مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

علوم و معارف دفاع مقدس، محرکی برای عبور از چالش‌ها است

چاپلینک ثابت
مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در بازدید دکتر ناصری از این مرکز مطرح کرد:

به‌منظور بررسی زمینه‌ها و ظرفیت‌های همکاری مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش، روز دوشنبه 22 مردادماه ۱۳۹۷ جمعی از مدیران، معاونان، مشاوران سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و دبیران حوزه‌های مختلف مجله رشد با حضور در بخش اسناد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ضمن بازدید از منابع موجود مرکز، در جلسه‌ای با حضور سردار دکتر علی‌محمد نائینی مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و سرتیپ دوم پاسدار دکتر ابوالحسن کبیری رئیس پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، ظرفیت‌های مرکز برای همکاری را موردبحث و تبادل‌نظر قرار دادند.

 

سردار دکتر علی‌محمد نائینی با تأکید بر اینکه فرهنگ حماسه و دفاع مقدس، نیاز امروز جامعه است، تصریح کرد: آن فرهنگی که حرکت ایجاد کرد، انرژی تولید کرد و کارهای بزرگی با آن انجام شد و دشمن را شکست داد، جای کار بسیار زیادی دارد و مقام معظم رهبری تأکید و توصیه می‌کنند که به این فرهنگ توجه کنید، چراکه برای نیاز امروز است.

 

وی افزود: دفاع مقدس به‌عنوان یک نیاز و ثروت فرهنگی می‌تواند باعث ایجاد حرکت شود و ما را از بسیاری از چالش‌ها و مشکلات عبور دهد.

 

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بابیان اینکه فرهنگ دفاع مقدس دارای پیام‌های زیادی است، عنوان کرد: جوان امروزی که جوان دهه 90 است باید بداند که دانش‌آموز دهه شصتی چگونه تحت تأثیر این انقلاب چهار هزار شهید فرهنگی و 36 هزار شهید دانش‌آموز تقدیم کشور کرد.

 

وی متذکر شد: اگر بتوانیم این فرهنگ را در زمان اردوهای آموزشی و تربیتی و یا اردوهای راهیان نور به‌خوبی به دانش‌آموزان منتقل کنیم و بگوییم که چگونه این تحول به وجود آمد، کار بزرگی را انجام داده‌ایم که البته  این موضوع جای کار دارد.

 

سردار نائینی با اشاره به رویکرد جدید مدیریت در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: تلاش کرده‌ایم تا میان مجموعه‌هایی که متولی امر دفاع مقدس است مانند پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس هماهنگی به وجود بیاوریم تا ظرفیت‌های که در اختیارمان است، معرفی کنیم.

 

وی فعالیت‌های مرکز را در دو حوزه تحقیقات و اسناد جنگ برشمرد و یادآور شد: این مجموعه از ابتدای جنگ تشکیل‌شده است و جلسات طرح‌ریزی فرماندهان و هدایت عملیات‌ها توسط راویان ضبط‌شده و همچنین راویان در آن زمان تمام وقایع را ثبت کرده‌اند. در اینجا در حدود 18 گونه سند داریم که مرکز را به یک مجموعه بی‌نظیر تبدیل کرده است.

 

مشاور فرمانده کل سپاه با تأکید بر اینکه ما نگاه بخشی نداریم، خاطرنشان کرد: ما به دنبال بهره‌دهی اسناد با اقدامات تخصصی هستیم؛ یعنی مجموعه‌های هنری، سینمایی، ادبی و رسانه‌ای بتوانند از این مجموعه بهره ببرند.

 

وی بابیان اینکه بیش از 180 پروژه تحقیقاتی در مرکز اسناد فعال است، گفت: در همین راستا بیش از 100 نویسنده مطرح در حوزه دفاع مقدس با این مرکز ارتباط داشته و پروژه در دست کار دارند.

 

سردار نائینی با اشاره به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، متذکر شد: بهترین سرمایه برای کار فرهنگی، پژوهش است، باید با فضاهایی که در حوزه دفاع مقدس، عمدتا پژوهشی است، آشنا شوید.

 

وی از الکترونیکی شدن تمامی آثار مرکز تا هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: تمام آثار به‌صورت الکترونیکی بر روی سایت مرکز قرار خواهند گرفت و به دنبال این هستیم تا تمامی آثار در قالب لوح فشرده در اختیار همه قرار بگیرد و هرسال آن‌ها را به‌روز خواهیم کرد.


نیازمند انتقال مفاهیم معارف دفاع مقدس در قالب‌های متناسب با مخاطب هستیم

در ادامه این جلسه سرتیپ دوم پاسدار دکتر ابوالحسن کبیری وظیفه اصلی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس را جمع‌آوری و مستندسازی اسناد برشمرد و گفت: در این مرکز اسناد در قالب‌های موضوعی، رخدادها و روزشمار با ترکیب‌های متعدد جمع‌آوری و منتشر می‌شود.

