مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

سی و نهمین جلد از روزشمار جنگ، شامل یکی از مهمترین مقاطع دفاع مقدس منتشر شد

چاپلینک ثابت

 

کتاب سی و نهم از روزشمار های جنگ (بخش دوم) با عنوان «تشدید تلاشها برای فتح فاو» که به همت آقایان مهدی انصاری و حمیدرضا فراهانی تدوین شده بود، بتازگی از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شد.

 

این کتاب مقطع پر تحولی از تاریخ دفاع مقدس را در بازه زمانی 24 آذر تا 30 دی ماه سال 1364 پوشش می دهد.

 

این کتاب حاصل تلاش و تحقیقات طولانی دو تن از محققان مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ و نیز بهره‌برداری از حاصل تحقیقات محققانی است که در دوره زمانی مربوط به این کتاب (24 آذر تا 30 دی 1364) در ستاد قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)، قرارگاه مرکزی سپاه پاسداران و قرارگاه‌های نجف، کربلا و نوح سپاه پاسداران و همچنین جلسات مشترک فرماندهان رده اول سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی حضور یافتند و به ثبت و ضبط بحث‌های جلسات و دیگر اقداماتی که برای آماده‌سازی عملیات‌ها انجام می‌شد، پرداختند.

 

دوره زمانی این کتاب یکی از پرماجراترین مقاطع جنگ ایران و عراق هم از جنبه نظامی و هم از جنبه‌های سیاسی و دیپلماتیک است. بخش‌های نظامی این کتاب شامل جمع‌بندی و خلاصه و چکیده 3300 صفحه مطالب پیاده‌شده از حدود 129 ساعت نوار جلساتِ بالاترین سطوح سیاست‌گذاری جنگ تحمیلی و طراحی عملیات‌های آن و نیز بهره‌برداری از 13 دفتر یادداشت‌های محققان حاضر در این جلسات و 18 جلد گزارشی است که آنان درباره آماده‌سازی زمینه‌ اجرای عملیات در منطقه فاو تهیه کرده‌اند. علاوه‌براین، چند هزار سند نظامی مربوط به این دوره بررسی و موارد مهم و ضروری در گزارش‌های این کتاب استفاده شده است.

 

بخش‌های غیرنظامی این کتاب شامل گزارش‌های سیاسی داخلی و خارجی و بین‌الملل مربوط به جنگ یا دیگر مسائل متأثر از جنگ است یا موضوع‌هایی است که جنگ بر آنها تأثیر گذاشته یا به نوعی به جنگ ایران و عراق مربوط می‌شود. این گزارش‌ها با بهره‌برداری از صدها نشریه داخلی و خارجی محرمانه و آشکار مربوط به دوره این کتاب ازجمله نشریه روزانه گزارش‌های ویژه خبرگزاری جمهوری اسلامی، نشریه‌های وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات، نشریه‌های رادیو‌های بیگانه واحد مرکزی خبر، روزنامه‌های این دوره و کتاب‌هایی که درباره این مقطع از جنگ منتشر شده، تهیه گردیده است.

 

اولین محقق این کتاب حمیدرضا فراهانی، طی دو سال کار، تحقیقات و تدوین اولیه را به انجام رساند و در ادامه کار محقق دوم مهدی انصاری با بیش از دو سال کارِ تحقیقات تکمیلی به‌ویژه در بخش‌های نظامی و کوشش برای تکمیل مطالب، اصلاح ساختار و تلخیص برخی مباحث و گزینش مطالب پراهمیت‌تر و نیز انجام‌دادن اصلاحات نوشتاری و زبانی، کار را به پایان رساند.

 

 

مطالب این کتاب در همان قالب روزشمار به ترتیب وقوع حوادث در هر روز تدوین شده و این مقطع زمانی شامل مباحث بسیارمهم ذیل می باشد:

 

نگاهی به راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی پس از فتح خرمشهر در میدان سیاست و صحنه جنگ؛

طرح های عملیاتی سپاه پاسداران شامل طرح فاو و مسائل پیچیده مرتبط با آن؛

 طرح های عملیاتی نیروی زمینی ارتش؛

حملات هوایی عراق؛

حملات هوایی ایران؛

بازرسی کشتی ها و حمله به کشتی ها؛

اعزام نیروهای داوطلب و کمکهای مردمی به جبهه ها؛

واکنش عراق به تلاشهای ایران؛

وضعیت دسترسی ایران و عراق به تجهیزات نظامی؛

گروه‌های مسلح و شرارت آنان در شمال غرب ایران؛

وضعیت شمال عراق: تلاش گروه‌های مبارز، سرکوب و جنایات بعثی‌ها؛

جنگ و دولت؛

صادرات نفت؛

سفر صدام به شوروی، مواضع شوروی، مواضع جمهوری اسلامی؛

فعالیت‌های دیپلماتیک، تلاش‌های صلح؛

روابط ایران با سوریه و لیبی؛

روابط ایران و فرانسه؛

سفر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به پاکستان و افریقا؛

لبنان: توافق گروه‌ها، ادامه درگیری‌ها، ادامه گروگان‌گیری؛

ماجرای مک فارلین؛

 

 

این کتاب در یکهزارو یکصد و سی و هشت صفحه از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر و در اختیار محققان حوزه دفاع مقدس قرار گرفت.

 

یادآور می شود که پیش از این، بخش اول از سی و نهمین کتاب روزشمار جنگ، با عنوان «نخستین گام به سوی فتح فاو» نیز منتشر شده بود.

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز

دیدگاه جدیدی بگذارید