مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

شهدای راوی در عملیات های کربلا 4 و 5

چاپلینک ثابت

دوران دفاع مقدس یکی از ماندگارترین و مهم‌ترین دوران تاریخ جمهوری اسلامی ایران می‌باشد که در این دوره تاریخی رویدادها و وقایع مهمی رخ داده است.

حضور راویان مورخ در صحنه نبرد و در کنار فرماندهان؛ و ثبت و ضبط کلیه حوادث، اتفاقات، جلسات، گفتگوها، بی‌سیم‌ها، و تصمیم‌گیری‌های مهم به‌طور زنده در همان زمان، اقدامی بی‌نظیر بود.

در این راستا؛ بیش از 180 راوی در جبهه‌ها و مناطق عملیاتی  به کار گرفته شدند. در میان راویان اعزامی مرکز 15 شهید راوی وجود دارد که چهار تن از آن‌ها، شهیدان محمدرضا ملکی، سید محمد اسحاقی، شهید علی فتحی و شهید حسین جلایی‌پور در طی عملیات‌های کربلای چهار و پنج به درجه رفیع شهادت نائل شدند:

 

شهید حسین جلایی پور

شهید حسین جلایی پور سال 1344 در تهران به دنیا آمد. پدرش از بازاری‌های قدیم تهران، مذهبی و اهل هیئت و روضه بود. پر جنب‌وجوشی بود و شوق انقلاب جوش‌وخروشش را بیشتر کرده بود. سال 1362 از دبیرستان مفید تهران دیپلم گرفت و همان سال در رشته مکانیک دانشگاه تهران قبول شد.

 سال 60 و 61 دو برادر بزرگ‌ترش، محمدرضا و علیرضا، شهید شده بودند و شهادت آن‌ها، کار شهید حسین جلایی پور را برای رفتن به جبهه سخت می‌کرد. اما وی به بهانهٔ آن‌که خط مقدم نمی‌رود و پشت جبهه می‌ماند به جبهه رفت. مدتی در واحد مهندسی رزمی در جبهه حضور داشت. اما بار آخر از طرف بخش جنگ دفتر سیاسی سپاه پاسداران به عنوان راوی در عملیات کربلای 4 روایت گر حماسه‌آفرینی‌های لشکر 5 نصر بود. وی در روز چهارم دی سال 1365 در عملیات کربلای 4 و در حین روایتگری در کنار پل نو خرمشهر بر اثر اصابت ترکش دشمن به شهادت رسید.

 

شهید محمد رضا ملکی

شهید محمد رضا ملکی در سال 1340 در خانواده‌ای زحمتکش متولد شد، قبل از انقلاب، همزمان با کار و درس به مجالس مذهبی جذب شده بود. با علنی‌تر شدن مبارزات امام، او هم پا به عرصه مبارزه گذاشت. در پیروزی انقلاب، فعالانه شرکت کرد و پس از پیروزی، لباس سبز سپاه را بر تن کرد و به سلک عارفان مجاهد درآمد و به مجاهدان فی‌سبیل‌الله پیوست.

در سپاه پاسداران مربی تاکتیک و معلم عقیدتی بود. شاگردانش دوستش می‌داشتند، چون به آنچه آموزش می‌داد، عمل می‌کرد. می‌خواست آزادانه و بلند فکر کند، ازاین‌رو، بعد از مدتی مربی‌گری، به دفتر سیاسی سپاه پیوست و در بخش جنگ به سلک راویان دفاع مقدس درآمد. او در عملیات‌های قدس 3، البیضا، والفجر 8 و کربلای 4 روایتگر حماسه‌آفرینی‌های رزمندگان یگان‌های عملیاتی چون لشکر 19 فجر، لشکر 25 کربلا، لشکر 21 امام رضا (ع) و لشکر 57 ابوالفضل (ع) بود. شهید ملکی روز پنجم دی‌ماه 1365 و در حین عملیات کربلای 4 در دروازه ورودی شهر آبادان، به خیل شاهدان شهید پیوست و در جوار عنایت خاص ربوبی آرام گرفت.

