مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

شهید سرلشکر حسین همدانی؛ فردی پر تحرک، فعال و تکلیف گرا بود

چاپلینک ثابت
همرزم شهید همدانی:

محمد قاسمی یکی از هم‌رزمان شهید سرلشکر حسین همدانی با اشاره به اینکه قبل از تشکیل سپاه در استان همدان با سردار شهید همدانی آشنا شده است، گفت: در آن زمان مسئول تیم عملیات شهری در همدان بودم و در اوایل انقلاب مراقب حرکات ضد انقلاب و سرکوب کردن آن‌ها بودیم. در غائله پاوه و اورامانات نیز اولین گروهی که از کشور اعزام شدند از استان همدان بود که بنده و شهید همدانی جزو این گروه بودیم.


وی افزود: اوایل جنگ که هجوم ارتش بعث عراق شروع شده بود، شاید اولین نیروهایی بودیم که نیروهای مردمی را به سرپل ذهاب بردیم و پدافند انجام دادیم. ایشان آنجا از کارهای تدارکات و لجستیک گرفته تا سرکشی به محورها، سازماندهی نیروها، آوردن امکانات استان به سمت جنگ و ارتباط با مسئولین استان، نقش مؤثر و تعیین‌کننده‌ای داشتند.


قاسمی با اظهار به اینکه شهید همدانی به‌عنوان نیرویی چندوجهی عمل می‌کرد، توضیح داد: سردار همدانی، از یک طرف در استان بود و نیروها را بسیج می‌کرد و از طرف دیگر در سرپل ذهاب، نیروها را هماهنگ و پشتیبانی و سازماندهی می‌کرد و خودش هم در خطوط درگیر  در منطقه حضور عینی و فعالی را داشت.


وی با اشاره به برخی ویژگی‌های شهید همدانی، بیان کرد: برادر حسین همدان فردی پرتحرک، فعال و تکلیف گرا بود هر کاری را که به ایشان تکلیف می‌کردند ایشان رد نمی‌کرد. ایشان هر جا می‌رفت موفق می‌شد و ضمن اینکه سرتیپ تمام بود و مشاوره فرمانده کل بود ولی سادگی و خاکی بودن را در پیش داشت و همچنان مردمی، نجیب، قابل‌دسترسی و ارتباط و دنبال حل مشکلات مردم بود.


قاسمی با بیان اینکه این شهید بزرگوار در طول خدمتشان مسئولیت‌های زیادی را بر عهده داشته است، اظهار داشت: سردار همدانی از فرمانده محور گرفته تا فرمانده تیپ انصارالحسین، فرمانده لشکر انصارالحسین، فرمانده ارشد استان همدان، قائم‌مقام فرمانده قرارگاه نجف اشرف، فرمانده لشکر قدس گیلان، فرمانده نیروی مقاومت، جانشین قرارگاه ثارالله، فرمانده سپاه تهران و لشکر محمد رسول‌الله (ص)، مشاور ارشد فرماندهی کل سپاه، کوله باری از تجربه داشت.


وی تکلیف گرا بودن را از ویژگی‌های مهم و بارز شهید همدانی برشمرد و عنوان کرد: یادم هست، یک‌بار به پنج‌ضلعی آمدیم، در قرارگاه تاکتیکی عملیاتی سردار ایزدی گفت از آقای همدانی خبر داری؟ گفتم که ایشان باید در مقر لشکرشان باشد. گفتند ایشان را پیدا کنید، من با ایشان کار دارم. رفتم و دیدم که شهید همدانی پایش تیر خورده و گچ گرفته و با دو عصا به زحمت راه می‌رود. از ایشان پرسیدم کجا می‌روید  گفتند می‌خواهم به خط آبادان بروم، گفتم با این عصا و پای گچ گرفته، می‌خواهید بروید؟ گفت بله. گفتم پای شما عفونت می‌کند. ایشان در جواب، گفت اگر تیر به قلبم می‌خورد و شهید می‌شدم چه؟، پس باید بروم.


هم‌رزم شهید همدانی ادامه داد: وقتی گفتم سردار ایزدی خواسته نزدشان بروید، قبول کرد و با همان دو عصا و پای گچی به‌اتفاق نزد سردار ایزدی رفتیم که فرمانده عملیاتی قرارگاه تاکتیکی جنوب بودند. سردار ایزدی وقتی ایشان را دید گفت من می‌خواستم شما را سالم ببینم، با این وضعیت اذیت نمی‌شوید؟ گفتند خیر، شما نگران نباشید من کارم را انجام می‌دهم. این مصداقی از تکلیف گرایی ایشان بود که علی‌رغم مجروحیت با دو عصا به خط مقدم آمدند.


وی با اشاره به حضور شهید همدانی در سوریه گفت: ایشان آغازگر هسته مقاومت در سوریه بودند و به‌عنوان یک نیروی مستشاری با مشاوره نیروهای نظامی جبهه مقاومت و تلاش این نیروها، مانع سقوط و تجزیه سوریه توسط ائتلاف عبری، عربی و غربی شدند.

دسته بندی اخبار: 
مصاحبه

دیدگاه جدیدی بگذارید