 

وی متذکر شد: البته کار در اینجا متوقف نمی‌شود و باید بر اساس اسناد جمع‌آوری‌شده، پژوهش‌هایی را انجام داد، نکات جزئی و واقعیت‌هایی که وجود دارد، روایتگری و این روایت‌ها را در قالب‌های مختلف سمعی، بصری و نوشتاری و متناسب با مخاطبین ارائه شود.

 

رئیس پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با تأکید بر اینکه به‌منظور آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس از هر مقطعی، نیازمند انتقال این مفاهیم در قالب‌های متناسب با مخاطب هستیم، بیان داشت: این کار از وظایف پژوهشگاه ما و مراکز علمی و پژوهشی، مجموعه‌های تدوین و تألیف کتب درسی و کمک‌آموزشی است.

 

وی بابیان اینکه باید فکر و ذهنمان را به این موضوع سوق دهیم که چگونه می‌توانیم برای انتقال علوم و معارف دفاع مقدس در سطح جامعه از اسناد و مدارک بهره‌برداری کنیم، تصریح کرد: هنر و رسالت ما باید این باشد که چگونه این معارف را منتقل کنیم تا پایه‌های معنوی، اعتقادی و ایمانی جوان قوی شود تا با کوچک‌ترین انتشار مطلبی در فضای مجازی، ذهنش به‌جایی نرود که جای متهم و شاهد و شهید، عوض شود.

 


سایت رشد، آماده بهره‌برداری از اسناد و پژوهش‌های دفاع مقدس است

در ادامه دکتر محمد ناصری با اشاره به بازدیدی که از بخش اسناد داشت، گفت: مرکز اسناد با توجه به داده‌ها و منابعی که در اختیار دارد، فراتر از آن چیزی است که تصور می‌کردیم. در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، گنجینه عظیمی از کارها و اقدامات راویان در دوران جنگ وجود دارد که شاید کسی از آن خبر نداشته باشد.

 

وی به فضای مجازی و فرصت‌های استفاده از این فضا اشاره کرد و بیان داشت: متأسفانه باوجوداینکه مخاطبین ما از بستر فضای مجازی استفاده می‌کنند ولی ما از آن غافل هستیم؛ به آن میزان که ما در فضای رسمی آموزش مانند کتاب درسی یا متصل به فضای درسی مانند مجلات رشد، محدودیت داریم در فضای مجازی که خودمان داریم آن را اداره می‌کنیم، محدودیت نداریم.

 

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش در رابطه با سایت رشد نیز اظهار داشت: در کنار کتاب‌های درسی و مجلات رشد که محدود هستند، فضای نامحدود سایت رشد را داریم که شرایط را برای دانش‌آموز فراهم می‌کند تا در هر ساعتی و با هر کیفیتی ورود و از آن بهره‌برداری کند.

 

وی تأکید کرد: این سایت بی‌نظیر است و حتما در رابطه با دفاع مقدس باید خیلی بیشتر ازآنچه تاکنون از آن استفاده کردیم، بهره‌برداری کنیم. این سایت بستر بسیار مناسبی است تا با گزینش مجدد به شکل حداکثری این اسناد اعم از قطعات فیلم‌ها و عکس‌هایی که وجود دارد و مستنداتی که فرآوری شده و باز هم نیازمند تغییرات است، وارد این فضا کنیم.

 

ناصری ضمن اشاره به رونمایی از نسخه جدید سایت رشد در مهرماه سال 97، خاطرنشان کرد: صدها هزار دانش‌آموز با این سایت مرتبط هستند خصوصا امسال که پایه دوازدهم برای اولین بار به‌عنوان آخرین پایه در سیستم آموزشی قرار می‌گیرد، سایت رشد را به‌عنوان مرکز یادگیری آموزش معلمان قرار دادیم. به‌طور طبیعی معلمان به این سایت رجوع خواهند کرد و حتما به بخش‌های دیگر سایت نیز خواهند رفت.

 

وی بابیان اینکه ما می‌توانیم در حوزه دفاع مقدس، بسیار غنی‌تر از آن چیزی که وجود دارد عمل کنیم، گفت: اگر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس کارهای آماده‌ای در مورد اسناد و مدارک و یا تصاویر و فیلم‌ها در رابطه با جنگ دارد ما می‌توانیم در یک تقسیم‌بندی مجددا آن‌ها را آماده کنیم و به سایت خود ببریم که این کار بسیار مؤثری خواهد بود.

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
اخبار- مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید