختیار من قرار می دادند، بلکه قربانیان سلاح های شیمیایی را به من معرفی کردند و آنها منابع مهمی از اطلاعات برای من بودند.

وی ادامه داد: این درباره بخش ایران بود؛ بخش عراق، خیلی سخت تر از این بود؛ به خاطر اینکه قبل از سال  2003، اصلاً دسترسی به آن افراد ممکن نبود و فقط توانستم با افرادی از کردها که خارج از عراق زندگی می کردند صحبت کنم، ولی نمی توانستم با خود افسران عراقی که این کار را انجام داده بودند صحبت کنم. بعد از سال 2003 این امکان به وجود آمد که با کسانی که این کار را انجام داده اند نیز صحبت کنم و توانستم منابع مهمی را به دست بیاورم.

یوست هیلترمن، اثر جدید خود را که پژوهشی درباره نسل کشی کردها است معرفی کرد و گفت: در حال حاضر، کاری که دارم انجام می دهم درباره موضوع نسل کشی کردها در شمال عراق است و بیشتر برمبنای اظهارات بازماندگان و قربانیان عراق است و همین طور مصاحبه با افرادی که مقابل این ارتکاب بودند. به همین دلیل در کتاب جدیدم در بعضی از جاها شخصیت پردازی شده و از زبان خود آنها داستان گفته شده است.

مدیر گروه بین المللی بحران، با اشاره به اینکه خود را یک پژوهشگر می داند و هرجا که لازم باشد برای اتفاق مهمی که روی داده است به تحقیق می پردازد، افزود: شاید این گونه به نظر بیاید که من علاقه خاصی به کردهای عراق دارم، ولی حقیقت این است که وقتی من در اوایل دهه نود به منطقه کردستان سفر کردم آن قدر این حوادث نسل کشی و جنایاتی که شده بود، شوک آور بود که هنوز به آنها فکر می کنم و سبب شد من به عنوان یک پژوهشگر تصمیم بگیرم یک تحقیق انجام بدهم و آن اطلاعات را به رشته تحریر دربیاورم؛ ولی این به این معنی نیست که من علاقه خاصی به این موضوع دارم. من فقط یک پژوهشگر هستم و اگر به یک جای دیگر سفر کنم و اتفاقات مهمی ببینم درباره آن هم حتماً پژوهش هایی را انجام می دهم.

یادآور می شود این کتاب به همت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به زبان فارسی برگردان شده و ترجمه آن را آقای یعقوب نعمتی وروجنی برعهده داشته است.

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز
مصاحبه

دیدگاه جدیدی بگذارید