مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

طلائیه؛ شکست بارلوی عراق و نفوذ رزمندگان به عمق جبهه ارتش بعث عراق

چاپلینک ثابت

پس از طی مسافتی حدود 45 کیلومتر از جاده اهواز ـ خرمشهر به سه‌راهی جفیر می‌رسیم. یک جاده فرعی ما را به‌سمت غرب تا نزدیکی مرز ایران و عراق می‌برد. در کنار مرز، پاسگاه طلائیه واقع شده است و این منطقه تا شعاع چند کیلومتری معروف به طلائیه می‌باشد. طلائیه از توابع بخش هویزه و دهستان بنی‌صالح بوده، در منتها‌الیه جنوب‌غربی دشت‌ آزادگان واقع شده است. از جنوب و غرب به کشور عراق و از شرق به کوشک و از شمال به سه‌راهی فتح و چهارراه برزگر محدود می‌شود. در غرب طلائیه، هورالهویزه و سه طرف آن بیابانی خشک است. طلائیه شب‌های زمستانی سرد و روزهای تابستانی بسیار گرمی دارد و در اواسط فصل گرما، حرارت در این منطقه گاهی از پنجاه درجه سانتیگراد می‌گذرد. زمین طلائیه هموار و سطح آن پوشیده از خاک و رسوب نمک است. در زمان بارندگی و با طغیان آب هور بخش‌های زیادی از طلائیه به زیر آب می‌رود و همین امر سبب باتلاقی‌شدن منطقه در ماه‌های خاصی از سال می‌شود.

 

بعد از عملیات بیت‌المقدس، ارتش عراق تصمیم به تسلیح زمین و تقویت موانع در کل جبهه‌ها گرفت و در هر منطقه‌ای بنابر شرایط همان منطقه و مقتضیات مکانی آن اقدام کرد؛ براین‌اساس در منطقه طلائیه به‌خاطر هم‌جواری با هورالهویزه، آب‌گرفتگی عظیمی ایجاد کرد و در هر کجای این منطقه بنابر کار کارشناسانه، موانع مختلف و پرخطری تدارک دید و سنگرهای کمین و خاکریزهای متعددی ایجاد و روزبه‌روز آنها را تقویت کرد. ارتش عراق با ایجاد خاکریزهای بلند و مقاوم که در اصطلاح نظامی به دژ معروف است و موانع مختلف و متعدد درمقابل آنها ازجمله کانال‌های آب و میادین مین و خاکریزهای مختلف و آب‌گرفتگی‌های وسیع، ادعا می‌کرد که خطوط دفاعی بارلو* ایجاد کرده است. ولی تفاوت کاربردی خطوط دفاعی بارلو با دژهای بارلوی عراق در این بود که اعراب مصری نتوانستند از خطوط بارلو بگذرند، ولی رزمندگان اسلام بارلوی عراق را درهم شکستند و به عمق جبهه ارتش بعث عراق نفوذ کردند.

 

* در سال 1969 میلادی در جنگ اسرائیل علیه مصر، ژنرال حیم بارلو رئیس ستاد ارتش اسرائیل، در ساحل کانال سوئز دیوارهای بتنی ایجاد کرد که درمقابل حملات نیروهای مهاجم خوب جواب داد و به شکست اعراب انجامید. این دیوارهای غیرقابل‌نفوذ به خطوط دفاعی بارلو معروف شد.

 

منبع: فصلنامه نگین ایران - شماره 53

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید