مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

شهیدی که پیکرش بعد از 8 سال به میهن بازگشت

چاپلینک ثابت
به مناسبت سالروز شهادت شهید محمدحسن طوسی؛

محمد حسن قاسمی طوسی در سال ۱۳۳۷ در روستای طوسکلا از توابع شهرستان نکا متولد شد. محمد حسن از اینکه به رژیم شاه خدمت کند بیزار بود. او همه تلاش خود را می کرد تا به سربازی نرود اما بی نتیجه بود. بعد از مدتی برای خدمت سربازی به بیرجند اعزام شد. مدتی بعد از دوران خدمت برای اینکه معاف شود توتون تنباکو را خورده و حالش خیلی بد شده بود، وقتی دکتر او را معاینه کرده بود به علت وضعیت بد او را معاف از سربازی معاف کرده بود. بعد از معافیت محمد حسن در کمیته انقلاب مشغول فعالیت شد. وقتی سپاه تشکیل شد او به عنوان فرمانده عملیات ساری انتخاب شد.

 

در عملیات والفجر 8 و ادامه‌ی آن که به جنگ 78 روزه فاو معروف است، محمدحسن طوسی مجروح شد و به حالت اغما فرو رفت. بعد از عملیات والفجر 8، در عملیات کربلای یک، آزاد سازی مهران، کربلای4، کربلای5 را هم شرکت داشت. در فروردین سال 66  بار دیگر محمد حسن طوسی به شلمچه رفت و در حالی که  مسئولیت جانشینی فرماندهی لشکر 25 کربلا را بر عهده  داشت با تنی خسته و مجروح در دشت تفتیده شلمچه و در مورخه 11366/1/18 در عملیات کربلای8 در سن 29 سالگی با اصابت ترکش‌های خمپاره 60 م.م عراقی‌ها، به فیض شهادت نائل شد. آن گونه که خود خواسته بود، ابتدا به گمنامی رسید. مدت‌ها از زمان شهادتش گذشت، آن چیزی که دوست داشت، اتفاق افتاد و دوستان شهیدش در واحد اطلاعات و عملیات شناسایی شدند و از آن‌ها تجلیل شد تا اینکه بعد از 8 سال در سال 1374 پیکر پاک سرلشکر دلیر اسلام شهید محمدحسن طوسی به همراه هفتاد و چند تن از شهدای مازندران تشییع شد.

 

وصیت‌نامه سردار شهید محمدحسن طوسی

 

با عرض سلام به پیشگاه آخرین پیامبر خدا و چهارده معصوم (ع) به خصوص امام منتظر حضرت ولی عصر (عج) و سلام به پیشگاه امام عزیز و تمام شهدای انقلاب اسلامی مطالبی چند بعنوان وصیت در ذیل مکتوب می‌گردد.


انقلاب اسلامی ما در برهه‌ایی از زمان واقع گردیده است که به فرموده حضرت امام روحی له الفداء: «امروز تمامی اسلام در مقابل تمامی کفر قرار گرفته است» و می‌توان گفت که پیروزی این انقلاب باعث احیاء اسلام در تمامی دنیا و شکست آن باعث شکست اسلام خواهد شد بگونه‌ای تا سالها و دهها و بلکه صدها سال نتواند سربلند نماید پس باید همه دست به دست هم داده متحداً و متفقاً خالصانه به ریسمان الهی چنگ زده و با قلبی مملو از ایمان، تقوا و خلوص در مسیر این حرکت الهی تلاش نمود تا خدای ناکرده گزندی به اسلام عزیز و قرآن کریم نرسد و ما هم ان شاء الله عاقبت به خیر و در نهایت به مقام قرب ذات باریتعالی نایل گردیم.