 

شهید علی فتحی ابربکوه

شهید علی فتحی ابربکوه در دوم بهمن 1335 در محله جوادیه راه‌آهن در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود و با مطالعه کتاب‌های شهید هاشمی نژاد و دکتر شریعتی و همچنین پخش اعلامیه‌های حضرت امام (ره) انقلابی بودن خود را نمایان کرد. شهید فتحی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حضور چشمگیری در فعالیت‌های مذهبی و سیاسی دوران ابتدایی انقلاب داشت. او پس از شنیدن فرمان امام خمینی مبنی بر وجوب دفاع از کیان اسلام و نجات پاوه در تاریخ 1/ 7/ 58 به عضویت سپاه پاسداران درآمده و بلافاصله به پاوه اعزام شد. از جمله فعالیت‌های ایشان در سپاه می‌توان به مسئول مخابرات غرب کشور، حضور در عملیات بیت‌المقدس، ناظر به اعزام نیرو به سوریه و لبنان، بازرس دفتر تحقیق و بازرسی فرماندهی کل سپاه اشاره کرد.

شهید فتحی در اوایل آبان سال 64 فعالیت خود را در دفتر سیاسی شروع و به عنوان راوی دفاع مقدس به ثبت و ضبط وقایع جنگ پرداخت. او که در عملیات کربلای 5 در منطقه عمومی شلمچه راوی برادر عزیز محمد علی جعفری فرمانده وقت قرارگاه قدس و فرمانده کنونی کل سپاه پاسداران بود. شهید فتحی سرانجام در عملیات کربلای 5 و درحالی‌که با برادر عزیز محمد علی جعفری فرمانده قرارگاه قدس سپاه پاسداران، شهید احمد کاظمی فرمانده لشکر 8 نجف و چند نفر دیگر از فرماندهان در خط مقدم حضور داشتند، نزدیک نهر دوعیجی به فیض عظیم شهادت نائل و به آرزوی دیرینه‌اش دست یافت.

شهید سید محمد اسحاقی

شهید سید محمد اسحاقی در سوم شهریور سال هزار و سیصد چهل و یک شمسی در روستای چهاردِه از توابع شهرستان آستانه اشرفیه، در خانواده ای روحانی، چشم به جهان گشود.  پدرش حجت الاسلام سیدعبدالله اسحاقی به تدریس در حوزه علمیه شهر رشت اشتغال داشت. شهید اسحاقی، دیپلم ریاضی گرفت و در سال ۱۳۵۸ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رشت در آمد و کمی بعد در یکی ازمأموریت های درون شهری مورد حمله منافقین قرارگرفته و پایش دچار شکستگی شد. پس از آن در آزمون سراسری شرکت کرد و با رتبه ۲۰۶، به عنوان دانشجوی رشته تاریخ، وارد دانشگاه شهید بهشتی تهران شد. همزمان با تحصیل در دانشگاه، کار مطالعات گسترده ای را پیرامون ادبیات غرب، آموختن زبان‌های خارجی، پژوهش در مسائل سیاسی و نوشتن مقالاتی برای دو روزنامه اطلاعات و کیهان هوایی را پی گرفت.

حضور در جبهه‌های نبرد علیه دشمن بعثی متجاوز، از دغدغه‌هایی دایمی او بود و به‌محض آشکار شدن نشانه‌های آغاز یک عملیات، خود را به مناطق جنگی می‌رساند و در خط مقدم حضورمی یافت.  پس از هر عملیات، به تهران برمی‌گشت و فعالیت‌هایش را ادامه می‌داد.  او علاوه بر حضور در یگان‌های عملیاتی در عملیات‌های رمضان، والفجر مقدماتی، والفجر 1، والفجر 2، والفجر 4، کربلای 3 و کربلای 5 نیز راوی یگان‌های زبده عملیاتی سپاه از جمله؛ قرارگاه نصر، قرارگاه نوح، لشکر 33 المهدی، و لشکر 14 امام حسین (ع) بود و سرانجام در 29/ 10/ 1365 درحالی‌که روایت لحظه‌های حماسه و نبرد رزمندگان لشکر 14 امام حسین (ع) را به عهده داشت، در دشت شلمچه، بر اثر بمباران هوایی دشمن، در خط مقدم مجروح و پس از انتقال به اورژانس، به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

 


 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید