مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

عراق به خاطر استفاده از سلاح‌های شیمیایی محکوم شد

چاپلینک ثابت

عراق در جنگ با ایران باوجوداینکه جزء کشورهای امضاکننده پروتکل ژنو سال 1925 راجع به منع استفاده از سلاح‌های سمی، خفه‌کننده و ترکیبات باکتریولوژیک بود ولی متأسفانه از این سلاح استفاده ضد انسانی کرد و در برخی از عملیات‌ها و حتی شهرها از بمب شیمیایی به‌عنوان سلاحی برای مهار نیروها و مردم استفاده کرد.


از همان ابتدای شروع حملات شیمیایی توسط رژیم صدام در اوایل سال‌های 1980 میلادی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند و سعی در آگاه کردن نمایندگان دیگر کشورها در سازمان ملل کردند. اما متأسفانه سکوت معنادار بین‌الملل و عدم واکنش از سوی آن‌ها سبب شد تا رژیم بعث عراق این عمل قبیح را بارها تکرار کند.


دراین‌بین ایران به‌منظور اینکه چهره واقعی صدام را در جنگ نشان دهد و جهان را نسبت به وقایع تلخ تحمیل‌شده بر ایران آگاه سازد  در سال 1984 میلادی از تعدادی از روزنامه‌نگاران غربی دعوت کرد تا از مناطق جنگی دیدن کنند و به چشم خود شاهد جنایات صورت گرفته‌شده توسط رژیم صدام باشند. پس‌ازاین بازدید موضوع استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی در جهان بیشتر از گذشته بازتاب شد و واکنش سازمان‌های بشردوستانه را در پی داشت.


در مارس 1986 دبیر کل وقت سازمان ملل، خاویر پرز دکوئیار به‌طور رسمی عراق را متهم به استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه ایران کرد. در این خصوص او به گزارش ارائه‌شده توسط کارشناسان سازمان ملل که در فوریه همان سال برای بررسی موضوع سلاح‌های شیمیایی به ایران سفر کرده بودند، استناد کرد. دبیر کل به‌صراحت از رژیم عراق خواست به نقض پروتکل سال 1925 ژنو که عراق نیز عضو آن است، پایان دهد.


همچنین در 8 ژانویه 1987 فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر که در پاریس مستقر است، عراق را به دلیل کاربرد سلاح شیمیایی محکوم کرد. گزارشی که توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی در سال 67 مطرح کرده، بیان‌شده،  دو تن از مسئولان این فدراسیون، در مصاحبه‌ای مطبوعاتی، با همکاری تنی چند از نمایندگان احزاب کرد عراقی، جنایت صدام و به‌ویژه استفاده این کشور از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان را تشریح کردند. دبیر  فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر در این مصاحبه مطبوعاتی در سخنانی با اشاره به نقض آشکار حقوق بشر در داخل عراق و استفاده گسترده این کشور از سلاح شیمیایی، از اینکه رسانه‌های همگانی فرانسه در انتشار اخبار مربوط به تجاوزت حقوق بشر در کشورهای مختلف، توازن را حفظ ننموده و درباره جنایات حکومت عراق و استفاده از سلاح شیمیایی سکوت اختیار کرده‌اند، ابراز تأسف کرد.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار- مرکز

دیدگاه جدیدی بگذارید