این حقیر در نزد پروردگار از اینکه قصور وکوتاهی کرده باشم خود را گنهکار می‌دانم شرمنده‌ام از اینکه عمل مثبتی انجام نداده‌ام از یکایک بردران دینی بخصوص برادرانی که به نحوی با آنها سروکار داشتم می‌خواهم این بنده گنهکار را از تندی‌ها، غیبت‌ها و هر خطایی که احیاناً نسبت به آنها مرتکب شده باشم ببخشند و به بزرگی خودشان مرا عفو نمایند که خداوند در قبال این ایثار ان شاء الله به آنان نظر و توجه خاص نموده و اجر جزیل عنایت فرماید.

 

پدر و مادرم: درود خدا بر شما باد، شمایی که تمامی وجودتان را برای این انقلاب و اسلام قرار داد، و فرزندان خود را برای جهاد در راه خدا به جبهه فرستادید و خودتان، اگر در جبهه نیستید تمامی وجودتان در جبهه و سنگرهای رزمندگان می‌باشد و در این راه فرزندان عزیزتان ابراهیم را برای رضای خدواند تقدیم نمودید و حتی با پیکر مطهر و خونین‌اش نیز ملاقات نکردید زیرا هدیه‌ای که به پیشگاه خدا فرستادید حتی حاضر به پس گرفتن آن نشدید، این برای شما افتخاری بس بزرگ است.

 

ان شاءالله به یاری خدا هر روز بیش از پیش به این ایثار ادامه دهید و از کسی توقعی نیز نداشته باشید چون در مقابل پروردگار بزرگ آن هم حضرت باریتعالی کسی وجود ندارد که بتوان از او بهای کار طلب نمود.


برادران عزیزم خدمت شما سلام عر‌ض نموده و از همه شما می خواهم پیرو امام و روحانیت متعهد بوده و در صراط مستقیم الهی به عبادت، تلاوت مستمر آیات قرآن کریم، توجه به نماز، روزه، دوری از غیبت و تهمت بپردازید ودر آموختن علم مادّی و معنوی بکار گرفتن آن در مسیر انقلاب کوشا باشید که در غیر اینصورت مورد باز‌خواست خداوند قرار خواهید گرفت.

 

امّا شما همسرم هر چند همسر خوبی برایتان نبودم و نتوانستم آنچه را که در مقابل شما و فرزندم سمّیه مسئولیت داشتیم انجام وظیفه نمایم که در این خصوص از شما معذرت می خواهم ان شاءالله مرا عفو خواهید نمود بدانید: دنیا محلذ امتحان و آزمایش است و کاروانسرایی است موّقت، قافله مرگ فرا خواهید رسید و همه در نوبت قرار دارند ودر مهلت مقرر باید بسوی او بازگشت.انچه را خداوند تقدیر می نماید کسی قادر به آن نخواهد بود بنا به آیه شریفه که در بالا ذکر نمودم خداوند دقیقه و ثانیه‌ای مرگ کسی را به تأخیر نمی اندازد پس چه بهتر که انسان زندگی اش را در مسیر طاعت الهی و در جهت کسب رضایت خداوند قرار دهد وهمواره بیاد او باشد در اینصورت استکه انسان وقتی به لقا الهی دست یافت در نزد پروردگار روزی آویزه گوشتان قرار دهید و به مجاهدت و عبادت در راه خدا بپردازید.

 

توصیه می نمایم در تربیت دخترم حداکثر کوشش خود را بخرج دهید او را بگونه‌ای بار آورید که دختری مومنه، آزاده، ایثار‌گر فداکاری ودر حد توان همچون حضرت رقیه (س) باشد و ایشان هم ان شاءالله سعی نماید که در حجاب نمونه و در عبادت بی نظیر و در ایثار وفداکاری در راه خدا پیشتاز و در آموختن علوم دینی واسلامی کوشا باشد.

 

در پایان به همه شما توصیه می نمایم که در برابر تمامی مصائب وارده، به خداوند پناه ببرید و به یاد حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت زینب (س) و سلار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) خودتان و قلبتان را آرامش ببخشید چون این بزرگواران بیشترین مصائب را در طول تاریخ اسلام برای رضای خداوند به جان و دل خریدند. انتظار دارم اگر شهادت نصیب من شد صبر و استقامت پیشه کنید که خداوند با صابران است.

 

دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید