مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

صلح طلبی/ تجزیه ایران!

چاپلینک ثابت
قابل توجه کسانی که مقطع آزادی خرمشهر را، مقطعی قابل صلح کردن می دانند

 

عدنان خیرالله وزیر دفاع عراق، در گفت‌وگویی با مجله الحوادث در تاریخ  1361/12/5 درباره مسائل مختلف جنگ سخن گفت. خودداری وی از پاسخ به پرسشی درباره علل شکست ارتش عراق در عملیات بیت‌المقدس (آزادسازی خرمشهر) و تکرار ادعاهای گذشته عراق درباره استان خوزستان به‌عنوان یک سرزمین عربی ازجمله مطالب قابل ‏توجه در این مصاحبه است.

 

در این مصاحبه که با یک نشریه اروپایی صورت گرفته، نیات تجاوزکارانه رژیم بعثی عراق بر ضد ایران به طور آَشکار بر زبان آورده می شود. این مصاحبه باید مورد توجه کسانی قرار بگیرد که بی توجه به ماهیت تجاوزکار رژیم صدام، عقب نشینی های اجباری او از مرزهای ایران پس از آزادی خرمشهر را، فرصتی مناسب برای آغاز گفتگوهای صلح تصور می کنند.

 

گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از این مصاحبه بدین شرح است:

«مجله الحوادث (چاپ لندن) در آخرین شماره خود مصاحبه‌ای با عدنان خیرالله وزیر دفاع رژیم بعثی - صهیونیستی عراق را منتشر کرده است. در ابتدا، وزیر دفاع رژیم صدام از پاسخ به نخستین سؤال مجله الحوادث درمورد چگونگی فتح خرمشهر به ‏دست نیروهای اسلام و شکست نیروهای بعثی در این شهر از جواب صریح طفره رفته و اظهار می‌دارد که زود است الآن درباره (علل) سقوط خرمشهر سخن بگوییم.

 

وی در مورد هزینه سنگین جنگ برای رژیم عراق و جست ‏وجوی بغداد برای یافتن کمک‌های جدید مالی، ضمن طبیعی‏ خواندن مشکلات اقتصادی رژیم متبوعش گفت: با طولانی ‏شدن جنگ و مشکلات اقتصادی ما حق داریم به جست وجوی منابع دیگر مالی بپردازیم و راه‌های دیگر برای صدور نفتمان پیدا کنیم و منطقی نیست که اقتصاد و امنیت ملی و آینده خودمان را تحت اراده دیگران قرار دهیم.

 

وزیر دفاع عراق درزمینه فرسایشی ‏شدن جنگ تحمیلی می‌افزاید این جنگ یک جنگ فرسایشی تمام‏ عیار نیست و به عقیده ما رژیم ایران و هم‌پیمانان او مأموریت سرگرم‏ کردن عراق را به عهده دارند تا سرانجام صفحه دوم کمپ‌ دیوید را به پایان برسانند تا آنجا که سرنگونی رژیم عراق را در سرلوحه اهداف خود قرار داده‌اند.

 

ایشان می‌افزاید هدف دیگر جنگ جلوگیری از ایفای نقش فعال بعث عراق در صحنه کنونی جهان عرب است و هرآنچه که هم اکنون علیه ما جریان دارد به‏ خاطر پیشگیری از تشکیل کنفرانس بغداد دیگری است، زیرا که ما همه معاملات استعماری را در کنفرانس بغداد بر هم زدیم و اوضاع اعراب را ازجانب شکست و تفرقه در صفوف به پایداری و مقاومت حقیقی مبدل ساختیم.

 

عدنان خیرالله اضافه می‌کند از زمانی‏ که رژیم ایران از سرنگونی رژیم عراق عاجز ماند سعی در سرگرم‏ نمودن عراق را دارد تا آنکه عراق نتواند در خنثی‌سازی به رسمیت شناخته‏ شدن اسرائیل و تأمین حوزه‌های امن برای این رژیم، موفق باشد.

 

وزیر دفاع رژیم عراق در پاسخ به این سؤال که با شکست نیروهای عراقی در خاک ایران و رانده ‏شدن آنان از خوزستان آیا هنوز خوزستان را سرزمین عربی می‌دانید، گفت: بله، عربستان (خوزستان) یک سرزمین عربی است و همچنان ازلحاظ زمین و سکنه عربی خواهد ماند و ما از مردم عربستان می‌خواهیم که خصوصیات عربی خود را حفظ نمایند. وی در ادامه مطالب خود یکی از اهداف رژیم بعثی عراق در تجاوز به جمهوری اسلامی ایران را آشکار ساخته و می‌افزاید: اگر اعراب در این جنگ موضع عراق را پیش می‌گرفتند، اکنون در عربستان عربی (خوزستان) پرچم عربی برافراشته بودند نه پرچم ایرانی.

 

 ادعاهای عدنان خیرالله در پایان مصاحبه:

من مخلصانه از مقامات مسئول ایرانی می‌خواهم که منافع ملتشان را در نظر داشته باشند، زیرا با ادامه این جنگ نمی‌توانند چیز جدیدی را به دست آورند، ایرانی‌ها اگر سرزمین‌هایشان را می‌خواستند که اکنون دراختیارشان است و ملیتشان نیز محفوظ است و ما تقبل کردیم که شورایی تشکیل شود و متجاوز را تعیین نماید تا متجاوز خسارات را پرداخت نماید. باید بدانند که نمی‌توانند شرطی را بر ما تحمیل کنند حتی اگر این جنگ بیست سال طول بکشد که ما قادریم تا چهل سال هم به جنگ ادامه دهیم.(1)*

 

برخلاف شعارهای تبلیغاتی صلح‌طلبانه دولت عراق، فرمانده ارتش چهارم این کشور ادعاهای ارضی تازه‌ای را درباره مرزهای مشترک دو کشور ایران و عراق مطرح کرد. وی در ادامه این مصاحبه گفت: مرز ایران و عراق را استعمار به نفع ایران تعیین کرده و بلندی‌ها را به ایران داده است، الآن که ما این بلندی‌ها را در دست داریم آن را نگاه می‌داریم و مرز جدید را خودمان خواهیم کشید.(2)

 


* - ادعای عدنان خیرالله برای قبول تشکیل یک شورا و تعیین متجاوز و پرداخت خسارت، یک ادعای تبلیغاتی است و در هیچ منبع رسمی وجود ندارد.

 

منابع:

1- خبرگزاری جمهوری اسلامی، نشریه گزارش‌های ویژه، شماره 342، 6/12/1361، صص 5 و 6، تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی، 5/12/1361، به نقل از مجله الحوادث چاپ لندن.

2- سند شماره 213687 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: نشریه خبرها و نظرها، دفتر مطالعات و پژوهش‌های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، شماره 378، 1361/12/7، ص1، به نقل از مجله الحوادث چاپ لندن

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید