مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

عملیات مطلع‌الفجر نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس در منطقه غرب

چاپلینک ثابت

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حجت‌الاسلام محمدحسین رضوانی روز پنجشنبه در یادواره شهدای گیلانغرب که به مناسبت سالروز فرارسیدن عملیات بزرگ مطلع‌الفجر برگزار شد، این عملیات را نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس در منطقه غرب کشور خواند.

وی اظهار کرد: عملیات مطلع‌الفجر نقطه عزتی بود که در سایه رشادت، جسارت و ایثارگری فرزندان ایران اسلامی رقم خورد.

وی تصریح کرد: نتیجه این رشادت‌ها ترسیم نمادی از مقاومت بود که به‌عنوان سندی طلایی در تاریخ پرافتخار دوران دفاع مقدس ماندگار شد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه گیلانغرب نیز در سخنانی با تشریح ابعاد و اهمیت عملیات مطلع‌الفجر گفت: این عملیات در 20 آذر سال 60 با هدف آزادسازی بخش وسیعی از نقاط اشغال‌شده در منطقه عمومی گیلانغرب و دشت گیلان و دستیابی به اهداف از پیش تعیین‌شده با رمز مبارک "یا مهدی (عج)" اجرا شد.

سرهنگ معصوم‌علی محمدی افزود: رزمندگان اسلام متشکل از سپاه، بسیج و تعدادی از مردم مسلمان بومی منطقه، ضمن هماهنگی با نیروهای ارتش و هوانیروز، از سه محور به دشمن یورش بردند.

وی بیان کرد: نیروهای اسلام بدون توجه به سرمای شدید و شرایط سخت، ضمن عبور از سیم‌های خاردار و میادین مین، با نفوذ به جبهه دشمن با آنها درگیر شدند و در مراحل مقدماتی، چند ارتفاع را در منطقه آزاد کردند.

وی گفت: در عملیات بزرگ مطلع‌الفجر نیروهای اسلام علاوه بر واردکردن ضربات سنگینی به ارتش بعث عراق، تعداد قابل‌توجهی از ادوات زرهی آنان را نابود کردند که در نتیجه این عملیات، ارتفاعات "چربیان"، "سرتنان"، "شیاکوه"، "دیزه کیش"، "برآفتاب"، "تنگ کور"، "تنگ قاسم‌آباد"، "تنگ حاجیان"، "دشت شکمیان"، "اناره"، "فریدون هوشیار" و "دشت گیلان" آزاد شد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه گیلانغرب با تأکید بر لزوم پاسداری از ارزش‌ها و دستاوردهای هشت سال جنگ تحمیلی گفت: برگزاری یادواره‌های شهدا مناسب‌ترین راهکار برای تحقق این مهم و همچنین ترویج و نهادینه‌کردن فرهنگ شهید و شهادت در جامعه است.

 

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید